انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۷ و تصمیم آگاهانه برای انتخاب رشته

سلام. حالتون چطوره؟ من حامد کرباسی هستم مشاوره ارشد سایت ریاضی شناس و در این مقاله می خوام به طور اساسی در مورد یه موضوع خیلی مهم یعنی انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۷  با همدیگه گفتگو بکنیم. چیزی به اعلام نتایج کنکور ۹۷ نمونده و اواسط مرداد ماه نتایج کنکور سراسری ۹۷ اعلام خواهد شد 🙂

انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۷ از طریق سایت سنجش انجام خواهد شد (سایت سنجش: سایتیست برای سنجش و اندازه‌گیری و ارزیابی دانش داوطلبان ورود به آموزش عالی كشور و سطوح مختلف آموزشی، استقرار نظام کارآمد در امر سنجش آموزش ) برای انتخاب رشته کنکور شما باید یک تصمیم بزرگی برای سرنوشت ۶۰ سالتون بگیرین. با این انتخاب رشته شما شانس قبولی خودتونو هم در دانشگاه آزاد و هم در دانشگاه سراسری امتحان می کنید. اما اگه آمادگی داشته باشین بریم سراغ مقدمه ای بر انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۷ که لازمه چند تا چیزو براتون بگم .

راهنمای انتخاب رشته کنکور 97

انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۷

مقدمه ای بر انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۷

همونطوری که می دونین اواسط  مرداد ماه سال ۹۷ نتایج اعلام میشه و لازمه ی یک انتخاب رشته صحیح و در سطح عالی اینه که شما درست تصمیم بگیرین. اگه از همین الان درست واسه ی خودتون تصمیم بگیرین مطمئنا بعدا هیچ پشیمانی نخواهید داشت و به این فکر نخواهید بود که برم و یه انتخاب رشته دیگه ای رو انجام بدم و همینطور از اون رشته ای که برای خودتون انتخاب کردین هیچ وقت ناراضی نخواهید بود و با عشق و علاقه ای که به رشتتون دارین ، جانانه ادامه میدین.

تصمیم گیری ، اطلاعات کامل ، تهیه چک لیست لازمه انتخاب رشته کنکور

انتخاب رشته کنکور سراسری 97

نکات طلایی انتخاب رشته کنکور

شما به دو مورد دیگه علاوه بر تصمیم گیری ، نیاز دارین

۱-اطلاعاتی کامل و صحیح به این خاطر که بهترین انتخاب ها رو انجام بدین: این مورد که شامل اطلاعات فنی انتخاب رشته و آشنایی با قوانین ویژه رشته مورد نظر هست ، برای گروه های مختلفی از رتبه  و تراز متفاوته.

۲-تهیه ی یک چک لیستی برای جلوگیری از هر گونه اشتباهی که بعدا ممکنه باعث پشیمانی شما بشه.

اولین قدم برای انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۷

نرم افزار انتخاب رشته ممنوع

انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۷

برای اینکه شما یه تصمیم درستی برای خودتون بگیرین ، اولین قدم اینه که شما توانایی های خودتونو بشناسین و اینو هم بدونید که جزو کدوم یک از ۴ گروه زیر هستین؟ من ۴ تا گروه رو براتون کاملا توضیح میدم تا سر آخر خودتون تصمیم بگیرین که جزو کدوم یک از این ۴ تا گروه هستین! طرز تفکر برای هر کدوم از گروه های زیر کاملا متفاوته . چون کاملا نحوه ی انتخاب مشاور و راهکاراشون با همدیگه فرق می کنن 🙂

گروه اول: کسایی هستن که رشتشونو انتخاب کردن و تصمیمشونم گرفتن و با خونوادشون هم نظر هستن یا هم که امکان داره این تصمیم گیری رو مستقیما خودشون انجام بدن.

گروه دوم: کسایی هستن که رشتشونو انتخاب کردن و تصمیمشون هم مشخصه تا یه حد مشخصی هم به تصمیمشون مطمئنن هستن اما با این وجود بازم نیاز به مشاوره دارن و می خوان که مطمئن تر بشن یا اینکه نظرشون کاملا با خونواده کاملا متفاوته و میخوان که از این شک و شبه بیرون بیان. این گروه از داوطلبان با اینکه نقش اصلی رو خودشون دارن ولی بازم نیاز به مشاوره دارن.

گروه سوم: گروهی دیگه ای از داوطلبان ، انتخاب رشتشونو کردن ولی توو بعضی از موارد دچار ابهام هستن بزارین براتون مثال بزنم تا کاملا این موضوع براتون روشن تر بشه:

داوطلبی انتخاب رشتشو انجام داده ولی الان تویه اولویت ها مونده یا امکان داره  اولویت رو اوکی کرده ولی توو انتخاب شهراش مونده. این گروه از دانش آموزان هم نیاز به مشاوره دارن.

گروه چهارم: این گروه از داوطلبین تصمیم قطعی برای انتخاب رشتشون ندارن، اون رشته ی مورد نظر و علاقشون رو کمتر میشناسن یا اینکه اصلا تفاوتی بین رشته های دیگه نمی بینن و فقط میگن یه رشته انتخاب بکنیم و بریم بخونیمش! نقش اساسی در این سری از داوطلبین رو یک مشاوره آگاه و با تجربه میتونه انجام بده تا اینکه کاملا با داوطلب صحبت کنه و هر آن چیزی که از گفتگو ها حاصل میشه رو بهش راهنمایی بکنه تا داوطلب یه آینده ی خوبی برا خودش رقم بزنه.

قبل اینکه به سوالای بالا پاسخ بدین بهتون توصیه می کنم که خیلی خوب فکر کنید ساعت ها برای این انتخاب رشتتون وقت بزارین. نزارین سرنوشت ۶۰ سالتون با یک مورد اشتباه دچار آشفتگیتون در آینده بشه! الان شما دارین به زندگی و آینده خودتون تصمیم می گیرین و هر چقدرم که توانایی های خودتونو بیشتر بشناسین ، احساس مسئولیت خوبی رو میتونید نسبت به آیندتون داشته باشید.

الان وقتشه که با خودتون روراست باشین و تشخیص بدین که جزو کدوم یک از چهار گروه بالا هستین تا بتونید یه انتخاب رشته خوبی رو داشته باشین. بازم تاکید می کنم که شما با این انتخاب دارین سرنوشت چندین ساله خودتونو رقم میزنین پس فکر و تصمیم های لازم و همچنین اطلاعاتی کاملی از رشته ای که میخواین ادامه تحصیل بدین ، خوب تحقیق کنید حتی شده برین دانشگاه هایی که میخواین رشتتونو اونجا بخونین از دانشجو های رشته ی مورد نظرتون پرس و جو کنین ، این کار باعث میشه اولا اگه پشت کنکوری برای سال ۹۸ بودین ، یه انگیزه ی فوق العاده رو بهتون بده و هم اینکه با اطلاعات کاملی از رشتتون میتونید آشنا بشین.

تعیین یکی از چهار گروه مشخص شده برای انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۷

در این چهار گروه کاملا انتخاب رشته روش های متفاوتی رو داره

بزارین براتون یه نمونه بگم تا کاملا متوجه اصل قضییه بشین 🙂

اگه شما جزو گروه اول و دوم باشین ممکنه یه رشته رو که توو کنکور رتبه پایینی میخواد به یه رشته ی دیگه ای که رتبه ی بالایی رو میخواد ترجیح داده باشین و همچنین تویه انتخاب رشته خودتون کاری به نظرات دیگران هم نداشته باشینو براتون اهمیتی نداشته باشه چون شما دقیقا میدونید که چی میخواین و شایدم از الان دارین تصویر شغلی آیندتون رو می بینین. اما اگه جزو افرادی هستین که در گروه چهارم قرار دارین و خودتون به شخصه یه رشته ای رو به رشته ی دیگه ای ترجیح ندین باید به نظرات بقیه یا عموم ، یعنی رتبه مورد نیاز برای هر رشته ای و شانس و احتمال قبولی توجه کنین.

میخوام اینو بگم که اگه خودتون دقیقا نمی دونید که چه چیزی رو میخواین باید به قضاوت دیگران هم مراجع کرده و از نظرات اونا بهرمند بشین تا شاید به اون چیزی که میخواین برسین.

خب بچه ها خسته نباشید اینم از مقاله امروز امیدوارم که خوشتون اومده باشه ، سعی می کنم مقاله بعدی هم در مورد انتخاب رشته باشه چرا که موضوع انتخاب رشته کنکور بسیار مهم است همونطور که گفتم آینده و زندگیتون به این انتخاب رشته بستگی داره .

ضمنا بچه ها اگه سوالی در مورد همین مقاله براتون پیش اومده میتونید برام کامنت بزارین تا در اولین فرصت ممکنم براتون پاسخ کاملی رو تا اونجا که در توانم هست بهتون بدم.

با آرزوی موفقیت برای تمام دانش آموزان سرزمینم ایران

یاعلی ، خدانگهدار

حامد کرباسی

به این مقاله رای بدهید 🙂

[تعداد: 6    میانگین: 5/5]
پرسش و پاسخ تکمیلی سوال شما توسط مشاوران ریاضی شناس حداکثر تا ۱۲ ساعت پاسخ داده میشود

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *