برنامه‌ریزی درسی برای کنکور در منزل – برنامه ریزی روزانه برای کنکور

برنامه‌ریزی درسی برای کنکور در منزلبرنامه ریزی روزانه برای کنکور

همانطور که می دانید مطالعه بخش مهمی از موفقیت تحصیلی است اما در کنار این کار یک برنامه‌ریزی درسی برای کنکور در منزل هم یک الزام می باشد! و شاید بارها متوجه این موضوع شده باشید که مدیریت زمان برایتان سخت است و نمی توانید یک برنامه ریزی درسی برای کنکورتان تنظیم کنید. مخصوصا جاهایی که بیشتر نیاز به مطالعه دارید و حتما باید یک تایم معلوم و مشخص داشته باشید. در این مقاله من به شما کمک خواهم کرد تا بتوانید یک برنامه ریزی منسجم و پایداری داشته باشید به طوری که همیشه طبق اون برنامه‌ریزی برای خواندن مطالب درسی تان عمل کنید.

برنامه ریزی روزانه برای کنکور

برنامه‌ریزی درسی برای کنکور در منزل

خب تا وقت از دستمون در نرفته ، اگه آماده باشید من شروع کنم مقالمونو…

یکی از ارزشمندترین روش های مطمئن برای موفقیت در مطالعه درسی و کنکور داشتن یک برنامه ریزی منسجم و قطعی شده هست. اینو بدونید که این برنامه ریزی درسی و کنکوری حتما میتونه براتون راه گشا باشه ، حتی اگه در نگاه اولتون خیلی سخت به نظر برسه.

توصیه می کنم برنامه ریزی درسی و کنکوری خودتونو طوری طراحی کنید که اولا بر اساس اولویت های مطالب درسی ای که قراره بخونید ، باشه ثانیا از مسئولیت های دیگری که دارین غافل نشین (مثل خانواده و کلاس های درسی که بیرون از مدرسه تشریف می برین). در نهایت با کمی فکر کردن بر روی برنامه ریزی درسی و کنکوریتان شما هیچ گونه مشکلی برای تعیین ساعات مطالعه تان نخواهید داشت و به راحتی به هدفی که قراره برسید ، خواهید رسید 🙂

در مورد کنکور می خوام کاملا هوشمندانه به توصیه هایی که میگم گوش بدین برای کنکور شما باید انرژی بیشتری رو داشته باشین میخوام که خیلی خوب به نوشته هام دقت کنید و همشونو عملی کنید . بهتون قدم به قدم یاد می دم که چگونه باید برنامه ریزی درسی را برای کنکور انجام بدین و با صرف انرژی فوق العاده ای که خدای مهربون به همه ی ما انسان ها داده و همچنین وقت مناسب و کافی رو برای رسیدن به تمام اهداف و رویاهایی که در مغزتون داره جوانه میزنه رو داده و در اینجا کافیه فقط بخواین و براش عرق بریزین 🙂

 

قدم اول: برنامه هایتان را کاملا مکتوب روی کاغذ بیاورید.

اولین قدم برنامه‌ریزی درسی برای کنکور در منزل

اولین قدم برنامه‌ریزی درسی برای کنکور در منزل

اولین قدم برنامه‌ریزی درسی برای کنکور در منزل ، تهیه ی فهرستی از تمامی موضوعاتی که میخواهید مثلا در یکسال تحصیلیتون بخونید ، هست . هدفتون رو روی کاغذ بنویسید (ترجیحا این هدف رو بزرگ بنویسید . که مثلا میخواین به دانشگاه تهران در فلان رشته برسم) این کار به شما کمک می کنه تا همیشه موقع خوندن درس خوندنتون به اون چیزی که میخواین برسین ، قوت بیشتری رو بده و انرژی شما رو چندین برابر بکنه! اگه شما در روزهای آخر امتحاناتتون هستین برای اونا میتونید هدف ” ۲۰ شدن معدل در کارنامه ” رو قرار بدین و امتحانات رو توو اولویت قرار بدین و بعد از اتمام امتحاناتتون به خوندن مطالب کنکوری بپردازین.

در کنار اینکه دارین برنامه‌ریزی درسی برای کنکور در منزل رو انجام میدین شما باید کارهایی که برای کلاس یا امتحاناتتون لازمه که انجام بشه رو بررسی کنید . همه ی اون موضوعاتی رو که باید مطالعه بکنید رو ، در دفترچه ی خودتون یاداشت کنید.  بعد از اینکه موضوعات رو یاداشت کردین الان زمان اون رسیده که برای مطالعه ی این موضوعات درسی شما باید چه کارهایی رو انجام بدین! من در مقاله ی “کیفیت و کمیت مطالعه” بهتون توضیح دادم که چه درس هایی رو در چه بازه های زمانی باید مطالعه کنید که فیدبک خوبی رو از لحاظ کیفیت مطالعه گرفته باشید.

یه توصیه برای مرور درسهاتون بگم:

اگر کتاب خاصی برای جمع بندی مطالب و یا خلاصه ی درسنامه هایی که خوانده اید ، دارید و یا حتی اگر به صورت جزوه دست نویس خلاصه نویسی انجام داده اید. حتما از این خلاصه نویسی ها  برای کامل کردن موضوعاتی که تهیه کردین نهایت استفاده را بکنید.

توصیه ی دیگری که دارم:

در ابتدای برنامه‌ریزی درسی برای کنکور در منزل سعی کنید حتما از یک مشاور برای اینکه چطور باید مطالعه کنید و اینکه کدوم درس ها اولویت بیشتری رو دارن و چجوری باید خونده بشن و و و … راهنمایی کامل و تخصصی بگیرید 🙂

قدم دوم: لیستی که طراحی کرده اید را اولویت بندی کنید.

لیست اولویت بندی ها در برنامه ریزی کنکور

اولویت بندی برنامه‌ریزی درسی برای کنکور در منزل

پس از اینکه شما یه لیستی رو از تمام موضوعاتی که برای درس های مورد نظرتون نوشتید سعی کنید که بدونید برای هر کدام باید چه کارهایی رو هم انجام بدید الان دیگه وقت اون رسیده که شما لیستتونو اولویت بندی و مرتبش  بکنید. این کار به شما کمک میکنه تا بفهمید که کدوم موضوعات نیازمند مطالعه و تمرکز و تمرین بیشتری دارن و همچنین اینکه چه موضوعاتی رو باید به زمان های خالیتون اختصاص بدین. برای هر درسی مقدار زمان معین و مشخصی رو در نظر بگیرید. همچنین اینکه یه زمانی رو برای مرور کردن همین درس هایی که میخونید در نظر بگیرید.(حتما این مورد انجام شود 🙂 )

قدم سوم: جدولی با ردیف و ستون هایی مشخص برای تقسیم بندی زمانی درس ها در نظر بگیرید.

جدول زمان برای برنامه ریزی درسی و کنکور در منزل

جدول زمان برای برنامه ریزی درسی و کنکور

توصیه می کنم که زمان های در دسترس رو در طول هفته در خانه های جدولی که طراحی کردین ، مشخص کنید و سپس هر ستون از این جدول را برای یک درس اختصاص دهید. یه تکنیکی که برای ایجاد برنامه‌ریزی درسی برای کنکور در منزل وجود داره اینه که شما یک زمان مطالعه مشخص و معینی رو برای هر درستون اختصاص بدین. با اینکار شما الان یک برنامه مطالعاتی دارید و دیگه لازم نیست که درس خوندنای خودتونو مدام کنترل کنید. شما با ایجاد یه برنامه‌ریزی درسی برای کنکور در منزل روتین میتونید به سبک مطالعه ی جدیدتون هم عادت بکنید.(یادتون نره که الان شما دارین همانند رتبه برتر های کنکور برنامه ریزی انجام میدین 🙂 )

ضمنا همیشه اینو در نظر داشته باشید که چه روزهایی از هفته و چه ساعت هایی رو میتونید دقیقا به مطالعه اختصاص داده باشین مثلا بدونید که روز سه شنبه از ساعت ۳ تا ۴ وقتتون آزاده! در هر صورت ، پس از جمع آوری این اطلاعات برنامه‌ریزی درسی برای کنکور در منزل تان را انجام دهید. چینش یک برنامه ی منظم درسی به شما کمک می کنه که یه ذهن درس خونی رو داشته باشین و مطالبی رو که میخونین رو با سرعت زیادی در ذهنتون جا بدین.

قدم چهارم: برای فعالیت های غیر درسی تان زمان هایی در نظر بگیرید.

فعالیت های غیر درسی

فعالیت های غیر درسی در زمان کنکور

طبق قدم سوم وقتی شما زمان هایی رو به مطالعه ی موضوعاتی که لیست کردین اختصاص دادین باید همواره مطمئن باشین که اوقاتی برای خانواده تون ، دوستاتون و استراحتتون هم باید اختصاص داده باشین. اگه نتونید بین زندگی شخصی و زندگی علمی خودتون تعادل ایجاد کنید ، ۱۰۰% در این راه موفق نمی شوید!

یه سری مثال برای فعالیت های غیردرسیتون میزنم که این موضوع براتون جا بیفته.

  • تولد پدر یا مادر یا خواهر یا برادر
  • یک مراسم مخصوص در خانوادتان
  • ملاقات با پزشک تان
  • جلسات تمرینی قوتسال یا والیبال یا شنا یا …

یادتون نره یه توصیه ای که براتون دارم اینه که برای استراحت ، ورزش و خوابتون حتما وقت مناسبی را اختصاص بدین.

اگه زمان کمتر و محدودی رو تا روز امتحان دارین حتما فعالیت های غیر درسی خودتونو و همچنین فوق برنامه هاتونو لغو کنید. تا بتونید مدیریت زمان بهتری رو اداره بکنید و از زمان محدودی که در اختیار دارین نهایت استفاده رو کرده باشین.

قدم پنجم: جدولی که در قدم سوم طراحی کرده بودید را پر کنید.

جدول برنامه ریزی هفتگی

چک لیست و جدول برنامه ریزی روزانه کنکور

الان که شما ستون های جدول برنامه‌ریزی درسی برای کنکور در منزل را طراحی کردین الان دیگه وقت اون رسیده که خونه های این جدول ، توسط خودتون پر بشه . هر موضوعی که هر جلسه و در هر تایمی که میخواین مطالعه کنید رو ، بنویسید. این کار به شما کمک می کنه تا بهتر بتونید مدیریت زمان رو در دروسی که موضوع بندی کردین ، اداره کنید.

توصیه می کنم در ابتدای کار وقتی که برنامه‌ریزی درسی برای کنکور در منزل رو طراحی کردین ، تا یک هفته روی این برنامه ریزی کار کنید. تا کی؟ تا زمانی که روی برنامه ریزی که نوشتید ، مسلط شده باشید 🙂

 

قدم ششم: روش مطالعه ای که برایتان مناسب است را پیدا کنید.

بهترین روش مطالعه برای کنکور

روش صحیح مطالعه برای کنکور

برای ایجاد یک برنامه ریزی درسی و کنکوری دونستن این مطلب که شما چگونه زمانتون رو سپری می کنید ، خیلی مهم است اما در عین حال باید اینو هم بدونید که دقیقا باید چه شیوه ی مطالعاتی رو انتخاب بکنید ، خالی از لطف نیست و موضوع مهمی هست. این کار به شما کمک می کنه که اون زمان هایی رو که از دست میدین رو هم کشف و از اونا برای مطالعه تان استفاده کنید.

توصیه می کنم که این سوالات رو از خودتون بپرسین:

۱-آیا شما جزو اون دسته از افرادی هستین که یادگیری شنیداری روی ذهنتون تاثیر خوبی میزاره؟ اگه اینطوری باشه از زمان هایی که در حال رانندگی هستین و هم چنین در زمان ورزش کردن و یا پیاده روی هم میتوانید از تکنیک یادگیری شنیداری نهایت استفاده رو داشته باشید.

۲-آیا شما جزو اون دسته از افرادی هستین که با دیدن فیلم آموزشی یا تصاویر آموزشی بازده بهتری دارید؟ اگه اینطوری باشه حتما از سری فیلم های آموزشی مرتبط با درستون استفاده کنید تا هم اینکه آموزش ببینید و هم اینکه سرتون سرگرم خوندن مطالب درسی بشه.

 

قدم هفتم: خودتان را ملزم به اجرای دقیق این برنامه ریزی بکنید.

اجرای دقیق برنامه ریزی روزانه برای کنکور در منزل

برنامه ریزی درسی دقیق برای کنکور

حتی اگر بهترین برنامه‌ریزی درسی برای کنکور در منزل را هم طراحی کرده باشین اینکار به شما این تضمین رو نمیده که این برنامه حتما اجرا میشه. باید خودتان را وادار به اجرای این برنامه کرده باشین. برای اینکه خودتون رو مجبور به این کار کنید میتونید:

۱-باید بدانید طبق اون برنامه ریزی که طراحی کردین ، آیا تمرکز شما هنگام مطالعه درس از دست میره؟ اگه از دست میره پس اون موقع باید برای خودتون وقتای اضافی رو هم در نظر بگیرید. نگران نباشید این وقت های اضافه همین اول کار اتفاق میفته ، بعدها با خوندن درسهاتون و علاقه ی شدیدی که از خوندن مطالب درسیتون حاصل میشه. این وقتای اضافه رو تبدیل به وقتای طلایی می کنید.

۲-اگر خودتون میدونید که اهل تلف کردن وقت موقع درس خودنتون هستین یعنی کسی هستین که دقیقه ی نود به فکر خوندن درساتون میشین و خب همونطور که میدونید وقت زیادی رو در این لحظات از دست میدین ، اون موقع باید به فکر یه وقت اضافه ای برای خودتون قبل از پایان مهلت درس خوندنتون در نظر بگیرین که ناگهان با پایان مهلت درس خوندنتون طبق برنامه ریزی که در جدول تهیه کردین ، کنتاکت نداشته باشه. این کار در واقع وقت رو براتون ذخیره نگه میداره.

۳-اگه شما در انجام کاراتون از انعطاف کمتری برخوردار هستین ، خودتونو باید با این برنامه وفق بدین تا سرعت عمل بیشتری از شما بروز بده! این کار رو میتونید با در نظر گرفتن یک پاداش یا تشویقی به خودتون انجامش بدین 🙂

 

قدم هشتم: از برنامه‌ریزی درسی برای کنکور در منزل پیروی کنید.

برنامه ریزی برای کنکور 98

برنامه ریزی برای کنکور ۹۸

کنکور سرنوشت ۶۰ ساله شما رو حداقل رقم میزنه پس چه بهتر که به این توصیه ها و دستورات رو با نهایت دقت گوش بدیم و همشونو عملی کنیم. پس اگه میخواین که آینده ی روشنی رو داشته باشین حتما کنکور رو جدی بگیرید!

۴ تا توصیه مهم در رابطه با برنامه ریزی بهتون بگم و اتمام مقاله!

۱- از وقتای آزادی که در اختیار دارین به بهترین نحو ازشون استفاده بکنید.

میتونید وقت آزاد رو به عنوان یک پاداش برای خودتون در نظر بگیرید. از وقت آزاد به عنوان یک شارژ دوباره برای خودتون استفاده کنید.همچنین در وقتای آزادتون از پیاده روی برای آرامش دوباره و یا ورزش کردن (حرکات کششی) استفاده کنید. ضمنا سعی کنید در این وقتای آزادی که به خودتون میدین جایی که در اونجا درس میخونین ، از اونجا خارج بشین تا یکم حال وهواتون عوض بشه و کسل نشین.

۲- برای خودتون زنگ تفریحی کوتاه در نظر بگیرید و پیش از موعد مطالعه درستونو تموم نکنید.

برای هر کدوم از خونه های جدولتون یه زنگ تفریح ۵ الی ۱۰ دقیقه ای رو در نظر بگیرید. این زمان را تا حد ممکن بیشتر از ۱۰ دقیقه ننویسید. میتونید اینجا برای اینکه زنگ های تفریحتون دقیق و منظم پیش بره از زنگ هشدار دهنده موبایلتون استفاده بکنید. تلف کردن زمانتون اگه بیشتر از اون زمان زنگ تفریحی که در جدول نوشتین باشه ، میتونه به برنامه ریزی درسیتون آسیب بزنه . پس تا حد ممکن به برنامه ریزی تون پایبند بشین. زنگ تفریح میتونه برای شما به عنوان یک بازسازی روحیه و تجدید قوا به بهترین شکل ممکن باشه.

۳- قسم بخورید که به برنامه ریزی که انجام داده اید پایبند باشید.

ارزشمند ترین چیزی که بعد از طراحی برنامه‌ریزی درسی برای کنکور در منزل میتونه خیلی مهم تلقی بشه اینه که شما اون برنامه رو به اجرا در بیاورید. هیچ موضوعی نباید شما رو از به اجرا در آوردن برنامه ریزتان دور کنه. سعی کنید همیشه به برنامه ریزی که انجام داده اید ، نگاه کنید تا اینکار موجب بشه که شما به این نگاه کردن عادت بکنید. چون همونطور که می دونید اون چیزی که جلوی چشم نباشه قریب به یقین خیلی زود فراموش میشه. پس یادتون باشه که همیشه برنامه تون جلوی چشمتون باشه.

زمانی که چیزی تبدیل به عادت براتون بشه این کار سبب میشه که ذهن شما شروع به هماهنگی با آن کاری بکنه که عادت کردین و اتوماتیک همواره همه ی این کارارو سر وقت انجامشون بده: مثل نشستن پشت میز مطالعاتان و یاد عادت های ورزشی که هر روز صبح انجام میدین و یا …

۴- خواهشا دیگران رو هم از جریان برنامه ریزی که انجام دادین مطلع سازید، مخصوصا خانواده و دوستان

زمانی میرسه که مثلا مادر شما میگه امشب میریم خونه دایی ، از قرار معلوم هم شما پس فردا امتحان ریاضی دارین ، به نظرتون کدومو باید انتخاب کنید؟ خوندن درس یا خوردن چلو ششلیک دایی جان ؟ اگه مادر شما از برنامه ی درسی شما خبر داشت به نظرتون به داییتون نمی گفت که مثلا پس فردا شب میتونیم بیایم خونتون ! به همین خاطر در جریان گذاشتن خونواده و همچنین دوستاتون میتونه در بهبود روند مطالعاتی شما تاثیر بسزایی رو داشته باشه. پس برای افراد مهمی که در زندگیتون هستن حتما برنامه ی درسی که قرار تا چند روز مطالعه داشته باشین رو توضیح بدین و از اونا بخواین که خودشونو با برنامه ریزی شما هماهنگ کنن.

یک کپی از برنامه‌ریزی درسی برای کنکور در منزل رو روی در یخچال بچسبونید و یک کپی از برنامه تونو برای دوستاتون تلگرام کنید.اگه کسی هم به غیر از اونایی که از برنامه ی شما مطلع هستن برنامه ای برای رفتن به بیرون با شما ترتیب دادن که با برنامه ریزی درسی شما تداخل داره میتونید از اونا مودبانه بخواین که اگه مقدور باشه این برنامه رو برای زمان دیگری موکول کنن.

خب امیدوارم از این مقاله هم نهایت استفاده رو کرده باشین. توصیه میکنم چندین بار این مقاله رو بخونید تا این خوندنا باعث بشه شما یک برنامه ریزی دقیقی رو تهیه کنید و از اون نهایت بهره رو برده باشین و سرانجام به اون هدفی که دارین برسین.

با آرزوی قبولی شما در بهترین دانشگاه کشور

خسته نباشید ، تا مقاله ی بعدیمون شما رو به خدای بزرگ و منان می سپارم، یاعلی.

حامد کرباسی

[تعداد: 13    میانگین: 4.2/5]
پرسش و پاسخ تکمیلی سوال شما توسط مشاوران ریاضی شناس حداکثر تا ۱۲ ساعت پاسخ داده میشود

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ دیدگاه

  • علی رزاقی

    سلام و خسته نباشید من میخواستم کنکور ۹۸ بدم به خاطر همین میخوام یه مشاور تحصیلی داشته باشم که زیر نظرشون درسمو بخونم میشه برام شماره موبایلشونو بدین که باهاشون در ارتباط باشم و ضمنا بگین که چقدر هزینه داره ممنونم از لطفتون و هم از سایت خوبتان