تدوین برنامه ریزی برای کنکور ۹۸ در منزل

تدوین برنامه ریزی برای کنکور ۹۸ در منزل

آیا شما هم از کمبود زمان گله وشکایت دارید؟ فکر می کنید از الان تا روز کنکور نمی توانید همه ی درس های که برای آزمون کنکور مطالعه خواهید کرد ، نمی رسید؟! اگر در جستجوی یک برنامه ریزی برای کنکور ۹۸ در منزل هستید ، جای خوبی آمده اید 🙂 چون در این مقاله می خواهیم اختصاصا در مورد برنامه ریزی برای کنکور ۹۸ صحبت کنیم پس خیلی خوب این مقاله رو بخونید و ازش نهایت استفاده رو داشته باشین چون شما با یک برنامه ریزی دقیق و اصولی می تونید به اهدافی که دوست داشته باشین برسین.

همونطور که بزرگان هم گفتن : فرصت ، به دست آمدنی نیست بلکه به دست آوردنی هست

برنامه ریزی برای کنکور 98

برنامه ریزی برای کنکور ۹۸

این جمله واقیعتی هستش که به خلاقیت و مدیریت دقیق نیازمنده! یعنی شما می تونید از فرصت هایی که در اختیارتون هست درست و صحیح استفاده کنید و زمانتونو گسترش بدین و در عوض ، بی نظمی ها و تنبلی هاتون رو که دزدهای زمانتون هستن رو از بین ببرید. خوب به حرفام گوش بدین این جملاتو که دارم الان براتون می نویسم هدف دارم و میخوام به بهترین شکل ممکن برنامه ریزی برای کنکور ۹۸ براتون خوب جا بیفته 🙂

در اینجا میخوام چند نکته برای استفاده ی بهینه از زمان ، مختص برنامه ریزی کنکور در منزل براتون بگم. ضمنا این نکات برای تدوین برنامه ریزی برای کنکور تجربی ۹۸ و برنامه ریزی برای کنکور ریاضی ۹۸ و برنامه ریزی برای کنکور انسانی ۹۸ و برنامه ریزی برای کنکور هنر ۹۸ و برنامه ریزی برای کنکور زبان ۹۸ نیز موثر بوده و توصیه می کنم حتما به تمامی نکاتی که براتون می گم توجهات لازم رو داشته باشید.

نکته ۱: بازه ی زمانی مطالعه خودتان را تعیین کنید.

بازه ی زمانی مطالعه کنکور 98

بازه ی زمانی مطالعه کنکور ۹۸

برای تدوین یک برنامه ریزی درسی و کنکوری شما باید یک بازه ی زمانی مطالعاتی برای خودتون مشخص کرده باشید شما باید در طراحی برنامه ریزی روزانه برای کنکور و همچنین برنامه ریزی هفتگی برای کنکور ، لازمه که حتما بدونید بعد از چه مدت مطالعه ، خسته میشین! آیا ۱ ساعت مطالعه براتون مناسبه یا مثلا ۹۰ دقیقه مطالعه براتون مناسبه یا چی؟ بعضی از داوطلبای کنکورمون هستن که به وقفه های مکرر در حین مطالعشون نیازمندن. ضمنا درسایی که سخت تر هستن ، به تبع به وقفه های بیشتری احتیاج دارن.

 

نکته شماره۲: از زمان های تلف شده نهایت استفاده را داشته باشید.

زمان های تلف شده کنکور 98

زمان های تلف شده کنکور ۹۸

خیلی از داوطلبان کنکور زمان های تلف شده بسیاری رو دارن! بعضی از دانش آموزان علت اینکه نتونستن درساشونو بخونن ، موندن در مطب دکتر یا منتظر موندن در ایستگاه اتوبوس و یا موارد دیگه ای می دونن من خودم بهتون حق میدم و میپذیرم که نمیشه از این انتظار ها خلاص شد ولی این موضوع نباید باعث بشه که شما یه گوشه ای بشینید و با انگشتای دستتون بازی کنین . بهتره که از قبل جایگزینی برای این زمان های تلف شده در نظر بگیریم. برای موفقیت در مطالعه درسی و کنکور میتونید از فلش کارت ها یا کتاب و یا از جزوه های خلاصه نویسی شده توسط خودتون استفاده کرده باشین و با این کار از برنامه ی مطالعاتی که برای خودتون تدوین خواهی کرد ، جلوتر خواهی افتاد و کار براتون خیلی آسونتر میشه. همیشه اینو به یاد داشته باشید که افراد موفق ، برای وقتای مرده ی خودشون همیشه برنامه دارن و از وقتای مردشون نهایت استفاده رو میکنن. کارهایی رو  که پیش بینی می کنن میتونن به این زمان ها موکولش کنن 🙂 میتونم اینجا براتون چند تا مثال بزنم تا موضوع براتون خیلی روشن تر بشه

۱-حفظ شعر از ادبیات فارسی

۲-حفظ لغات مشکل عربی

۳-فرمول های ریاضی و فیزیک و شیمی

و…

نمونه هایی هستن که شما میتونید در وقتای تلف شدتون ازشون نهایت استفاده رو بکنین.

 

نکته شماره ۳: همه ی فعالیت های خودتان را در طی یک هفته به روی کاغذ بیاورید.

تاثیر فعالیت های هفتگی در برنامه ریزی کنکور 98

تاثیر فعالیت های هفتگی در برنامه ریزی کنکور ۹۸

به مدت هفت روز یعنی یک هفته همه ی فکراتون و فعالیت های خودتون رو کاغذ بیارین ، انجام این کار  در طراحی برنامه ریزی روزانه برای کنکور و همچنین برنامه ریزی هفتگی برای کنکور بهتون کمک می کنه که به درک کامل از اونچه که در طول یک روز می تونید انجام بدین ، برسید. می تونید وقتای تلف شده ی یک هفتتون رو هم محاسبش کنین و به این ترتیب وقتای مرده و مفید خودتونو در یک هفته به دست بیارین و با این کار شما به زندگی خودتون هم یه سروسامانی میدین و بهتر میتونید کاراتونو سروقت انجامشون بدین. ضمنا در مورد خودتون هم صادقانه قضاوت کنین! و به دنبال زمان هایی باشین که میتونید از اونا استفاده ی بهینه تر و عقلانی تری داشته باشید.

نکته شماره ۴: روی کاغذ بزرگ بنویس ” وقت رو تلف نکن!

وقت رو تلف نکن

وقت رو تلف نکن

اینکارو حتما انجامش بدین و کاغذو بچسبونید جلوی چشمتون ، تا همین جمله ی ” وقت رو تلف نکن ” ملکه ی ذهنتون بشه و اینو هم بدونید که هر چی وقت مرده در زندگیتون کمتر باشه ، کارها خیلی سریعتر و بهتر پیش میره.

 

نکته شماره ۵: زمان مشخصی برای ارتباط با دوستان مشخص کنید

مشخص کردن اوقات فراغت در برنامه ریزی کنکور 98

مشخص کردن اوقات فراغت در برنامه ریزی کنکور ۹۸

من در مقاله “تقویت حافظه برای موفقیت در امتحانات و کنکور” در مورد تمرکز براتون توضیح دادم که چطور می تونید تمرکز کافی رو مطالب داشته باشید. تمرکز زمانی که گوشیتون زنگ میخوره و یا اینکه دیگرون با همدیگه صحبت می کنن خیلی سخته ، قبول دارم. اگه اتاق مخصوص مطالعه دارین حتما از بستن در اتاق و همچنین گذاشتن علامت ” مزاحم نشوید! ” نترسین و این کارو انجام بدین تا حواستون موقع مطالعه ی دروس کنکوری اصلا پرت نشه و ضمنا اینترنت گوشی خودتونو ببندید و به هیچ وجه نزارین که آلارم های تلگرام و یا اینستاگرام حواستونو پرت کنه.

 

نکته شماره ۶: محل مطالعه ی دروس کنکوری را مرتب و منظم کنید.

اتاق مطالعه کنکوری موفق

اتاق مطالعه کنکوری موفق

همیشه محلی که در حال مطالعه ی دروس هستین رو مرتب و منظم نگهش دارین حتی زمانیکه از مطالعه تموم میشین اتاق رو مرتب کنید. مطمئنا نمی تونید توو یه محیط نامرتب و نا منظم بخوبی خوب تمرکز داشته باشید. اینکار باعث خواهد شد که ذهنتون تویه درک مطالب بالاترین بهره وری رو داشته باشه. ضمنا وقتی هم که مطالعتون تموم شد ، اتاقتونو مرتب و منظم کنید تا اینکه روز بعدی رو با انرژی شروع کرده باشین.

 

نکته شماره ۷: بیشترین حس بهره وری از درس خواندن را پیدا کنید.

حس بهره وری از درس خواندن برای کنکور 98

حس بهره وری از درس خواندن برای کنکور ۹۸

درجستجوی پیدا کردن اون زمانی که بهترین و بالاترین کیفیت بهره وری از لحاظ مطالعه ی مفید دروس دارید ، باشید. ممکنه که ۴۵ دقیقه بعد از خوردن ناهارتون شما بیشترین انرژی ممکن برای خوندن درساتون داشته باشین. با توجه به تجربه ای که پیدا می کنین سعی کنید که بالاترین اوقات بهره وری از خودتونو پیدا کنین و از اون اوقات برای پیشرفت و مطالعه ی دروسی که براتون به نحوی سختره استفاده کنین و با انرژی زیاد کارای خودتونو انجام بدین.

توصیه می کنم که:

کارهایی که انجام دادن اونا روتین و روزمره هستش رو به زمان هایی اختصاص بدین که بهره وری تون تویه اون زمان ها کمتره و همیشه بهترین وقت ممکنتون رو به اون سری از دروسی بدین که دوسشون ندارین چون اون سری از درسایی که دوسشون دارین همیشه و همه وقت ، شما حوصله و وقت کافی رو دارین.

حقیقت اینه که همه ی ما آدما تمایل داریم که کارای راحت و دوس داشتنی ترو همون اول انجامشون بدیم و اون کارایی که سختن رو بزاریم واسه بعد! اما باید بپذیریم که هیچ بعدنی وجود نداره! پس کارایی که اهمیتشون بیشتره و همچنین زمان بر و خسته کننده ترن ، همون ابتدای کار انجامشون بدین! همیشه به یاد داشته باشید که انرژی همه ی ما در اول وقت خیلی بیشتر از سایر اوقات هستش.

 

نکته شماره ۸: استفاده از موبایل خودتان را مدیریت کنید.

مدیریت موبایل برای کنکوری های 98

مدیریت موبایل برای کنکوری های ۹۸

توصیه اکید رو این مورد دارم که همیشه:

الف) مکالمه های تلفنی خودتونو مدیریت کنین

ب) چک کردن شبکه های اجتماعی خودتونو مدیریت کنین

ج) بازی کردن با موبایل خودتونو مدیریت کنین

ازتون می خوام که همیشه توو این فکر باشین که گزینه ی ب و ج در موارد فوق رو وقتی که دارین درس میخونین ، حذفشون کنین و ضمنا تا می تونید هم ، گزینه ی الف رو بیشتر مدیریتش بکنین. این نکته بیشتر رو تمرکزتون تاثیر داره و با کوچکترین حواس پرتی میتونه تمام زحمت هاتون که برای مطالعه کشیده بودین از دست بره.

خب امیدوارم که از خوندن این مقاله هم نهایت لذت و استفاده رو برده باشین 🙂

تا مقالات بعدی شما رو به ایزد منان میسپارم ، یاعلی

نظر یادتون نرده 🙂

خدانگهدارتون باشه 🙂

حامد کرباسی

 

 

[تعداد: 6    میانگین: 4.7/5]
پرسش و پاسخ تکمیلی سوال شما توسط مشاوران ریاضی شناس حداکثر تا ۱۲ ساعت پاسخ داده میشود

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *