۴ نکته طلایی برای دوران جمع بندی کنکور بدون مطالعه اضافه

اگر در آستانه ی آزمون کنکور هستید حتما نکات طلایی برای دوران جمع بندی کنکور را از دست ندهید! دوران جمع بندی کنکور ، دوره ی ویژه ای هست که هیچ یک داوطلبان کنکوری نباید این دوره را از دست بدهند. در این مدت زمان کوتاه باید به مطالعه و یا خلاصه مطالبی که در مدت زمان تعیین شده توسط خودتان خوانده شده ، بپردازید.

نکات دوران جمع بندی کنکور

نکات دوران جمع بندی کنکور

 

اگه موافق باشید بریم سر اصل مطلب یعنی جمع بندی ویژه برای کنکور

 

بسم الله

ممکنه تا به الان برای شما هم پیش اومده باشه که مطلبی رو از روی کتابتون خونده باشین و بعد از مدتی ، مطلبی که خونده بودین از ذهنتون پریده باشه! 🙁

تعریف دوران جمع بندی کنکور

اما برای این که از این درگیری ذهنی بزرگ شما رها شوید (هی به خودتون می گید که ای وااای این مطلب از یادم رفته اون مطلب از یادم رفته! ) تنها یک راه وجود داره که به آخرین مرحله ی کنکور معروفه:

 

دوران جمع بندی کنکور

 

دوران جمع بندی کنکور در هفته های پایانی و نزدیک زمان برگزاری کنکور اجرا میشه و به شدت توصیه میشه که حتما این دوران طلایی رو تحت هیچ شرایطی از دستش ندین. هدف از این دوران ، جمع بندی کلیه دروسی که در طول سال تحصیلیتون خونده اید و توو ذهنتون اونارو تثبیت کرده اید ، هست. پس دوران جمع بندی کنکور ، دوره ایست که میتونیم در این دوران به اون چیزایی که در طول سال تحصیلیمون خونده ایم ، نظم بدیم و مسلط شیم.

 

همونطور که اشاره کردم این دوران بهترین دوره برای آندسته از دواطلبانی هست که احساس میکنن مطالب از ذهنشون میپره و نیاز دارن که یک دوره ای اجمالی بر خلاصه نکاتی که یادداشت کردن ، داشته باشن. سعی کنید در این دوران طلایی خلاصه ی تمام نکات و فلش کارتاتون رو که در طول دوره ی تحصیلیتون نوشتین رو خوب بخونین چرا که براتون بسیار مفید و موثر واقع خواهد شد.

 

دوران جمع بندی کنکور یکی از ارزشمندترین دوران خواندن اصلی و کلیدی مباحث هست.

 

استقبال از دوران جمع بندی کنکور

حال که شما در حال مطالعه این مقاله هستین ، دارین به ایام پایانی روزهای کنکوریتون نزدیک میشین و شاید هم وسطای کارتون هستین و خب این خیلی خوبه که از الان این نکات رو بدونین تا اینکه به موقعش از همه ی این نکات استفاده لازم رو داشته باشین. اما شما به عنوان یه داوطلب بخش اعظمی از وقت و زمان خودتونو صرف مطالعه ی درس هاتون برای کنکور کرده اید و الان دیگه وقتش رسیده تا به استقبال از دوران جمع بندی کنکور بری و خودتونو برای راند پایانی این رقابت بزرگ آماده کنین . چونکه دوران جمع بندی کنکور از اهمیت ویژه ای برخورداره 🙂 بنابراین من سعی می کنم در این مقاله ۴ نکته ی طلایی که کار شما رو آسونتر می کنه و به خوندن خلاصه هاتون به طور موثر میتونه تاثیر بزاره رو بگم.

 

۴ نکته طلایی برای دوران جمع بندی کنکور

 

۱-هر آنچه احساس منفی دارید ، دور بریزید.

احساسات منفی دوران جمع بندی کنکور

احساسات منفی دوران جمع بندی کنکور

هر چه که داریم به کنکور نزدیک و نزدیکتر میشیم احساسات عجیب و غریبی سراغمون میاد که اکثرا هم منفی هستن مانند:

– آیا توو کنکور موفق میشم یا نه ؟

– آیا درسا رو به خوبی می دونیم ؟

– تویه جلسه ی کنکور چی میشه ؟

– چقدر از مطالب رو فراموش کردم و چقدرشو توو یادم مونده؟

اول از همه اینو بگم که این احساس اکثرا بین همه ی داوطلبان کنکور مشترکه! و میتونید این احساس رو خوب برای خودتون جلوه بدین. هیچ وقت به این احساسات منفی و ناخوشایند فکر نکنین چونکه این احساسات باعث میشه که شما اون انرژی و توانی که برای درس خوندنتون گذاشته بودین ، تلف بشه.

اگه که شما این احساس رو داشتین که همه ی مطالب درسی که خوندین از یادتون رفته هیچ وقت به این حس بسنده نکنین. اینو هم بدونید که هیچ وقت مطالب به طور کلی از یاد نمیرن ، بلکه اون انسجامشون رو از دست میدن و میون اون همه مطلبی که خوندین گم میشن.

به شما تضمین می کنم که اگه یک بار بازخوانی بکنید همه ی مطالب دوباره برای شما یادآوری خواهند شد اما اگه این مطالب رو بازخوانی نکنید مطمئنا فراموش می کنید. دوران جمع بندی کنکور بهترین زمان برای اینکه شما این مطالب گمشده رو انسجام ببخشین ، هست.

 

۲- برنامه ریزی مختص دوران جمع بندی کنکور را تدوین کنید.

برنامه ریزی برای دوران جمع بندی کنکور

برنامه ریزی برای دوران جمع بندی کنکور

اگه یادتون باشه در چند مقاله قبلی من مقاله ای با عنوان ” برنامه‌ریزی برای کنکور در منزل ” براتون نوشتم و چقدر به این برنامه ریزی منظم و مرتب و نکاتی که باید در هنگام طراحی برنامه ریزی کنکور باید در نظر داشته باشید ، تاکید کردم! اینجا در دوران جمع بندی کنکور هم باید یه برنامه ریزی مختص این دوره طراحی و تدوین کنید. با این کار شما هم در وقت و زمان خودتون صرفه جویی می کنید و هم با این نقشه ای که برای خودتون طراحی کردین بازده و عملکرد خوبی رو میتونید از خودتون نشون بدین .

برنامه ریزی برای دوران جمع بندی کنکور هیچ تفاوتی با برنامه ریزی معمول مطالعاتی تون نداره اگه که روزانه چندین درس میخوندین تویه جمع بندی هم همینکارو انجام بدین. برای درسی مثل زیست شناسی که خیلی فراره! میتونید مرور روزانه رو داشته باشین.

 

توصیه می کنم که:

در برنامه ریزی ای که برای دوران جمع بندی کنکور تدوین می کنید اولا بازه زمانی مطالعاتی خودتونو مشخص و معین کنید. ثانیا به حجم مطالب ، سختی و آسانی دروسی که مطالعه خواهید کرد ، توجه داشته باشید و ثالثا اینکه سعی کنین که از برنامه ریزیتون عقب نیفتین و اگه هم افتادین ، دروس ساده ای که در این برنامه ریزی گنجانده اید رو حذفش کنین تا زمانی که یک وقت خالی گیر بیارین و اون موقع اون درس حذف شده رو بخونید.

 

۳- اولویت بندی را در جمع بندی مطالب در نظر داشته باشید.

اولویت بندی در دوران جمع بندی کنکور

اولویت بندی در دوران جمع بندی کنکور

به عنوان یک مشاور که چندین ساله با دانش آموزان و کنکوری ها سروکار دارم ، معتقدم که نباید در دوران جمع بندی کنکور ، شما مطالب جدیدی را بخوانید چرا که در آن زمان شما مهلت خیلی کمی تا زمان برگزاری کنکورتان دارید و هم اینکه با اینکار عملا شما حجم قابل توجهی از مطالب را از قلم میندازین و ضمنا با این کار شما فقط سردرگرم میمونید!

شاید بعضی از مشاورها معتقد باشند که در دوران جمع بندی کنکور میتونید مطالب جدیدی رو مطالعه کنید اما به شخصه من خودم معتقدم که اگه تا بحال مبحثی رو از درسای اختصاصیتون رو نخوندین ، بهتره که برای خوندن این مطالب با یک مشاور صحبت کنید . اما اگه میخواین مطلب جدیدی رو بخونید و این مطلب مربوط به درس های عمومی هست میتونید اون درس رو بخونید ولی هیچ وقت سعی نکنید که تسلط کامل بر روی مطالب خونده شدتون داشته باشید چرا که برای تسلط کامل روی مطلب خونده شدتون باید وقت زیادی رو بگذارین که شما هم در زمان جمع بندیتون فرصت انجام این کارا رو ندارین 🙂

 

در این مورد من توصیه می کنم که:

اگه جزو داوطلبانی هستین که میخواین مطلب جدیدی رو بخونید ، ابتدا مباحثی که لازمه رو جمع بندی کنید و مباحثی که باقی مونده رو هم اولویت بندی کنید تا اگه احیانا فرصت نشد که همه ی مباحث رو بخونید لااقل خیالتون راحت باشه که مطالب مهم رو خوندین. در ضمن حتما یه زمانی رو برای جمع بندی مطالب جدید خونده شدتون در نظر بگیرین.

 

۴- تست های دوران جمع بندی را فراموش نکنید!

تست های دوران جمع بندی کنکور

تست های دوران جمع بندی کنکور

ارزشمندترین تست هایی که من میتونم در دوران جمع بندی کنکور برای شما بگم اون تست هایی هستن که شما در طی دوران تحصیلیتون به اونا پاسخ غلط دادین و یا بی پاسخ گذاشتین و بعدا جواباشونو یاد گرفتین. سعی کنید که این تست ها رو دوباره پاسخ بدین (این تست ها بسیار با ارزش هستن) چون که به نقاط ضعف و اشتباهتون در درسای مختلف اشاره داره! پس لطفا حل این تست ها را بسیار جدی بگیرین!

 

نکته ی بعدی که لازمه اینجا بهتون بگم اینه که در کنار جمع بندی ، روی سرعت در تست زنی کار کنید برای اینکار شما با توجه به برنامه ی خودتون که تدوین کردین می تونید در یک یا دو هفته ی آخر مونده به آزمون کنکور در شرایط کاملا شبیه سازی شده و رسمی لباس بپوشید و پشت میز نشسته و زمان بگیرین و به ترتیب میتونید از آزمونای جدید به قدیم از خودتون آزمون بگیرین و پس از اون میتونید بعد از ظهر بشینید و آزمونی که دادین رو بررسی کنید و اشکالاتتون رو دربیارین و دوباره اون قسمتایی که نیاز به مرور و جمع بندی دوباره دارن رو مجددا مطالعه کنین. ( اینکارو میتونید برای دو روز بعد هم برنامه ریزی بکنید ) نگران قسمت های دیگه برای مرور نباشید چرا که اگه مهم باشن تویه آزمونای بعدی ازش ازش تست میاد و به این صورت میتونین مطالعشون بکنین.

 

بعد از اینکه چندین بار اینکارو به نحو احسن انجام دادین ، خواهید دید که مهم ترین قسمت های کتابا رو که بیشترین ضعف رو تویه اونا داشتین ، مطالعه کردین. حداقل دو دوره این کارو انجام بدین تا تویه آزمون سومی که میدین ، متوجه این بشید که چه تحول شگفت انگیزی در یادگیریتون به وجود اومده 🙂

 

خب به آخر مقاله دوران جمع بندی کنکور رسیدیم 🙂 امیدوارم که نهایت استفاده لازم رو از این مقاله هم داشته باشین (سپاس فراوان از توجه شما)

تا مقالات بعدی یا حق ، خدانگهدار

حامد کرباسی

 

 

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
پرسش و پاسخ تکمیلی سوال شما توسط مشاوران ریاضی شناس حداکثر تا ۱۲ ساعت پاسخ داده میشود

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *