چگونه روزهای طلایی تا کنکور ۹۸ را با موفقیت بگذرانیم؟

چگونه روزهای طلایی تا کنکور ۹۸ را با موفقیت بگذرانیم؟

 

مقدمه ای برای روزهای طلایی تا کنکور ۹۸

منظور از روزهای طلایی تا کنکور ۹۸ همین ۱۰ ماهه ی آخریست که داوطلبان کنکور به اون نزدیک می شوند. با رعایت نکاتی که در این مقاله گفته می شود شما حداقل ۸۰% نسبت به قبلتان برای روزهای طلایی تا کنکور ۹۸ پیشرفت مطالعاتی خواهید داشت. پس با دقت هر چه تمام سعی کنید این مقاله را چندین بار بخوانید چون همین مطالبی که در این مقاله گفته خواهد شد در کلاس های مشاوره خصوصی ، هزینه های بسیار بالایی از شما گرفته می شود تا به شما همین مطالب انتقال داده شوند.

کنکور 98

روزهای طلایی تا کنکور ۹۸

خب من دیگه بیشتر از این براتون مقدمه چینی نکنم و برم مستقیم سراغ موضوع اصلیمون یعنی ،

روزهای طلایی تا کنکور ۹۸

 

مثل همیشه کمربنداتونو بستین یا نه ؟ آماده اید ؟!! رفتیم … ۱ ۲ ۳

 

۶ نکته ی ناب برای روزهای طلایی تا کنکور ۹۸ عبارتند از:

 

۱مراقب سلامتی خودتان باشید.

سلامتی در روزهای طلایی تا کنکور 98

سلامتی در روزهای طلایی تا کنکور ۹۸

یک برنامه ی غذایی منظم برای خودتون در نظر بگیرید و منظم و مرتب از اون استفاده بکنید سعی کنید که در این برنامه ی غذایی و در وعده های اصلی ، مواد غذایی مورد نیاز بدنتونو تامین کنین. ضمنا جوری نباشه که پر خوری بکنید! 🙂

از تنقلاتی که باعث میشن کارایی مغز بیاد پایین ، بپرهیزید. نمیگم که کلا بزارید کنار ولی خیلی کم استفاده بکنید چیزایی مثل چیپس و پفک و … (خودتون بهتر میشناسید این تنقلاتو 🙂 )

بعد از بحث مواد غذایی و ایجاد یک برنامه ی غذایی منظم اینبار باید یک برنامه ی خواب منظم برای خودتون داشته باشید قبلا براتون توضیح دادیم که حداقل خواب برای کنکوری‌ها چقدره و چگونه شما باید تعیین کنید که مثلا ساعت ۱۰ شب می خوابید و ساعت ۶ صبح بیدار میشید! در طول روز سعی کنید که ظهر ها یه خواب نیم ساعته یا حداکثر ۴۵ دقیقه ای رو داشته باشید (تاثیرش تویه استراحت مغزتون بی نظیره! به امتحانش می ارزه).

 

بعد از اینکه یک برنامه ی خواب برای خودتون نوشتین و چسبوندین دیوار اتاقتون ، اینبار نوبت به ورزش ۲۰ دقیقه ای روزانتون می رسه که هیچ وقت فراموشش نکنین و هر روز اینکارو انجام بدین. قبلا بهترین ورزش برای کنکوریها رو براتون گفتیم اگه مقاله مربوطشو نخوندین توصیه می کنم حتما از خوندن این مقاله نگذرین:

تقویت حافظه برای موفقیت در کنکور

بعضی از دوستان کنکوری برای تقویت قوای ذهنیشون از داروهای خاصی استفاده میکنن! اولا اینکه من شدیدا با این کار مخالفم و ازتون میخوام هیچ وقت دنبال این داروهای بی ارزش که هیچ تاثیری جز اینکه شما رو به این کار معتاد کنن ، ندارن ثانیا اگه بعضی از دوستان از این گونه داروها مصرف میکنن حتما و در اولین فرصت ممکن با پزشک متخصص مشورتی داشته باشند.

 

۲روابط اجتماعی خودتان را بهبود دهید.

روابط اجتماعی کنکور 98

روابط اجتماعی خودتان را بهبود دهید

در پایان هفته ها حتما از تفریح های کوتاه با خانواده و یا دوستانی که واقعا دوستند (منظور دوستای درسی که همیشه در روحیه شما تاثیر گذارند) غافل نشین. شما به تفریح های کوچک پایان هفته نیازمندید. بعضی از شما دوستان کنکوری با دوستای درسیتون در حال رقابت هستید! واقعا چرا؟ 🙂 توجه داشته باشین که دوستای شما در بین چند صد هزار رقیب دیگه هستن به اونا به هیچ وجه حسادت نورزین و سعی کنید که روابطی حسنه ای رو با هم دیگه داشته باشین. به خاطر داشته باشین در مواقع ی که شما نیاز به رفع اشکال دارین همین دوستاتون هستن که به دادتون خواهند رسید و اشکالات درسی شما حل میکنن 🙂  پس با همدیگه خوب و مهربون باشین. درس خوندن به صورت گروهی و رفع اشکال با همدیگه از جمله راهکار های بهبود فرآیند مطالعاتی سریعتر برای شما خواهد بود. گاهی وقتا می بینید که مسائل دشوار به سراغتون میان و شما نیاز دارید که یه نفر بهتون کمک کنه دوستاتون فرجه ی بسیار عالی برای اینکار هستند.

 

توصیه می کنم که حتما:

از خونواده هاتون بخواید که شرایطی براتون فراهم کنن که با اضطراب و استرس تا کنکور و انشاءالله بعد از کنکور هم مواجه نشین.

 

یه توصیه ی کوچیکه دیگه:

چند دقیقه ورزش کردن با دوستاتون (همون گروهی که برای خوندن درساتون انتخاب کردین) میتونه به اون سری از هیجانات منفیتون غلبه کنه و تاثیرشو بزاره.

 

۳مطالعه به منظور دوران جمع بندی کنکور.

مطالعه به منظور دوران جمع بندی کنکور 98

مطالعه به منظور دوران جمع بندی کنکور

در دوران جمع بندی کنکور نقاط ضعف و قوت خودتونو در دروس مختلف معین کنین ، برای اینکار لازمه که شما نمونه سوالات کنکوری سال های گذشته رو پیش رو بیارین و به عنوان آزمون کنکور پاسخ بدین. بزارین اینجور مطرح کنم که در اینجا میخوام شما دقیقا فضای جلسه کنکور رو برای خودتون ایجاد کنید تا اینکار باعث بشه شما اون نقاط رو برای خودتون مشخص کنید منظورم همون نقاط قوت و ضعف هستش!

در کنار اینکار بیشترین سعی و تلاش خودتونو برای تسلط روی اون سری از مباحثی بزارین که کاملا اونا رو خوب مطالعه کردین و فهمیدین (منظورم همون نقاط قوته) و ضمنا همین موضوعاتی که خوب فهمیدین ، در سال های گذشته پای ثابت سوالات کنکور توسط طراحان بوده اند. به هیچ وجه شما نباید تستایی که موضوعشون مربوط به اون مباحثی که خوب خوندین ، از دست داده باشین.

 

توصیه می کنم که:

در میون مباحثی که احساس می کنین دچار یه سری مشکلات در فهم اونا هستین (یعنی نمی تونید اون مطلب اصلی رو بگیرین) ، سراغ اون سری از تستایی برین که سهم زیادی رو از سوالات کنکور سال های گذشته داشتن.

 

مرور کردن دروس رو جزو اولویت های خودتون قرار بدین چرا که مرور کردن نسبت به یادگیری جدید ارجعیت داره و سعی کنید مطالبی رو که در طی ۴ سال یاد گرفتین رو ، ملکه ذهنتون بکنید.

 

۴خلاصه نویسی ، خلاصه نویسی ، خلاصه نویسی!

خلاصه نویسی برای کنکور 98

خلاصه نویسی ، خلاصه نویسی ، خلاصه نویسی!

در دوران طلایی ، خلاصه نویسی خیلی میتونه براتون مفید واقع بشه . ولی شما میتونین فقط اون سری از مطالبی رو یادداشت کنین که فراموششون میکنین! این مطالب که رو که موقع مرور کردن خواهید خوند ، توو روند یادگیری دوباره ذهنی شما تاثیر بسزایی رو خواهد داشت.

 

می تونم اینجا این کمک رو براتون بکنم که تویه خلاصه نویسی:

برای دروس مهارتی مانند ریاضی ، فیزیک ، شیمی ، منطق و … نوشتن فرمول ها و روابط مهم میتونه کلیت یه مبحث رو براتون یادآوری کنه

برای دروس مفهومی مانند جامعه شناسی ، ادبیات ، عربی و روان شناسی و … کشیدن طرح درس میتونه براتون خیلی مفید واقع بشه

برای دروس حفظی مانند تاریخ و جغرافیا و… خلاصه نویسی نمیتونه کمک چندانی بهتون بکنه و زیاد کارآمد نیست با این وجود یه بار امتحانش بکنید

 

توصیه می کنم که:

هر بار که دارین این خلاصه ها رو میخونین سعی کنین که اون سری از مطالب فراموش شدنی رو بازم تویه خلاصه نویسی جدیدتون ، کوتاهتر بنویسید تا دفعه ی بعدی همین خلاصه ی جدیدو بخونینش.

 

۵برای خودتان برنامه ریزی طراحی کنید.

طراحی برنامه ریزی برای کنکور

طراحی برنامه ریزی برای کنکور

مسیر اصلی برنامه ریزیتونو تغییر آنچنانی ندین! اگه تا به الان در روش طراحی دچار نقص هایی بودین با معلمتون یا مشاورتون این موضوع رو در میون بزارین تا هر چه سریعتر این مشکلات حل بشن. ساعات درسی تونو به گونه ای تنظیمش کنین که بین این تنظیمات ، تایمی رو هم به استراحت تخصیص بدین. ساعاتی رو که برای خوندن مباحث درسیتون تنظیم می کنید طوری این ساعات توزیع شود که در طول روزهای هفته یکنواخت باشه. و در انتهای هر نوبت از مطالعتون مثلا وقتی که دارین یک ساعت برای مطالعه درس ریاضی وقت میزارین چند دقیقه ای رو هم به مرور مطالب خونده شدتون در نظر بگیرین ، در این زمان میتونید به خلاصه هاتون رجوع کنین.

پیشنهاد می کنم این مقاله را از دست ندهید:َ برنامه‌ریزی درسی برای کنکور در منزل

 

توصیه می کنم که:

در هفته حداقل یکبار از خودتون آزمون بگیرین تا اون نقاط ضعف و قوت شما صریحا معلوم شود.

 

۶تست بزنید.

تست زنی برای کنکور

تست زنی برای کنکور

بعد از هر مروری که انجام میدین ، تست های تالیفی کتابی رو که تهیه کردین ، رو حل کنین (اینجا بهتون توصیه می کنم که تست های سراسری را از سال ۹۰ تا ۹۷ رو نزنید! تا موقع دوران جمع بندی کنکور (یعنی یک ماه آخر مانده به کنکور) به این سوالات پاسخ داده بشه). می تونید برای هر نوبتی که برای مطالعه وقت میزارید به صورت زیر هم براش تست بزنین

 

برای دروسی که مهارتی هستند ، یک و نیم ساعت

برای دروسی که حفظی هستند ، نیم ساعت

و برای دروسی که مفهومی هستند ، یک ساعت ، وقت بسیار ایده عالی هست که میتونید برای تست زنی دروس کنکوری اختصاص بدین.

 

توصیه می کنم که:

اون سری از سوالاتی که در پاسخ دادن به اونا شک و شبهه داشتین ، حتما اون تست ها رو دوباره مرور و حل کنید و  اینکه پایان هر سری که تست میزنین ، مروری به خلاصه های اون بخش مرتبط هم داشته باشید تا کاملا از این قضییه مطمئن شوید که طراح کدوم قسمت ها رو بیشتر مد نظر داره 🙂

 

 

نکته ی آخری رو هم بگم و سرتونو زیاد درد نیارم

غول کنکور بخش اصلی از زندگی شما محصلین عزیز هست ، با این آزمون سرنوشت چند ده ساله ی شما مشخص میشه. حالا هر اتفاقی که موقع آزمون دادن شما بیفته ، شما فوقش یکسال دیگه هم می تونید تلاش مجدد بکنید! آرامشتونو کاملا حفظ کنید و هر چیزی رو هم که می خونید ، خوب بخونید تا همه ی مباحث ملکه ی ذهنتون بشه . اشکالی نداره ۵ بار ۱۰ بار بخونید ، به مطلب کاملا مسلط شین و هر تستی که از اون مبحث براتون طرح شد رو هوا بزنیدش. و مهم ترین کار اینکه با توکل به خدا سعیتون رو به کار ببندید و به سرنوشتی که براتون رقم خواهد خورد اطمینان خاطر داشته باشین 🙂

اگه سوالی ، نظری و یا پیشنهادی داری برای ما کامنت کنین

تا مقالات بعدی شما رو به خدای بزرگ و منان میسپارم ، یا علی

حامد کرباسی

[تعداد: 2    میانگین: 5/5]
پرسش و پاسخ تکمیلی سوال شما توسط مشاوران ریاضی شناس حداکثر تا ۱۲ ساعت پاسخ داده میشود

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *