پشت کنکور ماندن یا نماندن؟ مزایا و معایب پشت کنکوری‌ها

پشت کنکور ماندن یا نماندن؟ مزایا و معایب پشت کنکوری‌ها

سلام. لحظتون بخیر. حامد کرباسی هستم و در این مقاله حرفم با پشت کنکوری هاست! پشت کنکوری هایی که می خوان برای رسیدن به هدفشون بجنگن. خوشبختانه یا متاسفانه قبولی در دانشگاه های تاپ کشور تبدیل به مهم ترین دغدغه برای داوطلبان کنکوری و خونوادهاشون شده. خب به طبع خونواده ها هم موفقیت فرزند خودشونو می خوان و این یه امر طبیعی هستش.

اما سوالی که در لحظه ی بعد کنکور سراسری برای اکثر داوطلبان پیش میاد اینه که آیا پشت کنکور بمونم موفق خواهم شد یا نه؟
خیلی از دوستایی که در ماه اول تابستان یعنی تیرماه که کنکور میدن بعد از این که از سر جلسه ی کنکور بیرون میان یا وقتی که نتایج رو اواسط مرداد ماه اعلام میکنن ، در صورتی که نتیجه ی مورد نظرشونو نمیگیرن این سوالو از خودشون می پرسن که آیا پشت کنکور بمونم یا نه؟

جواب دادن به این سوال که پشت کنکور بمونه یا نه ، بستگی به شرایط هر فردی داره. من در این مقاله به شما کمک خواهم کرد تا یه تصمیم معقولانه ای برای اینکه پشت کنکور بمونید یا نه ، بگیرید 🙂

آیا پشت کنکور بمونم یا نه؟

پشت کنکور ماندن یا نماندن؟

در تراز اول همیشه باید اینو توو ذهنتون داشته باشین که شخص خودتون میخواین تویه رشته ای که قبول خواهید شد ادامه تحصیل بدین نه شخص دیگه ای! پس خودتون تصمیم آخرو با توجه به علاقه ای که دارین ، خواهید گرفت و در اینجا نباید دیگران در تصمیم گیریتون دخالتی داشته باشن.

در تراز دوم هم باید یادتون باشه که بعد از تمام شدن از دانشگاه ، یعنی وقتی که دارین فارغ التحصیل میشین تویه بازار کار رشته ای که توو دانشگاه خوندین قراره که مشغول به کار بشین و خلاصه کسی برای خودتون بشین. بنابرین اینکار کی اتفاق خواهد افتاد زمانی که یک رشته ای برای خودتون انتخاب کردین و فقط دارین برای رسیدن به اون مبارزه می کنین. پس الان بدون اینکه از خودتون خجالت بکشین به رشته ای فکر کنین که واقعا به اون رشته علاقه مندید 🙂 هر کاری که بدون علاقه و هیجان و خلاقیت باشه به نظر من شما رو نابود خواهد کرد.

بارها توصیه کردم: قبل از اینکه انتخاب رشته انجام بدین حتما از یک مشاور متخصص راهنمایی های کامل و جامعی رو بگیرین میتونید همین الان فیلم آموزشی ” چگونه میتونم رتبه برتر کنکور بشم؟ ” رو تماشا کنید و با ۸ راهکاری که شما رو میتونه رتبه برتر کنکور بکنه آشنا بشین این فیلم آموزشی برای هر ۵ گروه آزمایشی طراحی شده است 🙂 حالا چرا میگم مشاوره بگیرین؟ به این دلیل که وقتی تویه رشته ی دیگه از دانشگاه سراسری روزانه قبول شدین ولی هیچ علاقه ای به اون رشته ای که میخونین ندارین اینو باید بدونید که از شرکت در کنکور سال بعدی شما متاسفانه محروم هستید! آقا پسرای عزیز باید اینو هم در نظر داشته باشن که بیشتر از دو سال نمیتونن پشت کنکور بمونن چون باید برن سراغ خدمت مقدس سربازی 🙂

همیشه اولویت در انتخاب رشته کنکور سراسری میزان علاقه مندی شماست. اگه مقاله مربوط به انتخاب رشته کنکور سراسری که با عنوان ” ایستگاه مجاز انتخاب رشته کنکور ” براتون نوشتم رو خونده باشین حتما متوجه خیلی از قضایا خواهید شد به خصوص اینکه وقتی دارین انتخاب رشته می کنین رشته و شهر و دانشگاه از اهمیت بالایی تویه انتخاباتون برخورداره! پس اگه فکر میکنین که درصدایی که تویه کنکور بدست آوردین کمه ، حتما به پشت کنکور موندن فکر کنید.

بارها بهتون گفتم که شما با یک انتخاب رشته ، دارین سرنوشت چند ده ساله ی خودتونو رقم میزنید، پس با جدیت تمام درس بخونین که اون نتیجه ی اصلی رو بدستش بیارین. با تمام قوا پیش به سوی جنگیدن با تک تک دروس و رسیدن به دانشگاه های تاپ کشور آرزوتون باشه (حتی اگه آرزو بر جوانان عیب نباشه 🙂 )

هیچ وقت به این موضوع فکر نکنین که امسال من وقت زیادی رو دارم و زمان بیشتری رو میتونم صرف خوندن کتابای درسیم بکنم! اینارو کلا از ذهنتون پاک کنید. نظر شخصی من اینه که تا زمانی که با خودتون خلوت نکنین و تغییری در درون خودتون نداشته باشین شما نسبت به سال گذشته هیچ تغییری رو نخواهید کرد 🙂


مزایای پشت کنکوری‌ها

 مزایای پشت کنکوری‌ها


مزایای پشت کنکوری‌ها

۱-مهم ترین مزیتی که پشت کنکوری ها نسبت به کسایی که میخوان کنکور بدن اینه که وقت بیشتری رو دارن و مثل سال گذشتشون محدود به مطالعه ۹-۸ ساعته برای گذروندن وقتشون توو مدرسه نیستن. البته اینجا یه چیزی بهتون بگم اونم این که این زمان بیشتر فقط برای کسایی موثره که تصمیم جدی واسه خوندنشون دارن.

۲-یکی از مزیت های دیگه پشت کنکوری‌ها اینه که شما سال قبل حداقل یه بار دروس کنکور رو خوندین و با کلیت دروس کنکوری آشنا هستین به خاطر همین سعی کنید امسال روی مرور و تسلط بیشتر رو مطالب درسی متمرکز بشین.

۳- سالی که گذشت شاید خیلی از خطاهاتونو متوجه شدین امسالی که برای پشت کنکور موندن فکر میکنید دیگه اون خطاها تکرار نخواهد شد و حداقل اینو میدونید که بهترین تصمیم و بهترین کار رو چه زمانی میتونید به بهترین نحو انجامش بدین. میتونم اینجور بگم که فقط دارین به موفقیت در کنکور فکر می کنید.

۴-استرس کمتری رو نسبت به سال قبل تجربه خواهید کرد چون آزمون کنکور رو از نزدیک دیدینش و با محیطش کاملا آشنا هستین و میتونید با آرامش بیشتری کاراتونو انجام بدین.


معایب پشت کنکوری‌ها

 معایب پشت کنکوری‌ها


معایب پشت کنکوری‌ها

۱-بعضی از دوستاتون وارد دانشگاه شدن و شما هنوز دارین با تستای کنکور کلنجار میرین ، این میتونه باعث بشه که شما روحیه خودتونو از دست بدین. اما اگه برای یه دانشگاه تاپ میخواین زحمت بکشین عیب نداره ادامه بدین 🙂

۲-برای بعضی از داوطلبان ، معضل فامیل هست! یعنی چی؟ یعنی اینکه پشت سرتون میگن هنوز پشت کنکور مونده و نمیتونه دانشگاه بره. این سری از حرفارو نادیده بگیرین چون شما دارین واسه ی خودتون درس میخونین نه برای فامیل و دوست و آشنا و …

۳-کمبود روحیه و انرژی و نبودن در مدرسه و معاشرت نداشتن با دوستای همکلاسیتون هم میتونه شما رو از گردونه ی کنکور خارجتون بکنه.

۴-تصور اینو داشته باشید که زمان زیادی رو برای درس خوندن در اختیار دارین و هی امروز فردا بکنید ، اینکار باعث خواهد شد که شما اون جدیت اصلی برای درس خوندنتونو از دست بدین

۵-شما در زمان مدرسه با دوستاتون رقابت داشتین ولی دیگه الان از اون خبرا نیست. راهکارش هم اینه که شما در آزمون های آزمایشی شرکت کنید.


برای کسایی که میخوان پشت کنکور بمونن چند تا چیزو بگم که از قلم نیفته:
داوطلب عزیزی که داری این مقاله رو میخونی از شرایطتت هیچ اطلاعی ندارم شاید یه سری مشکل تویه زندگیت هست اصلا از هیچ کدوم از اینا خبری ندارم اما به این جمله اعتقاد دارم که اگه یه نفر یه چیزی رو با تمام وجودش بخواد حتما و یقینا بدستش میاره 🙂 همین قدر میدونم که اگه یه چیزی رو با گوشت و خونتون بخواید حتما براش می جنگین و بدستش میارین 🙂 باید بدونید که پروردگار ما هر چیزی رو ازش بخوایم در بهترین فرصت ممکن برامون مهیا خواهد میسازه 🙂 همه ی کائنات شبانه روز برای رسیدن به آرزوهامون آفریده شدن 🙂 توو این دنیای بزرگ آفریده شدین برای لذت بردن از زندگیتون 🙂

پس بمون و برای هدفی که داری با تمام وجودت بجنگ و همه چیو از نو بساز 🙂

خب بچه ها به انتهای مقالمون رسیدیم امیدوارم که از مقاله ی امروز هم لذت کافی و لازم رو برده باشین اگه سوالی توو ذهنتون براتون پیش اومده حتما زیر این مقاله کامنت کنید در اولین فرصت ممکن جوابتونو خواهم داد.

به امید کسب موفقیت های بزرگ و رسیدن بر برترین دانشگاه های کشور عزیزمان ایران

یاعلی ، خدانگهدار

حامد کرباسی

به این مقاله رای بدهید

[تعداد: 33    میانگین: 4/5]
پرسش و پاسخ تکمیلی سوال شما توسط مشاوران ریاضی شناس حداکثر تا ۱۲ ساعت پاسخ داده میشود

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۴ دیدگاه

 • زهرا

  سلام ممنونم بابته مقاله خیلی خوب بود ولی چکار کنیم در دوران درس خوندن حالات روحیمون رو کنترل کنیم

  • سلام سرکار خانم
   خواهش می کنم. این نظر لطف شما بوده که مقاله های ما رو تایید می کنید 🙂
   اگه به صورت کلی بخوام در مورد تقویت ارداده صحبت کنم. بهتون می گن که هر چند وقت یکبار می تونه این حالت برای هر کدوم از داوطلبان کنکور رخ بده (حالا چه رتبه برتر کنکور یا رتبه ۳ رقمی کنکور!)
   یه سری نکات میگم بهتون سعی کنید اینارو سعی کنید ه انجامشون بدین:
   ۱- سعی کنید موقع خوندن درساتون حتما یادداشت برداری انجام بدین 🙂
   ۲-به خودتون انگیزه بدین (میتونید به یک سخنران انگیزشی گوش بدین یا یه موسیقی مهیج گوش بدین یا حتی میتونید هر چند وقت یکبار محیط مطالعه درساتونو تغییر بدین تا دچار کسلی و بی حوصلگی نشین)
   ۳- به موانعی که منجربه حواس پرتی تان می شوند ، غلبه کنین! (شما شاید مدام به خودتون بگین که از یه ساعت دیگه شروع می کنم که درسامو بخونم و یه دفعه می بینید کل یک روزتون از دست رفته! اگه واقعا لازمه که درس بخونید و می خواید جزو رتبه ها بشین در درس خوندتون تعللی نداشته باشید)
   با آرزوی قبولی در بهترین دانشگاه های کشور
   موفق باشی 🙂

 • مقالتون بسیار عالی و جالب بود خیلی حس خوبی به ادم میده برعکس مشاورایی که هر جا میری نوشتن که امسال معجزه نمیشه بدتر میشه و حرفای منفی میزنن من امسال به خاطر کلاسای زیادی که میرفتم و تمرکز کمی که رو درسای کنکورم داشتم رتبه مورد نظرم برای رشته داروسازی رو نیاوردم ….میدونم و مطمینم امسال بهترین اتفاق میفته امسال من فقط وقت نداشتم وگر نه انقدر درس میخوندم که همه بهم میگفتن مطمیناا تو به اون چیزی که میخوای میرسی من حتی پنجشنبه جمعه ها هم کلاس داشتم …معذرت میخوام پرحرفی کردم فقط اینو میخواستم بپرسم که چرا انقدر مشاورا اصرار دارن که بچه ها امسال با هر رتبه ای که شده انتخاب رشته کنن ؟