کنکوری ها در ماه مبارک رمضان چگونه درس بخوانند؟

مطالعه کنکوری ها در ماه مبارک رمضان

کنکوری های دوست داشتنی، سلام. موضوعی که اینبار برای شما آماده کرده ایم اینه که کنکوری ها در ماه مبارک رمضان چگونه درس بخوانند؟ و همچنین روزه داری کنکور های باید به چه صورتی انجام بپذیرد؟ ما در این مقاله برای شما نحوه مطالعه در ماه رمضان و نقاط قوت و ضعف ماه مبارک رمضان و همچنین تغذیه کنکوری ها در ماه مبارک رمضان و توصیه های غذایی در این ماه را مورد بررسی و تحلیل قرار دادیم و در نهایت هدف مان این است که به داوطلبان کنکوری کمک کنیم تا از این ماه با توجه به سختی هایی که دارد به نحو احسن استفاده کنند 🙂

توصیه‌هایی برای مطالعه در ماه مبارک رمضان

کنکوری ها در ماه مبارک رمضان چگونه درس بخوانند؟

مقدمه (کنکوری ها در ماه مبارک رمضان)

اول از همه پیشاپیش فرا رسیدن ماه مبارک رمضان (ماه میهمانی خدا ) رو به همه شما کنکوری های گرامی تبریک میگم و امیدوارم که تو این ماه مبارک همه تلاشتون رو برای بهتر شدن از هر نظری به خصوص بازدهی بیشتر دروس کنکور انجام بدید.

دوست دارم چند نکته مهم و ضروری که در مورد مطالعه برای دروس کنکور در این ماه براتون بنویسم چون میدونم شاید خیلی هاتون دغدغه این موضوع رو دارین که ممکنه ساعات مطالعتون تو این یک ماه پایین بیاد و در نتیجه نتونید بهره وری لازم رو از این ماه داشته باشید.

 

اول از همه می خوام باهم نقاط قوت و ضعف ماه مبارک رمضان را به طور کامل برای شما کنکوری های عزیز بررسی کنیم تا بتونیم با استفاده از نفاط قوت ماه رمضان از نقاط ضعفش جلوگیری کنیم 🙂

نقاط قوت مطالعه کنکوری ها در ماه رمضان

۱- یکی از نقاط مثبت ماه مبارک رمضان استفاده از ساعات اولیه روز است. همینطور که مقالات بسیاری به این موضوع اشاره دارند ، ساعات مطالعاتی صبح یکی از بهترین و پربازده ترین ساعات مطالعاتی محسوب می شود. و ما توی اکثر کنکوری ها این زمان درخشان را نداریم و ماه رمضان یک فرصت طلایی برای کنکوری هاست تا این ساعات درخشان رو داشته باشند و سعی کنند حتی بعد از ماه رمضان هم آن را ادامه دهند.

۲- نقطه مثبت دیگر ماه رمضان گرسنگی طولانی مدته! بی شک این یکی از بهترین نقاط قوت ماه رمضان است. ما در طول روزهای عادی حداقل سه وعده غذایی داریم. و این بدین معنی است که ما روزانه ۳بار گرسنه می شویم و ۳بار سیر. و اگر بخوایم دقیق تر به این موضوع نگاه کنیم ، ما زمان نزدیک به وعده های غذایی روزانه را به دلیل گرسنگی و زمان بعد از غذا خوردن را به دلیل پر بودن معده از مواد غذایی از دست می دهیم یعنی روزانه غیر از خواب حدود ۴ الی ۵ ساعت را به دلیل پروسه غذاخوردن ازدست می دهیم.

 

اما در ماه رمضان دو وعده غذا داریم و اگر به صورتی که در این مقاله ذکر شده برنامه ریزی کنیم می تونیم این ۴ الی ۵ ساعت پرتی را به ۲ ساعت کاهش بدهیم. از طرفی چون بدن بصورت طولانی مدت گرسنگی را تجربه می کند حساسیتش نسبت به گرسنگی کاهش پیدا میکند و می توانیم از خالی بودن معده (=جریان خون بیشتر در مغز) به نحو احسن در راستای یک مطالعه مفید و سودمند استفاده کنیم. و این خیلی عالیه 🙂

روزه داری و کنکور

نقاط قوت مطالعه کنکوری ها در ماه رمضان

نقاط ضعف مطالعه کنکوری ها در ماه رمضان

اما نقطه ضعف ماه مبارک رمضان برای شما کنکوری ها ، ضعف و بی حالی نزدیک افطار است و همچنین عوض شدن سبک زندگی 🙂 خیلی از کنکوری ها شب های ماه رمضان بیدارند و روزها خواب. که این تغییر در ساعت بیولوژیک بدن برای یک کنکوری بسیار خطرناک می باشد و برگرداندن این تغییر به حالت اولیه کار بسیار دشواری است و ادامه دادن به این کارِ اشتباه، اشتباه در اشتباه.

 

تغذیه کنکوری ها در ماه مبارک رمضان

بدون سحری هرگز!

با روزه گرفتن بدون سحری آن هم برای شما که کنکوری هستید ، سلامت خود را به خطر می اندازید. اگر سحری نخورید در طول روز با کاهش قند خون مواجه می شوید و در نتیجه حوصله ای برایتان باقی نمی ماند تا به کارهای خود بپردازید.

کنکوری ها! بدون سحری هرگز

سحری چه بخوریم؟

آن هایی که اعتقاد دارند باید قبل از روزه گرفتن ، مخزن شکم را به حد کافی پر کنند تا بتوانند بیش از ۱۵ ساعت انرژی ذخیره کنند ، کاملاً در اشتباهند. وعده ی سحری را سبک مصرف کنید؛ زیرا بدن دارای مکانیسم تنظیمی است که در طول روزه داری ، فعال می شود و چربی بدن را به طور مؤثر مصرف می کند. ۲ برش نان ، یک لیوان شیر ، سالاد سبزی ، سیب و چای یا قهوه ی شیرین از مواد غذایی مناسب برای وعده ی سحر است.

روزه گرفتن بدون سحری!

کنکوری ها سحری چی بخورند؟

لذت افطار را با چه غذایی تجربه کنیم؟

پس از ساعات طولانی روزه داری ، بدن نیاز شدید و فوری به مواد قندی پیدا می کند. خرما و آب میوه ، مناسب ترین گزینه برای شروع افطاری هستند. می توانید بعد از آن ، سوپ سبزیجات با رشته بخورید و از خوردن آن لذت ببرید. مصرف این مواد غذایی، برای حفظ تعادل قند خون و آب و مایعات بدن ، مفید است. اگر زیاد از مواد غذایی چرب استفاده کنید ، هنگام سحر بی اشتها خواهید شد؛ زیرا هضم چربی ها احتیاج به زمان زیادی دارد. همچنین اگر بعد از افطار تا دیروقت همچنان به خوردن ادامه دهید ، مطمئن باشید که هنگام سحر بی حوصله و بی اشتها خواهید شد. میوه جات را در وعده ی سحر و افطار فراموش نکنید.

روزه داری و کنکور در رمضان

لذت افطار را با چه غذایی تجربه کنیم؟

توصیه های غذایی در ماه رمضان برای کنکوری ها

کنکوری های روزه‌ داری که می خواهند مطالعه مفیدی در این ماه داشته باشند باید به چند نکته توجه نمایند:

۱- باید تغذیه خود را کنترل کنید ،  یعنی بدانید چه مواد غذایی مصرف کنید تا بازده مطالعه افزایش یافته و قند خون کاهش پیدا نکند و دچار کمبود انرژی نشوید.

۲- حتما سحری را کامل میل کنید – برای خوردن سحری حتما وقت کافی اختصاص دهید و با آرامش و دور از استرس غذای خود را میل نمایید.

 

یکی از موارد اشتباه غذایی در این وعده تسریع در غذا خوردن است که اثر آن بعد از چند روز روزه گرفتن در سیستم گوارش آشکار خواهد شد ، عوارضی مثل سنگینی معده ، عدم مراحل هضم طبیعی غذا در طول روز….

 

توجه: بهتر است در وعده‌ی سحر به جای استفاده از قندهای ساده نظیر حلوا ، قند و شکر ، شیرینی ، مربا و عسل از قند‌های مرکب نظیر نان ، برنج و ماکارونی استفاده شود.

 

این باور غلط است که مغز ، انرژی خود را از قند‌ها تأمین می‌کند ، در حالی که قند مورد ‌نیاز برای فعالیت مغز از طریق تجزیه‌ی نشاسته‌ موجود در غلات تأمین می‌شود.

 

۳- کنکوری ها در زمان افطار به اندازه ای بخورید که بعد از افطار بتوانید درس بخوانید و زیاد سنگین نشوید.

۴- مصرف تخم مرغ پخته، به خصوص در وعده‌ی افطار می‌تواند پروتئین‌های مورد نیاز برای واکنش‌های مغز را فراهم آورد.

۵- درفاصله ی بین افطار تا سحر ، حتما آب بخورید.

 (حداکثر ۸ لیوان) آب در حدود دو سوم وزن بدن را تشکیل می دهد؛ موجب سرحالی و سرزندگی می شود و همچنین برای رساندن مواد غذایی به اندام های بدن لازم است + آب بهتر است ولرم باشد ، تا مواد سمی را از راه ادرار و تنفس از بدن خارج کند و همچنین جلوی ورود باکتری های مضر به بدن را بگیرد.

۶- سبزیجات تازه و میوه را در فاصله افطار تا سحر مصرف کنید. این مواد برای رفع یبوست و بوی بد دهان ، مفیدند.

۷- غذای افطار را به آرامی اما در یک وعده میل کنید و از خوردن تنقلات فراوان در فاصله افطار تا سحر بپرهیزید. این کار باعث می شود معده ی شما برای صرف سحری به طور کامل خالی و آماده باشد.

۸- کلسیم و فسفر در بسیاری از واکنش‌های سیستم مغزی و آزاد کردن انرژی در بدن نقش دارند ، لذا از آنجا که در ماه مبارک رمضان ، تعداد وعده‌های غذایی کمتر می‌شود ، متأسفانه برخی از کنکوری ها نسبت به مصرف شیر و ماست ، غافل می‌شوند. ( مصرف شیر ولرم ، چه در وعده‌ی سحر و چه افطار ، بسیار مؤثر می‌باشد.)

 

وجود لبنیات در رژیم غذایی به دلیل داشتن کلسیم فراوان برای سلول های عصبی بسیار مفید بوده و موجب آرامش اعصاب در افراد کنکوری خواهد شد ، داوطلبانی که می‌خواهند خواب راحتی داشته باشند ، باید هنگام خواب یک لیوان شیر بنوشند.

 

۹- مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین‌های گروه B و ویتامین‌E نظیر آجیل و گردو در اکسیژن‌ رسانی به مغز و خنثی‌سازی رادیکال‌های آزاد مهاجم به مغز و اعصاب و در تمرکز و حافظه مؤثر بوده! بنابراین در وعده‌ی شام بعد از افطار افراد کنکوری توصیه می شود.

۱۰- مواد حاوی کافئین نظیر قهوه و انواع کو‌لا‌ها ، محرک مغز بوده و باید از مصرف بی‌رویه‌ی آن ها خودداری شود. البته چنانچه بسیار علاقمند به مصرف چای در وعده‌ی سحر یا افطار هستید ، حتماً آن را کمرنگ بنوشید تا غلظت کمتری از کافئین به بدن وارد شود.

 

کنکوری ها باید از انرژی خود به نحو احسن استفاده کنند ، یعنی هر موقع انرژی بیشتر است درس های سنگین تر و هر موقع انرژی کمتر است درس های سبک تر خوانده شود.

 

به عنوان مثال: درس هایی مثل ریاضی و فیزیک و زیست بعد از سحری و اول صبح و همچنین بعد از افطار خوانده شود و درس هایی مثل دینی و زبان ، بعد از ظهرها و نزدیک افطار خوانده شود یا خواندن دروس مشکل تر و فهمی را به ساعات اولیه صبح و مرور دروس حفظی و کارهای آسانتر مثل نکته برداری و پاکنویس را در ساعات پایانی صبح و بعد از ظهر انجام دهید. این امر را در نظر داشته باشید که مکانیسم بدن انسان به گونه ای است که طی چند روز یا نهایتا” ۱ هفته  در فرد ایجاد مقاومت در مقابل گرسنگی و تشنگی می کند.

روزه داری کنکوری ها در ماه مبارک رمضان

مواد پروتئینی برای کنکوری ها در ماه مبارک رمضان

کنکوری های عزیز شب ها حتما زود بخوابید 🙂

از فیلمها و سریالهای تلویزیون به دیدن یکی بسنده کنید.

استراحت کافی بازده فکری را افزایش می دهد. به دلیل بر هم خوردن برنامه خواب و بیداری در ماه مبارک رمضان، بر حداقل ۷ ساعت خواب آرام برای افراد کنکوری تأکید می شود.

 

 

تیم مشاوره سایت ریاضی شناس

حامد کرباسی مدرس ، مشاور ارشد و مدیر وبسایت آموزشی ریاضی شناس

خانم وفایی دانشجوی دانشگاه شهید بهشتی تهران مشاور

خانم قاسمی دانشجوی دانشگاه سراسری تهران مشاور

خانم خلردی مشاور آموزشی

خانم پور قادر مشاور آموزشی

جهت مشاوره و برنامه ریزی با شماره زیر در تماس باشید

۰۹۱۲۹۵۳۳۸۱۴

[تعداد: 1    میانگین: 2/5]
پرسش و پاسخ تکمیلی سوال شما توسط مشاوران ریاضی شناس حداکثر تا ۱۲ ساعت پاسخ داده میشود

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *