بهترین روش مطالعه ریاضی تجربی برای کنکور به سبک رتبه برترها

یکی از موانع بزرگی که در کنکور سراسری تجربی برای رشته تجربی وجود دارد ، درس ریاضی است در این مقاله بهترین روش مطالعه ریاضی تجربی را به شما یاد خواهم داد و همونطور هم که می دونید خیلی از داوطلبان تمایل کمی به خواندن این درس دارند. اینو به خاطر بسپارین که درس ریاضی برای رشته ریاضی شامل ۵۰ تست و برای رشته ی تجربی شامل ۳۰ تست میشه. در حالی که اهمیت درس ریاضی برای هر دو گروه رشته ی ریاضی و رشته ی تجربی از اهمیت ویژه ای برخورداره!

بهترین روش مطالعه ریاضی تجربی

بهترین روش مطالعه ریاضی تجربی

به علت اینکه داوطلبان کنکور تجربی در درس های محاسباتی مثل فیزیک و ریاضی دچار مشکل هستن! در نتیجه کسایی که بتونن توو این دو درس درصد خوبی رو کسب کنن ، اینکار باعث ایجاد یک فاصله ی خیلی خوب از نظر رتبه با سایر رقبا خواهد شد.

در گروه ریاضی هم درس ریاضی در کنار درس فیزیک از اهمیت بسیار بالایی برخورداره و به جرات میتونم ادعا کنم که اگه میخواید یه نتیجه عالی برای خودتون رقم بزنید این دو تا درس یعنی ریاضی و فیزیک میتونه سکوی پرتابی باشه برای شما ، به سمت رشته های تاپ مهندسی مثل مهندسی پزشکی – مهندسی برق – مهندسی کامپیوتر و … البته کسب نتیجه بهتر در این دروس باعث میشه شما خیلی به دانشگاه های تاپ ایران نزدیک بشین 🙂

 

ترجیح کتاب های آموزشی ریاضی به تدریس معلمین قهرمان ریاضی

ترجیح کتاب به معلم

ترجیح کتاب ریاضی به معلم ریاضی

همونطور که خودتون میدونین ، درس ریاضی درسیه که به شدت محاسباتیه و شما برای اینکه بتونی یه نتیجه ی خیلی خوبی رو از خودت به جا بزاری باید توو قدم اولت مفهوم هر یک از مباحث ریاضی رو از پایه درک کنی و به بهترین نحو ممکن یاد بگیری و براشون تست بزنی و هی تمرین تکرار انجام بدی تا این که این مباحث ملکه ی ذهنت بشن. به نظر من بهترین مکان شما برای یادگیری اولیه ریاضی همون سر کلاستون هست که به تدریس معلمتون گوش بدین و لاغیر! متاسفانه داوطلبان کنکوری وقتی که میخوان سال بعد کنکور بدن و امسال که دارن دوازدهم رو میخونن ، به تدریس معلم اصلا هیچ توجهی رو ندارن و با خودشون میگن که بریم خونه و درسنامه ی کتاب های کمک آموزشی خودمونو بخونیم و بعدش تست بزنیم و سرآخر هم آزمون ها رو پاسخ بدن. ولی این باور یک اشتباه محض هست و من رد می کنم. اینو بدونید که یه کتاب آموزشی نمیتونه با تجربه ی یک معلمی که سال ها کارش تدریسه همین کتابه ، برابری بکنه! (البته قبول دارم که یه سری از معلمین هستن که تدریس آنچنانی سرکلاس انجام نمیدن و فقط و به گپ و گفت می پردازن و وقت طلایی رو از دست داوطلبان کنکور می گیرن که این کار جای تاسف داره 🙁

 

۵ روش برای مطالعه ریاضی و درک کامل مفهوم آن

5 روش برای مطالعه ریاضی

روش مطالعه ریاضی

قدم شماره اول: روش پیشخوانی درس ریاضی

پیشخوانی درس ریاضی

روش پیشخوانی درس ریاضی

همیشه سعی کنین که وقتی معلمتون میخواد یه موضوع جدیدی رو تدریس کنه ، قبل از معلمتون حتما یه پیش زمینه ای در مورد اون مبحث ، هر چند کمی رو داشته باشین. برای اینکه این کار رو انجام بدین میتونید وقتی که زنگ تفریحتون زده شده در حیاط مدرسه یه پیشخوانی در حد ۱۰-۵ دقیقه ای رو برای خودتون داشته باشین. پیشخوانی که شما انجام میدین باعث میشه که شما وقتی استادتون داره مبحثی که شما پیشخوانی کردین رو توضیح میده ، براتون مطالب ، تازگی داشته باشن. مطمئن باشید که شما با انجام اینکار حس اینو خواهید داشت که دارید مطالب رو خوب یاد میگیرید. انگار که این عناوین براتون دوباره تکرار میشه.

 

قدم شماره دوم: درک و فهم اصولی مفاهیم ریاضی

درک و فهم اصولی مفاهیم ریاضی

درک و فهم اصولی مفاهیم ریاضی

برای اینکه بتونید به مفهوم ریاضی در تدریس پی ببرید باید توجه ویژه ای رو به کلاس داشته باشین. زمانی که سر کلاس نشستین سعی کنید از لحظه به لحظه ی کلاس نهایت استفاده رو ببرین . حتما از این به بعد وقتی که داره معلمتون تدریس می کنه قلم و کاغذ به همراه داشته باشین و از نکاتی که حین تدریس معلم بهتون یاد میده ، یادداشت برداری کنید. یادداشت برداری و خلاصه نویسی جزو ابزارهایی هست که میتونه در روند مرور مطالب تاثیر بسزایی رو از خودش نشون بده و هر وقت که دارین همین یادداشت رو میخونید به شما کمک کنه که دوباره مطالب توو ذهنتون یادآوری بشن. حتی میتونید زمانی که دارین تست میزنید از این یادداشت استفاده کنید و زمان بیشتری رو صرف تست زنی اختصاص بدین.

 

در کنار تدریس معلمتون میتونید از کتاب های کمک آموزشی ریاضی هم استفاده بکنید و نکاتی رو که براتون تازگی داره رو به همین یادداشت هایی که از کلاس برداشتین ، اضافه کنین. تاکید موکد به این مطلب دارم که درسنامه ی کتاب های آموزشی ریاضی به هیچ وجه نمیتونه جای تدریس یه استاد با تجربه رو بگیره و کتاب های آموزشی فقط میتونن تکمیل کننده ی مطالب معلمین باشند.

توصیه می کنم که:

هر جایی که دیدین یه نکته ی براتون از درس ریاضی مبهمه حتما از معلم خودتون سوال کنید اگه معلمتون وقت نداره که توضیح بده میتونید از دانش آموزان برتر کلاستون در این زمینه سوال کنید تا حد امکان از معلم سوال کنید تا به نحو صحیحی این نکته برای شما توو ذهنتون جا بیفته.

 

قدم شماره سوم:حل تست های آموزشی

چگونه تست ریاضی بزنیم؟

چگونه تست ریاضی بزنیم؟

بعد از اینکه مفهوم کلی یه مبحث از ریاضی رو درک کردین بدون توجه به زمان ، شروع به تست زنی بکنید (میتونید قبل از شروع تست زنی تمرینات اصلی کتاب ریاضی رو هم حل کنید بعدا برین سراغ تست های آموزشی). همین که شما شروع به تست زنی می کنید و با تیپ های مختلفی از تست ها آشنا میشین ، اینکار باعث میشه شما در آزمون کنکور سراسری مشکلی رو نداشته باشین. تا میتونید تستای زیادی بزنید (مثلا از هر مبحث ۴۰-۳۰ تست برای خودتون مشخص کنید و بزنید) بعد از دو هفته ، دوباره ۴۰ تست دیگه اما با توجه به زمان بزنید! یعنی برای هر تست ریاضی که در کنکور باید ۹۰ ثانیه وقت بزارین دقیقا منطبق به همین زمان تست زنی کنید. اینکار باعث میشه که شما تبحر خیلی خوبی در مبحثی که تست میزنید ، داشته باشید.

 

قدم شماره چهارم: مرور ریاضی

چگونه مطالب درسی ریاضی را مرور کنیم؟

چگونه مطالب درسی ریاضی را مرور کنیم؟

هیچ وقت انتظار اینو نداشته باشین که مثلا با زدن ۲۰۰ تست از مبحث حد ریاضی شما تسلط خوبی رو کسب کردین. برای اینکه مباحث ریاضی همیشه تو ذهنتون ماندگار بشن باید این مباحث رو تویه دوره های زمانی منظم و نزدیک بهم مرور کنین تا اینکه همیشه بتونید به تستاش پاسخ درست بدین. تویه برنامه ریزی درسی و کنکوری در منزل خودتون حتما یک ساعت رو صرف مرور نکات و فرمول های مهمی که یادداشت برداشتین ، بکنید.

زمان های تلف شده خودتون رو در طول روز ، صرف مطالعه ی خلاصه نویسی ها و مرور هایی که میخواین داشته باشین ، بکنین. البته اینجا باید بهتون بگم که تست زدن هم یکی از بهترین روش ها برای مرور درس ریاضی محسوب میشه که میتونید از این روش هم بهروری لازمو برده باشین.

 

قدم شماره پنجم: تست آزمونی ریاضی

حل تست ریاضی کنکور

در این نوع تست زنی یه تعداد تست رو از مبحثی که در آزمون های آزمایشی براتون مشخص شده رو خودتون مشخص می کنید و ضمنا برای زدن این تستا شما باید زمان رو هم در نظر بگیرید (برعکس تست های آموزشی که بدون زمان گیری هست). تست آزمونی به شما کمک می کنه که شما هم دقتتون و هم سرعت العمل تون موقع پاسخگویی به سوالات درس ریاضی بره بالا و در نتیجه سر جلسه آزمون آزمایشی بتونید یه نتیجه ی خیلی خوبی از خودتون نشون بدین.

 

تبریک می گم بهتون! 🙂 شما از همین الان بهترین روش مطالعه ریاضی تجربی برای کنکور به سبک رتبه برترها رو یاد گرفتین و میتونید مطالعه ی خودتونو شروع کنید و خودتونو به درصدای بالای ۹۰ برسونید 🙂

خسته نباشید ، تا مقاله بعدی یا حق

حامد کرباسی

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]
پرسش و پاسخ تکمیلی سوال شما توسط مشاوران ریاضی شناس حداکثر تا ۱۲ ساعت پاسخ داده میشود

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *