راهکار های موثر برای تقویت قدرت تمرکز و کنترل ذهن در کنکور

قدرت تمرکز کسانی که می خواهند در کارشان به اوج برسند باید عظمت نیروی عادتشان را درک کنند. یکی از راهکار های موثر برای تقویت حافظه این است که قدرت تمرکز خودتان را باید تقویت کنید. با نزدیک شدن به ایام امتحان و کنکور و درگیر شدن دانش آموزان و دانشجویان با مطالب درسی، دغدغه و نگرانی آنها نسبت به مساله  ” چگونه برای امتحانات و کنکور تمرکز کنیم؟ “افزایش یافته و بسیاری از آنها از این مساله شکایت دارند که نمی توانند تمرکز و توجه لازم را به متون درسی خود داشته باشند.

نمیتونم درس بخونم چون تمرکز ندارم ، این عبارت براتون آشنا نیست؟ این عبارت رو دانش آموزا همیشه سر جلسه های مشاوره ای که با من دارن ازم می پرسم. میخوام یه مقاله ی خیلی خوب براتون بنویسم که تکلیف موضوع قدرت تمرکز در کنکور و مطالعه درساتون رو براتون روشنش کنم.

خب اگه آماده اید ، بریم سراغ یه مقدمه چینی عالی در مورد قدرت تمرکز در کنکور و درس که کمی با این موضوع آشنا بشیم ببینیم که موضوع از چه قراره؟!!

قدرت تمرکز

راهکار های قدرت تمرکز

مقدمه ای بر قدرت تمرکز ویژه ی کنکوری‌ها و اهل مطالعه

همونطور که اول مقاله گفتم خیلی از محصلین عزیز همیشه عبارت پرکاربرد ” من نمیتونم درس بخونم چونکه تمرکزی رو ندارم ” در جلسات مشاوره ای من به کار می برن. برای اینکه سهولت در وقت و زمان رو قدر بدونیم به همین خاطر یه مقاله جامع قبل از اینکه با من مشاور داشته باشین رو براتون می نویسم تا قبل از مراجعه اینو بخونید.خیلی از شما دانش آموزان فکر میکنین که ذاتا آدم حواس پرتی هستین! در صورتی که از نظر من این دیدگاه کاملا غلطه و من ردش می کنم هرکسی در سنین نوجوانی و جوانی میتونه با هوش عادیش هم به یک تمرکز خیلی خوبی رسیده باشه و عواملی که باعث از بین رفتن تمرکز میشه رو از بین ببره. باید اینو هم در نظر داشته باشید که هیچ وقت این حواس پرتی به صفر نمیرسه و فقط میتونید تمرکزتون رو تا حد قابل ملاحظه ای پایین بیارین 🙂

 

سوال: علت عدم تمرکز حواس چیست؟

علت عدم تمرکز حواس چیست؟

علت عدم تمرکز حواس چیست؟

 

در جهانی که الان داریم زندگی می کنیم خیلی چیزا هستن که باعث حواس پرتی میشن! در ۱۰ ساله ی اخیری که پشت سر گذاشتیم تواناییمون برای تمرکز کردن شدیدا کاهش یافته و مقصر اصلی این قضیه تکنولوژی و فناوری های روز دنیاست! فرقی نمیکنه که شما توو یه خونه ی ویلایی و یا متوسط و یا متوسط به پایین هستین ، موبایل و تبلت و لپ تاپ به راحتی تونستند که توانایی مطالعه و قدرت تمرکز شما رو تا حد قابل توجهی پایین بیارن. البته عوامل دیگه ای هم در تمرکز مطالعه ی شما دخیل هستند مثل چی؟

۱-تلگرام و اینستاگرام

۲-تماس هاتون

۳- اینترنت و وب گردی

۴-اس ام اس

۵- ایمیل

۶-تلویزیون

۷-روابط دوستانه و مقابلش بحث و جدال ها

۸-سر و صدا

 

سوال: چگونه هنگام مطالعه تمرکز را خلق کنیم؟

تمرکز در هنگام مطالعه دروس کنکوری برای هرکسی که میخواد مدت طولانی به مطالعه بپردازه خیلی مهمه! باید اینو یاد بگیره چگونه میتونه مدت زیادی رو مطالعه کنه بدون اینکه حواس پرتی داشته باشه! من اینجا میخوام راهکارهای ایجاد تمرکز برای موفقیت در کنکور رو بهتون بگم تا بتونید مدیریت خوبی روی تمرکزی که میخواین ، داشته باشین 🙂

 

مکان مطالعه کنکوری موفق

ویژگی های مکان مناسب برای مطالعه

ویژگی های مکان مناسب برای مطالعه و درس خواندن

ازتون میخوام که اتاقی رو در نظر بگیرین که همه چی بهم ریخته و پخش و پلاست و هر کدوم از کتابا توو یه گوشه اتاقتون رها شده و حتی هوای اتاقتون هم سرده (ووووو) و از پنجره اتاقتون صدای بچه هایی که تویه کوچه دارن بازی میکنن میاد 🙂 یه سوال دارم : آیا شما میتونید توو همچین اتاقی تمرکز کافی رو مطالعه ی دروسی که میخواین ، داشته باشین؟ بدیهی هست که نمیتونید! مکان مطالعه کنکوری موفق جزو الزامات ایجاد تمرکز توو درس خوندنتون هست در واقع اولین چیزی که میتونه قدرت تمرکز شما رو به طرز قابل توجهی بالا ببره مکان مطالعه هست

 

مکان مطالعه و ایجاد محیطی با انرژی زیاد

چند تا توصیه در رابطه با مکان مطالعه براتون دارم

۱-مکانی رو برای مطالعتون انتخاب کنین که راحت باشین

۲-توو هوای خیلی گرم یا خیلی سرد تمرکز حواس شدیدا کاهش پیدا می کنه شما باید محیطی رو انتخاب بکنید که دمای مناسبی رو داشته باشه

۳-توصیه اکید دارم به این مورد که مکان مطالعه ، کتابا و جزوه هاتون رو مرتب و تمیز نگه دارید. ضمنا ترجیحا در محل مطالعه تلویزیون اصلا در دسترس نباشد 🙂

۴-کتابا و جزواتتون همیشه کنار دستتون باشه که احیانا اگه در مورد مثلا درس ریاضی فرمولی لازم بود سریعا بهش دسترسی پیدا کنین و دو ساعت دنبال جزوه نگردین. سعی کنین وقتی که دارین ریاضی یا درس دیگه ای رو میخونین همون اولش جزوات مربوط به این درس کنار دستتون باشه.

۵-اگه تویه محیطی هستین که سر و صدا خیلی زیاده حتما از یه هدفون استفاده بکنین و رو گوشتون بزارین تا از شنیدن صداهای مزاحم خلاص بشین و شنیدن این صدا ها رو به حداقل برسونید.

 

افکار مزاحم و تمرکز حواس موقع مطالعه

چگونه با افکار مزاحم برخورد کنیم؟

چگونه با افکار مزاحم برخورد کنیم؟

موقع خوندن درس خوندنتون یه سری افکار مزاحم هستن که ناخودآگاه میان توو ذهنتون و باعث ایجاد عدم تمرکز روی مطلبی که میخونین ، میشن و به نوعی یه جور تحمیل هست بر ذهن شما! اینجا لازمه که یه چاره ای برای اینکار اندیشیده بشه. اونم اینه که شما میتونید یه قلم و کاغذ کنار دستتون داشته باشید تا بجای اینکه این افکار توو ذهنتون پررنگتر بشن این افکار مزاحم رو در یه کاغذی بنویسین تا توو یه زمان دیگه ای به اونا فکر کنید و به خودتون بگین که “بعدا در مورد این موضوعات فکرای لازمو می کنم الان وقت درس خوندن و مطالعه هست” اوقاتی رو که دارین به این افکار مزاحم فکر می کنین سعی کنید تا میتونید در موردشون فکر کنین و اگه نگرانی وجود داره برطرف بشه.

 

به جای چند کار یک کار انجام دهید

شاید شما هم جزو اون دسته از افرادی باشین که چند کارو همزمان انجامش بدین و فکر کنین با این کار در زمانی که در دسترس هست ، صرفه جویی کردین 🙂  اما این کار کاملا اشتباه است! ذهنی که شلوغ باشه عملکرد و بازده بالایی رو نداره. انجام دادن چند کار با همدیگه فقط قدرت یادگیریتونو میاره پایین. پس از این به بعد هر کاری رو که دارین انجامش میدین فقط تمرکز کنین و بعد از اینکه کارتون تموم شد برین سراغ کار دیگه ای! به عنوان مثال براتون عرض کنم که وقتی دارین درس میخونین فقط به درس خوندنتون فکر کنید و وقتی هم که دارین استراحت می کنین فقط به استراحت کردن. دیگه نیاین موقع استراحت کردن به فکر درس باشید.

 

خواب یک کنکوری چگونه باید باشد؟

خواب یک کنکوری چگونه باید باشد؟

خواب یک کنکوری چگونه باید باشد؟

بعضی از کنکوری ها این تصور رو دارن که با کمتر خوابیدنشون بازده بهتری توو درس خوندن دارن! اینو بپذیرین که پایین آوردن ساعات خواب برای اینکه مطالعه ی بیشتری رو داشته باشید ، به جای اینکه بازده بیشتری داشته باشه ، برعکس این قضییه اتفاق میفته یعنی باعث کاهش بازده میشه! وقتی شما خواب کافی برای مطالعه نداشته باشید این عمل باعث میشه که شما همیشه احساس خستگی و بی حوصلگی بکنین و زمانی که دارین مطالعه میکنین تمرکز کافی روی مطالب نداشته باشید درسته که برای بازده بیشتر باید ساعات مطالعه ی بیشتری رو داشته باشین اما برای اینکه بهره ی لازمو از مطالعه مفید داشته باشین حتما موارد زیر رو هم در نظر داشته باشید:

۱- استاندارد خواب برای یک کنکوری ۷ الی ۸ ساعت می باشد.

۲-اگه شما خواب کافی داشته باشین هیچ وقت دچار خستگی و بی حوصلگی نمیشین چون وقتی که شما خسته هستین مطالعه ی شما فقط صرف تلف کردن وقتتون میشه! بهتره که یه چرت نیم ساعته  بعد از ظهری داشته باشین

۳-بهترین نوع خواب ، خواب شب هستش چرا که خواب شب بسیار متاثر بوده و نتیجه ی شگفت انگیزی بر کارایی بالای تمرکز حواستون داره و با این کار ذهنتون عملکرد بهتری رو از خودش نشون خواهد داد.

 

شبکه های اجتماعی همیشه مزاحم برای کنکوری‌ها

شبکه های اجتماعی همیشه مزاحم

شبکه های اجتماعی همیشه مزاحم برای کنکوری‌ها

اگه از من بپرسن که بزرگترین قاتلی که وقت رو می کشه چیه ؟ میگم شبکه های اجتماعی. همونطوری که می دونید در دنیای امروزیمون اپلیکیشن های پیامرسان خیلی جذاب واقع شده اند و البته مهم ترین خاصیتی که این اپلیکیشن ها دارن وسوسه شدن برای چک کردن پیام هر ۱۰ دقیقه یکبار است!!! وسوسه ای که در بهترین لحظه ی درس خوندن به سراغتون میاد و کلا تمرکز حواستونو از بین می بره. بهترین راهکار و مبارزه برای خلاص شدن از دست شبکه های اجتماعی هنگام درس خوندنتون خاموش کردن موبایلتان هست و هم چنین موبایل رو هنگام درس خوندن از خودتون دور کنین اگه واقعا هم نمی تونید اینکارو انجام بدین میتونید موبایلتونو در حالت پرواز قرار بدین (airplane mode) و اکانت شبکه اجتماعی‌تان را کامل ببندید و هر گونه اعلانات رو هم بی صدا کنید.(لطفا اینکار رو انجام بدین تا بعد از یک ماه نتیجه ی شگفت انگیزی براتون رقم بخوره)

 

ایست ، برگردیم سراغ مطالعه

وقتی که حواستون پرت میشه یا تمرکزتونو از دست میدین و ذهنتون درگیر موضوعاتی غیر از درس میشه میتونید به خودتون یه فرمان ایست محکم بدین و خودتونو متوقف کنین . پس هر بار که متوجه شدین حواستون رفته سراغ چیز دیگه ای! با صدای بلند به خودتون بگین: ” ایست! ، برگرد سراغ مطالعه ” .

 

بازه ی استاندارد مطالعه ی دروس

مدت زمان مفید برای مطالعه یک درس

مدت زمان مفید برای مطالعه یک درس

برای خودتون واحد های مطالعاتی کوتاهی در نظر بگیرین به عنوان مثال اگه قصد دارین که مثلا ۹۰ دقیقه درس بخونید اونو به ۳ واحد کوتاه تقسیمش کنین و سعی کنید بعد از ۳۰ دقیقه یه استراحت ۷ دقیقه ای به خودتون داده باشین البته نه ۷ دقیقه استراحت مطلق! بلکه تمامی مطالبی که در این نیم ساعت خوندین رو یه مرور سریع توو ذهنتون بکنین.

اول کار تعیین نکنید که میخوام n  صفحه درس بخونم تا جایی که میتونید مفید درس بخونید.

 

تمرین برای حفظ قدرت تمرکز

اگه انتظار دارین که یک شبه بتونید در زمینه تمرکز و حواس پرتی موفق شوید ، این رویداد اتفاق نخواهد افتاد! شما نیاز دارین تا مواردی که در بالا براتون ذکر کردمو چندین بار اجرایی کنید تا این رفتارها رو تبدیل به عادتشون کنید 🙂 پس با تمرین مواردی که در بالا ذکر شد انشاءالله موفق خواهید شد و لذت مطالعه متمرکز و بدون حواس پرتی رو برای خودتون بیشتر کنید.

 

اووووف ، بچه ها از نوشتن مقاله خسته شدم 🙂 امیدوارم که مطالب گفته شده رو خوب تمرین کنید و به نتیجه برسونید ، اگه هم که سوالی براتون پیش اومد زیر همین مقاله کامنت بزارین تا در اولین فرصت ممکن جوابتونو تا جایی که میتونم کامل بدم.

به امید موفقیت بزرگ ، شما رو به خدای بزرگ منان می سپارم ، یا علی خدانگهدار

حامد کرباسی

 

 

[تعداد: 4    میانگین: 4/5]
پرسش و پاسخ تکمیلی سوال شما توسط مشاوران ریاضی شناس حداکثر تا ۱۲ ساعت پاسخ داده میشود

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ دیدگاه

  • امیدوارم این نظرم منتشر بشه ،بنده عذر میخوام،مطالب این مقاله برام مفید بود اما حقیقتش اینه که ماها چون در هر کاری داریم از بیگانگان الگو میگیریم در این مورد هم همچنین داریم نسخه های اروپایی ها و فرنگی هارو برای درمان خودمون میپیچیم اما از از اون جاییکه همیشه از سرمایه های خودمون(همانا دین مبین اسلام)غافل بوده ایم.باید بگم اسلام عزیز دستورات بسیار بسیار دقیقی راجع به تقویت حافظه داره که بخشی از اونو در مفاتیح الجنان میتونید پیدا کنید.یکیش تلاوت و تدبر قرآن در صبحگاهان است دوم روزه داری و خیلی موارد پیش افتاده دیگه که باید خودتون بهش مراجعه کنید و دنبال مزخرفاتی که شاید کوچولو تاثیر داشته باشند هم نرید.البته شاید از سوی عاشقان فرنگ با این نظرم مورد هجمه هم قرار بگیرم که البته ملالی نیست.
    به نظرم بهتره هر کاری که بتونه حتی کمی کمک کنه باید انجام داد همه چیز به خودمان برمی گرده .
    برا منکه مطالب خیلی مفید بود ممنون از استاد کرباسی ❤️