دروس عمومی کنکور را ۹۰ درصد بزنید!!!

یکی از چیزایی که شما باید توو کنکور سراسری بهش بیشتر توجه کنین اینه که از همین الان برای خوندن دروس عمومی کنکور یعنی ادبیات فارسی ، دین و زندگی ، زبان انگلیسی و عربی ، وقت کافی رو بزارین. بعضی از داوطلبانی که برای خوندن دروس عمومی وقت نمیزارن دلایل عمده ای رو میتونه شامل شده باشه . یک تفکر اشتباهی که بین داوطلبان کنکور رایجه اینه که میگن ما وقتمونو میزاریم برای دروس تخصصی و درصدای خوبی رو میاریم و در نتیجه به رتبه ی خوبی هم در کنکور سراسری می رسیم.

دروس عمومی کنکور را 90 درصد بزنید

دروس عمومی کنکور

۲ تفکر متفاوت داوطلبان کنکوری

اولین دسته از کنکوری ها این تفکر رو دارن که می گن به جای اینکه وقتمونو صرف خوندن دروس عمومی کنکور کنیم این وقت رو صرف خوندن دروس تخصصی کنکور مثل زیست شناسی یا ریاضییات و یا … بکنیم!

اما دومین دسته از کنکوری ها اینطوری فکر می کنن که توو بعضی از مباحث دروس عمومی مثل ادبیات فارسی و ریدینگ و کلوز و عربی که احساس میکنن ضعیف هستن و دوست ندارن وقتشونو صرف خوندن این مباحث بکنن!

 

من حامد کرباسی هستم و توو این مقاله سعی می کنم که راهکارهای ساده ای رو بهتون ارائه بدم تا به درصدای شگفت انگیزی در دروس عمومی کنکور سراسری دست یابید. لطفا به همه ی تجربیاتی که در اختیارتون قرار می دم خوب عمل کنید تا نتیجشو نهایتا به دست بیارین 🙂

 

همه ی گروه هایی که کنکور می دن اعم از ریاضی فیزیک و علوم تجربی و انسانی و هنر و زبان در کنکور سراسری باید به سوالات هر ۴ درس عمومی پاسخ بدن (البته این ۴ درس در دفترچه سوالات گروه های ذکر شده با همدیگه فرق دارن) این دروس عبارتند از: ادبیات فارسی ، عربی ، دین و زندگی و زبان انگلیسی. سهم هر کدوم از دروس عمومی کنکور سراسری ۲۵ تست می باشد. بچه ها توجه داشته باشید که شما با پاسخ دادن به هر کدوم از سوالات دروس عمومی کنکور ، ۴ درصد مثبت کسب میکنید 🙂

 

در اینجا می خوام کلا تست های دروس عمومی کنکور رو براتون کالبد شکافی کنم و براتون دقیقا بگم که چند تا تست از کدوم فصلا میاد:

 

تعداد تست های ادبیات فارسی کنکور: ۲۵ تست

معانی لغات: ۳ تست / تاریخ ادبیات: ۳ تست / املای کلمات: ۲ تست / آرایه های ادبی: ۳ تست / دستور زبان فارسی: ۵ تست / قرابت معنایی: ۹ تست!

 

تعداد تست های عربی کنکور: ۲۵ تست

ترجمه ی متن عربی و بالعکس: ۸ تست  / سوالات مفهومی از متن عربی: ۴ تست / تجزیه و تحلیل: ۳ تست /  اعراب گذاری: ۲ تست / قواعد درس عربی: ۸ تست.

 

تعداد تست های دین و زندگی کنکور: ۲۵ تست

میشه گفت که حدودا ۷۵ تا ۸۰ درصد سوالات دین و زندگی کنکور با تاثیر مستقیم خود آیات متن کتاب درسی قابل پاسخ دهی هستن.

 

تعداد تست های زبان انگلیسی کنکور: ۲۵ تست

گرامر زبان انگلیسی: ۳ تست / معنی لغت زبان انگلیسی: ۷ تست / کلوز تست زبان انگلیسی: ۵ تست / ریدینگ زبان انگلیسی: ۱۰ تست.

 

روش یادگیری دروس عمومی برای کسب درصد بالای ۹۰

 

ادبیات فارسی کنکور

معنی لغات ادبیات فارسی: در صفحات آخر کتاب درسی ادبیات فارسی یه سری معانی لغات اومده شما میتونید اونارو از آخر کتاب جداشون کنین و همیشه همراهتون داشته باشین در مورد تاریخ ادبیات کنکور هم میتونید از کتابای خلاصه شده کوچیک استفاده کنین که اکثرا توو بازار موجودن و میتونید تهیه کنین. هر دوی این مباحث یعنی تاریخ ادبیات کنکور و معانی لغات رو میتونید در زمان رفت وبرگشت خونتون یا زمانی که بیکار هستین ، ازشون استفاده کنین .

آرایه های ادبی: ۳ تست از ۲۵ تست ادبیات فارسی کنکور رو آرایه های ادبی تشکیل میده سعی کنید اول از همه کلیت هر کدوم از آرایه ها رو به خوبی یاد بگیرین و توو گام بعدی میتونید تستای سراسری سال گذشته رو برای اینکه اون مهارت لازم و ممارست کافی رو بخش آرایه های ادبی داشته باشین ، انجام بدین . شما باید یاد بگیرین که با هر سوال آرایه باید چطور برخورد کنین و این مهارت به دست نمیاد مگر اینکه شما تستای بیشتری رو جواب بدین.

 

قرابت معنایی: اول از همه شما باید یه بار،  سه تا کتاب دهم ، یازدهم و دوازدهم رو خوب بخونین. برای اینکه بتونید ۹ سوال قرابت معنایی ادبیات کنکور رو از ۲۵ تست بزنید باید این قدرت داشته باشید که بفهمید منظور طراح سوال و همچنین منظور کلی بیت های صورت سوال و همچنین گزینه ها چی رو میخواد به شما بگه؟

یه توصیه مهم براتون دارم:

اینکه شما هر چقدر تست زیاد برای قرابت معنایی ادبیات کنکور بزنید ، اونقدر هم تسلط و ممارست و سرعت عمل شما رو توو حل تست بالا میره و شما در روز کنکور میتونید به راحتی سنگین ترین تست های کنکور رو از پا در بیارین.

ضمنا به یاد داشته باشید شما برای پاسخ دادن درس ادبیات کنکور فقط و فقط ۱۸ دقیقه زمان دارید

 

زبان فارسی در کنکور: اگه شما تستای سراسری کنکور رو خوب بررسی بکنید حتما متوجه میشید که بین ۵ تا ۶ تست از مبحث زبان فارسی بیشترین تعداد سوالات در کنکور سراسری رو به خودش اختصاص داده. عقل سلیم اینجا حکم میکنه که بعد از اینکه هر مبحث رو یاد گرفتین شروع به تست زدن بکنید. اگه یه زمانی متوجه شدین که توو زدن تستای زبان فارسی مشکلی رو دارین ، نگران نباشین چون این موضوع مشکل خیلی از داوطلبان کنکوریست! پس روحیتونو از دست ندین و فقط برای اینکه تسلطتون بره بالا ، تستای بیشتری رو بزنید چرا که لازمه ی بالابردن مهارت توو زبان فارسی اینه که شما دوز (doz) تست زنی تونو ببرید بالا .

 

عربی کنکور

ترجمه و تعریب در عربی کنکور: به جرات میتونم بهتون بگم که با چند تا نکته ی مهم تستی میتونید به هر ۸ سوال ترجمه پاسخ بدین 🙂 توو این مبحث شما باید یاد بگیرین که چطوری باید با تست ترجمه برخورد داشته باشید. شما میتونید با زدن تستای زیاد به سوالات ترجمه عربی کنکور به تسلط خارق العاده ای دست پیدا کنین که همین امر موجب موفقیت شما در سوالات ترجمه عربی کنکور خواهد بود. هفته ای شما میتونید با زدن ۴۰ تا ۵۰ تست همیشه خودتونو در حالت آماده نگه دارین.

 

قواعد عربی در کنکور: از ۲۵ تست عربی در کنکور ۸ تست شامل قواعد عربی کنکور میشه که این ۸ سوال از پایه های دهم و یازدهم طرح خواهد شد میتونیم از جمله مباحثی که توو کنکور از قواعد عربی براتون طرح میشه بگیم ، مثل:

معرفه و نکره – مستثنی – وصف و اضافه – معلوم و مجهول – منادی- حال و تمییز و …

این موارد از جمله مباحث مورد علاقه طراحان سوالات عربی کنکور هست.بعد اینکه قواعد عربی کنکور رو یاد گرفتین برین سراغ تجزیه وتحلیل متون عربی کتاب های دهم و یازدهم.

توصیه می کنم که:

تستای کنکور سراسری رو برای درس عربی چندین بار بررسی کنین. و اینو هم بدونید که زدن تستای عربی کنکور های سال گذشته به مراتب ارزش خیلی بیشتری رو نسبت به تستای تالیفی دارن!

 

دین و زندگی کنکور:

برای دین و زندگی کنکور شما از سه کتاب دهم ، یازدهم و دوازدهم براتون سوال طرح میشه. اگه یه نگاهی به تستای ۷-۸ سال گذشته بندازین اینو به عینه خواهید دید که آیات دین و زندگی کنکور پای ثابت سوالات کنکور دین و زندگی هستن. باید بتونین یه رابطه ی درستی بین آیات کتابتون برقرار بکنین حالا علاوه بر اینا باید ارتباط بین آیات و متن درس رو هم متوجه بشید و یاد بگیرین . دین و زندگی هم جزو درسایی هستش که شما باید خوب حفظش کنین حالا این هنر شما هستش که ارتباط بین آیات و متن کتاب درسی رو کشف کنین.

 

زبان انگلیسی کنکور:

گرامر زبان انگلیسی: ۳ تست از ۲۵ تست زبان انگلیسی مربوط میشه به تستای گرامر! از بین ۱۴ درس یازدهم و دوازدهم کتاب زبان انگلیسی ، ۴ الی ۵ درس از این کتاب ها همیشه توجه طراحان رو به خودش جلب کرده . خودتون میتونید کل گرامر رو خلاصه نویسی کنید و همیشه با مرور خودتون مباحثی که خوندید رو یادآوری کنید. تستای کنکور سراسری برای تسلط به موضوع گرامر زبان انگلیسی کفایت میکنه

 

لغات زبان انگلیسی کنکور: همونطوری که خودتونم مستحضر هستین لغات زبان انگلیسی جزو مباحثی هستن که فرارند . حتی استادانی که دارن زبان انگلیسی کنکور رو تدریس میکنن هم باید هر بار که میرن سر کلاس  ، مرور و تکرار کافی رو داشته باشن. اگه احیانا بعد از مدتی لغات زبان انگلیسی از یادتون رفت نگران نباشید این موضوع کاملا عادیست و بستگی به این داره که شما چقدر مرور و تکرار می کنید. شما باید هر روز خودتونو با لغات زبان انگلیسی درگیر کنین. اما اینم باید بدونید که صرفا حفظ کردن لغات زبان انگلیسی به دردتون نمیخوره شما باید بتونید تکنیک های ترجمه رو هم یاد بگیرید. بهترین راهکار برای اینکه قدرت ترجمه تان بره بالا اینه که به تعدادی زیاد تست لغت زبان انگلیسی بزنید. همچنین شما باید تستای جدید با ایده ها جدید و نو رو بررسی کنید تا اینکه روز کنکور با زدن تستای لغت لذت ببرین.

 

درک مطلب در عربی و زبان انگلیسی: در کنکور سراسری برای هر دو تا درس عربی و زبان انگلیسی شما متنای بلندی رو در دفترچه خودتون مشاهده خواهید کرد میدونم که مشکل اساسی شما داوطلبان هم همینه که نمیتونید متن رو به خوبی ترجمه بکنید برای اینکه ترجمه ی درست و اصولی روی متون عربی یا زبان انگلیسی داشته باشید شما باید بتونید گستره ی لغات بیشتری رو توو خودتون پرورش بدین  و تسلط کافی روی لغات داشته باشین همچنین باید سرعت خوبی رو توو خوندن متن مورد نظر داشته باشین و اینکار کی بدست میاد؟  وقتی که شما تمرین و تکرار و تستای زیادی رو بزنید. به نظرم از همین الان هفته ای ۳ الی ۴ متن برای خودتون در نظر بگیرین که بخونید! مطمئن باشین که فقط شما نیستین که از متون طولانی ترس دارین پس نباید روحیه ی خودتونو از دست بدین سعی کنید به جای اینکه افسوس بخورین ، تمرین و تکرارتونو بیشتر کنید بهترین منبعی که میتونم برای کلوز تست و ریدینگ زبان انگلیسی و متون عربی بهتون پیشنهاد بدم ، فقط کنکورهای سال های گذشته ای هست که با مطالعه و حل تست های اونا میتونید به درصد و تسلط خارق العاده ای تویه این مباحث رسیده باشید.

به این موضوع توجه داشتنه باشید که اگه میخواید دروس عمومی کنکور رو بالای ۹۰% پاسخ بدین نیازی نیست که کارهای عجیب و غریبی انجام بدین. همونطوری که مشاده کردین من تمامی این مباحث رو دونه به دونه براتون توضیح دادم و بهتون  گفتم که با انجام کارای کوچیکی میتوند در روند مطالعه ی دروس عمومی کنکور خودتون بهره وری لازم رو داشته باشین. کافیه از همین امروز شروع برای دروس عمومی کنکور روزی ۵/۲ الی ۳ ساعت وقت بگذارین.

خب به آخر مقالمون رسیدیم امیدوارم که از مقاله ای که خوندین لذت کافی و لازم رو برده باشین. به امید روزی که دروس عمومی کنکور خودتون رو ۱۰۰% بزنید و با این درصدی که بدست میارین جزو نفراتی بشین که توو یکی از صندلی های دانشگاه تهران ، شریف نشسته باشید.

با آرزوی قبولی شما در بهترین دانشگاه کشور ، یا حق ، خدانگهدار

حامد کرباسی

 

[تعداد: 5    میانگین: 2.8/5]
پرسش و پاسخ تکمیلی سوال شما توسط مشاوران ریاضی شناس حداکثر تا ۱۲ ساعت پاسخ داده میشود

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *