قوی کردن پایه ریاضی:چگونه ریاضی خودمونو قوی کنیم و نابغه شویم؟

خیلی از دانش آموزان در جستجوی قوی کردن پایه ریاضی خودشون هستند که میگن چگونه ریاضی خودمونو قوی کنیم و نابغه بشیم؟ بهتون قول می دم که با مطالعه ی این مقاله شما یک نابغه ریاضی دان خواهید شد.

عزیزان من توجه داشته باشید که ضعیف بودن شما تویه درس ریاضی مربوط به استعداد کمتون یا اینکه بگین من ذهنم مطالب ریاضی رو نمیکشه ، نیست! حالا چرا نیست بهتون کاملا این موضوع رو در این مقاله توضیحش می دم. من در مقالات قبلی هم بهتون گفتم که برای قوی کردن پایه ریاضی خودتون نیاز به مطالعه درک و اصول و مفاهیم ریاضی و همچنین تمرین و تکرار دارید.در راهکاری که اختصاصا” برای تمرین بهتون توضیح دادم ، آیا اونا رو عملی کردین؟

چگونه ریاضی خودمونو قوی کنیم

قوی کردن پایه ریاضی

اگه مقاله چگونه ریاضی کنکور را در سطح عالی و موثر یاد بگیریم؟ را هنوز نخوانده اید توصیه می کنم اول این مقاله را خوانده و بعد به خوندن این مقاله بپردازین.

بچه ها من سعی می کنم تمامی مقالاتی که براتون می نویسم به زبان خودمونی باشه که انگار شما الان در کلاس مشاوره خصوصی من نشستین و دارین به حرفام گوش میدین. فقط شاید تنها عیبی که داشته باشه این باشه که نمیتونین بعضی از سوالاتتونو از من بپرسین که برای اینکار می تونید به صفحه درخواست مشاوره سری بزنید و یکی از گزینه های ” مشاوره انگیزشی ” و یا ” مشاوره تحصیلی ” را انتخاب کنید و شخصا با خود من مشاوره خصوصی داشته باشین. ضمنا در این قسمت گزینه ای برای ” مشاوره والدین ” هم هست که مختص والدین گرامی شما دانش آموزان عزیز هست. که با این هدیه های آسمانی یه سری صحبتا میشه که در پیمودن راه موفقیت برای فتح قله های پر فراز و نشیب شما تاثیر فوق العاده ای رو داشته باشه.

 

خب این از این ، بریم سراغ موضوع اصلیمون که گمش نکنیم: بزن که رفتیم 🙂

برای قوی کردن پایه ریاضی من بهتون ۴ نکته طلایی می گم که همیشه باید اینارو تویه ذهنتون حک کنید!

۱-همیشه سر کلاس ریاضی حضور فعال و مستمر داشته باشید.

حضور فعال و مستمر در کلاس ریاضی

سر کلاس ریاضی حضور فعال و مستمر داشته باشید

همیشه باید دقت داشته باشید که معلمتون پایه تخته چگونه مسئله ی ریاضی رو حلش می کنه مرحله به مرحله شش دونگ حواستون پایه تخته باشه. جایی که لازم باشه حتما یادداشت بردارید. هیچ چیزی رو برای نوشتن از دست ندین. خداوند در وجود شما همه چیز قرار داده از همه ی آن ها شما باید استفاده کنید شما قدرت اینو دارید که بتونید در ریاضیات نابغه شوید.

عبارت های ریاضی لازم و فرمول های ریاضی رو برای حل مسائل یاد بگیرید ببینید از کدام فرمول کجا باید استفاده بشه. خودتونو مجهز کنید. منظورم از مجهز بودن اینه که شما باید انقدر تمرین و تکرار داشته باشید که سر جلسه امتحان ریاضی و یا حتی کنکور ، مغزتون اون جرقه ی راه حل مسئله رو بزنه . هیچ چیزی برای از دست دادن ندارید. بهترین راه حل ها برای حل مسائل تنها با تمرین و تکرار به دست میان. پس مسائل ریاضی رو حل کنید تا همه جا هر مسئله ای که دادن درجا نزده باشین و به جواب درست برسونیدش.

هیچ وقت این چیزی که می گم رو فراموشش نکنید:

اگر توو کلاس چیزی رو که معلم تدریس کرده رو نفهمید ، مطمئن باشید تویه خونه باید چندین برابر زمان صرف یادگیری اون مبحث بکنید.  و این نکته بر میگرده به مقوله ی مدیریت زمان که براتون گرون تموم میشه.

تمرین هایی که معلمتون سر کلاس برای جلسه ی بعدی میگه که تویه خونه اونارو انجام بدید ، حلشون کنید. حتی اگه شما این مسائل رو غلط حل کرده باشید اشکالی نداره از دوست و یا معلمتون حتما بپرسید. دقیقا یکی از عوامل تضعیف کننده درس ریاضی همینه که شما سوال نمیپرسید!

 

۲- خیلی با دقت و آگاهانه ریاضی را مطالعه کنید.

مطالعه با دقت درس ریاضی

با دقت و آگاهانه ریاضی را مطالعه کنید

وقتی که دارین ریاضی رو مطالعه می کنید به هدفتون متمرکز شوید ببینید مسئله از شما چه می خواهد. حل کنید و مرور کنید که هدفتون از پاسخ دادن به این مسئله چیست؟

تویه حل مسئله مدام تویه ذهنتون این باشه که از چه فرمولی من استفاده کنم که به نتیجه بتونم برسم . اگه این روش رو بارها و بارها انجامش بدین مطمئن باشید به جایی خواهید رسید که تلسط شما روی درس ریاضی بی نظیر شده باشه!

من بارها در مقالات قبلیم هم گفتم که برای تسلط بر ریاضی باید تمرین و تکرار داشته باشید ، مثلا وقتی مسئله ای رو حلش می کنید پاسخ تشریحی اونو برای خودتون مرور کنید. ضروری ترین کار شما برای درک مسائل ریاضی دقیقا همین نکته هست!

مطمئن باشید اگه شما هیچ تمرین و تکراری رو نداشته باشید با شکست مواجه خواهید شد و یادگیری درس ریاضی برایتان با مشکل مواجه خواهد بود.

به یاد داشته باشید که تمرین و تکرار برای هر مبحثی از درس ریاضی باعث میشه که همین مباحث به صورت بلند مدت در ذهن شما بمانند. و فقط کافیست با یک مدیریت زمان قوی در بازه های زمانی مختلف مباحث رو فقط مرورشون کنید.

 

۳-به تکالیفی که برای مسائل ریاضی گفته می شود اهمیت داده شود.

تکالیف مدرسه

اهمیت به تکالیفی که در مدرسه گفته می شود

دیگه من دارم خسته میشم از بس میگم تمرین تمرین تمرین! موثرترین روش یادگیری ریاضی حل تمرین هست. مهم ترین کاری که در طول دوره تحصیلیتون باید سر کلاس ریاضی انجامش بدین اینه که تویه کلاس درس ریاضی باید همه مطالب گفته شده رو یاد بگیرید و در نهایت تمرین های اون بخش رو یاد بگیرید.

توصیه می کنم برای قوی کردن پایه ریاضی تمرین ها رو همیشه گام به گام یا مرحله به مرحله انجامش بدین تا مسئله رو کاملا درکش کنید.

 

۴-راه حل های حل مسائل ریاضی را تجزیه و تحلیل کنید.

راه حل های حل مسائل ریاضی

تجزیه و تحلیل راه حل های حل مسائل ریاضی

همیشه سعی بر این باشه که شما شیوه حل مسائل ریاضی رو به زبون خودتون بگین تا عادت بشه براتون. قوی کردن پایه ریاضی به روش ها و قوانینی که در کلاس مطرح میشه هم بستگی داره مثال هایی که سر کلاس معلمتون بهتون حل می کنه راه حل هاشونو یاد بگیرید اگه هم نکته تستی گفته شه حتما یادداشتش بکنید. بهترین روش های حل مسائل ریاضی را در دفتر خود ثبت کنید.

نکته نکته :

وقتی معلمتون موقع حل مثال به شما هشدار های احتمالی در مورد حل مسائل ریاضی میده حتما اونا رو هم یادداشت کنید چون مطمئنا معلم با توجه به تجربه ای که در این راه به دست آورده بهتون میگه . اینو هم به خاطر خودش نمیگه بلکه میخواد میزان خطای شما رو در روز امتحان کمش کنه و  در نتیجه نمرتون بره بالا. به یاد داشته باشید که خلاصه نویسی از جمله بهترین روش یادگیری درس ریاضی است.

 

در اینجا میخوام به چند نکته ی مهم در رابطه با قوی کردن پایه ریاضی خودتون بپردازم:

 • برای قوی کردن پایه ریاضی ، شما باید تمرین های کتاب ریاضی و تمرین هایی که معلم سر کلاس حل می کند رو بلد بوده و بر راه حل تشریحی آنها تمرکز کنید تا همه ی راه حل ها در ذهنتان کاملا حک شود.
 • ورقه های امتحانی ریاضی ای که معلم ازتون امتحان گرفته حتما اونا رو نگه داری کنید و اینا ورقه های امتحانی رو با مثال هایی که معلم سر کلاس حلشون کرده ، بانک سوالات ریاضی بسازید.
 • مسائل ریاضی حل کرده توسط خودتون را بارها و بارها در بازه های زمانی مختلف حل کنید تا ملکه ذهنتان شود
 • ارزشمندترین فرصتی که همین الان میتونه در اختیارتون باشه حضور در کلاس های درسی ریاضی هست که معلمتون در مدرسه برگزار می کنه. خواهش می کنم از این فرصت به بهترین نحو استفاده کنید.
 • اگر واقعا از کلاس ریاضی مدرسه خود ناراضی هستید و واقعا اون چیزی که میخواین نیست ، از معلم خصوصی و یا کلاس های آنلاین و یا کلاس های عمومی موجود در آموزشگاه ها استفاده کنید.

من دیگه عرضم تموم شد. شما رو به خدای بزرگ و منان می سپارم

شاد باشید در پناه ایزد یکتا

خدانگهدار

حامد کرباسی

[تعداد: 149    میانگین: 3/5]
پرسش و پاسخ تکمیلی سوال شما توسط مشاوران ریاضی شناس حداکثر تا ۱۲ ساعت پاسخ داده میشود

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ دیدگاه

 • ریحانه

  من کلاس نهم هستم وقتی که معلم یک مبحث را می گوید به خوبی یاد می گیرم و مسائل ساده را متوجه می شوم ولی وقتی مسئله کمی تغییر شکل داد نمی دانم چگونه باید حل کنم و از حل سوالاتی که ظاهر دشوار دارند ترس دارم ناگفته نماند که به ریاضی علاقه دارم و فقط در حل مسائل سخت ضعف دارم لطفا به من راه حل ارائه کنید که هر سوالی را بتوانم حل کنم ممنون

  • سلام
   مسئله ای که شما برای ما ارسال کردین سوال خیلی از دانش آموزان هست. پس توو همین کامنت بهش جواب کامل می دهیم
   یک راه حل بسیار ساده ای که می تونم بهتون ارائه بدم اینه که بعد از یادگیری سر کلاس بیاین خونه و اول از همه مثال هایی که معلم محترمتون براتون حل کردن رو دوباره تمرین کنید بعد در مورد همون مبحث ، درسنامه های کتب آموزشی خودتون رو بخونید و مثال هاشو حل کنید وقتی که مفهوم رو درک کردین (البته این درسنامه ها رو میتونید به صورت پیشرفته تر از کتب راهنمای آموزشی شامل انتشارات مختلف مثل گاج ، قلم چی ، مهر و ماه و …) خونده باشین. حالات وقت اونه که برین سراغ تمرینات سطح بندی شده (یشنهاد می کنم کتاب سوالات پر تکرار قلم چی رو تهیه کنید) و اونا رو همون روزی که سر کلاس بودین ، حل کنید. مطمئن باشید شما حداقل ۸۰ درصد نسبت به الآنتون پیشرفت چشمگیری رو تجربه خواهید کرد.
   با آرزوی موفقیت برای شما