چگونه ریاضی کنکور را در سطح عالی و موثر یاد بگیریم؟

اگر سوال چگونه ریاضی کنکور را در سطح عالی و موثر یاد بگیریم؟ و یا درس ریاضی باید چگونه مطالعه شود تا بتوان آن را به راحتی یاد گرفت؟ و یا در کل چگونه ریاضی یاد بگیریم؟ ، برایتان مطرح باشد ، ازتون میخوام که این مقاله را با دقت و حداقل ۳ بار بخونینش! آره میخوام حتی شده چندین بار دیگه به این حداقل خودت اضافه کنی ، شاید ریاضی از جمله درس هایی برات باشه که سرنوشتتو تغییر بده!

بریم سراغ اینکه واقعا چگونه ریاضی کنکور را در سطح عالی و موثر یاد بگیریم؟!!

آیا امکان این وجود دارد منی که پایه ی ریاضیم ضعیفه بتونم به اون نتیجه ی عالی یعنی نمره ۲۰ در درس ریاضی برسم؟

چگونه ریاضی کنکور را در سطح عالی و موثر یاد بگیریم؟

یادگیری ریاضی کنکور در سطح عالی

امیدوارم که مقاله قبلیمو خونده باشید که اونجا ۲۰ شدن در ریاضی رو بهتون کامل توضیحشو دادم.

روش هایی وجود داره که به تقویت شما در درس ریاضی کمک میکنه! این روش هایی که بهتون می گم ،کمک می کنه تا بتونید ریاضی رو به صورت تخصصی از پایه تا کنکور یاد بگیرید و بفهمید و به اون نتیجه ی خیلی خوب برسید. بهتون قول می دم که هر شخصی میتونه ریاضی رو یاد بگیره ، ازتون میخوام کمی هم مثبت به این قضییه نگاه کنید. راهکارهای شگفت انگیز زیر رو به صورت مرحله ای انجام بدین تا بتونید به موفقیت خودتون در درس ریاضی برسید. چون اینجا دانشگاه یادگیری ریاضی هست و شما هیچ وقت از اینجا دست خالی بیرون نمیرید 🙂

چگونه ریاضی کنکور را در سطح عالی و موثر یاد بگیریم؟

اینفوگرافیک چگونه ریاضی کنکور را در سطح عالی و موثر یاد بگیریم؟

۱- لطفا ریاضی رو حفظ نکنید اونو بفهمید!

خیلی از دوستای عزیزمون میان و ریاضی رو حفظ میکنن! مگه ریاضی درس حفظ کردنیه آقا/خانم بلبل! میخوام به این قضییه خیلی موشکافانه نگاه کنم و اون دید واقعی درباره درس ریاضی رو بهتون بگم. خیلی از دانش آموزان یا دانشجویان به جای دقت کردن در درک و فهم راه حل مسئله ، میشینن و راه حل اونو حفظش میکنن! اگه میخوای برای یکی دو روز اینو یاد بگیری بشین حفظ کن نه اگه میخوای سال تحصیلی بعدی هم بشینی و از این راه حل هایی که به جواب میرسن ازشون استفاده کنی این نحوه ی خوندنت به درد نمیخوره!

یه توصیه ای دارم براتون :

اونم این که شما به دنبال چگونگی حل مسئله ریاضی نباشید به دنبال چرایی حل مسئله ریاضی باشید.

وقتی می‌خواهیم ۱۰۰ را بر ۳ تقسیم کنیم،‌ اول می بینیم ۱۰ تقسیم بر ۳ چند می‌شود اما این ۱۰ در واقع ۱۰۰ است یا ۱۰۰ تا ۱۰ تایی، درک این واقعیت به این معناست که بدانیم در این مسئله چند گروه ۳ تایی در عدد ۱۰۰ وجود دارد و تقسیم کردن ۱۰ بر ۳ یک راه میانبر است و درک اینکه در واقع ما ۱۰۰ را بر ۳ تقسیم می‌کنیم مهم است. خب حالا ما که الگوریتم تقسیم ریاضی رو بدونیم دیگه نیازی به حفظ کردن مسئله نداریم که! و همچنین مسئله برای ما هیچ سختی نخواهد داشت ، از همین الان تصمیم بگیرید روش حفظ کردن راه حل را کنار بگذارید و به درک و فهم مسئله ارزش قائل شوید . یاد بگیرید و در دوره های بعدی اونارو استفاده کنید. شما فکر نکن که الان این راه حل رو حفظ کردی دیگه همینجاهم ختم بخیر میشه ، اینو بدون که در سال تحصیلی بعدی این راه حل ۱۰۰ درصد به دردت میخوره.

 

۲- ریاضی را صرفا برای خواندن انتخاب نکنید کمی تمرین کنید.

برعکس درس های دیگتون ، ریاضی درس صرفا خواندنی نیست بهتون قول میدم شما نمیتونین ریاضی رو بدون تمرین یاد بگیرید. خیلی های معتقدند که ریاضی درسی آسان نیست و سخته . اما نگران نباشید این واقع بینی کاملا طبیعی هست و بخشی از فرایند یادگیری ریاضی هست. همیشه سعی کنید موقع تمرین و یا خوندن ریاضی باهاش ارتباط برقرار کنید بسیاری از مفاهیم ریاضی زنجیر وار به هم دیگه ربط دارن ، هر چقدر بیشتر این ارتباط رو کشفش کنین ریاضی رو بهتر یاد می گیرید و می فهمید.

 

۳- راز طلایی یادگیری ریاضی : تمرین زیاد

می پرسند ، چگونه ریاضی کنکور را در سطح عالی و موثر یاد بگیریم؟ یا چگونه ریاضی خودمونو را قوی کنیم؟ و یا چگونه ریاضی یاد بگیریم تا به راحتی نمره ۲۰ کسب کنیم؟!!  میخوام تویه یه کلمه خلاصش کنم ، تمرین . حل بسیاری از تمرین های کتاب کار یا مسائل ریاضی منوط به درک مفاهیم ریاضی هست همون چیزی که در راهکار اول بهتون توضیح دادم. یه تعریف و یا مفهومی رو که میخونید اونقدر باید تمرینش کنید که ملکه ی ذهنتون بشه ، اون موقع که ملکه ی ذهنتون شد به راحتی و به سرعت میتونید به حل تمرین های بسیار زیادی در مسائل ریاضی برسید. راه حل مسائل ریاضی رو کشفش کنید و همون لحظه بگید پیداش کردم راه حلشو !

۱۰ مسئله ی مختلف از اون مبحثی که میخونید رو به درستی حل کنید حال اگر توانستید که این ۱۰ مسئله ریاضی رو بعد از گذشت ۲ ماه بازم به درستی حل کنید. مطمئن باشید شما به تسلط کافی و همچنین درک و فهم اون مبحث یا فصل رسیده اید.

 

۴- با دوستان همکلاسی قوی تون تمرین کنید (این مورد رو به شدت توصیه می کنم)

اگر میخواهید بدانید که چگونه ریاضی خودمونو را قوی کنیم؟ و یا همون تیتر مقالمون که می گه چگونه ریاضی کنکور را در سطح عالی و موثر یاد بگیریم؟ ، اون موقع باید دست از تمرین با دوستاتونو برندارین . ببینید یه توصیه ای هم اینجا بکنم که دوستایی رو انتخاب بکنید که به دردتون بخورن (شما الان حقی بر گردنتونه که تصمیم گرفته اید که درس بخونید پس در انتخاب دوستاتون کوشا باشید و نهایت دقت رو به خرج بدین) دوستایی رو انتخاب نکنید که صرفا برای تفریح و خوش گذرانی باشن و یا اینکه زنگ بزنن وسط درس خوندنتون بگن که بیا بیرون یه دو ساعتی سه ساعتی بیرون بگردیم. دوستان عزیز من ، با این کار وقتتون فقط میره. روی وقتتون سرمایه گذاری کنید نزارین به این راحتی تلف بشه و فردا حسرتشو بکشید!

بعضی از افراد دوست دارند که خودشون به تنهایی کار کنن ، اما بد نیست گاهی برای رفع اشکال یا حتی حل مسائلی که شما رو به چالش میکشونه با دوستاتون این کار و تمرین رو به صورت گروهی انجام بدین.

حتما ضرب المثل : هر سری یک عقلی دارد ، رو شنیده اید. بعضی وقتا این کارهای گروهی به شفاف سازی و درک کامل مسئله کمک می کنه که اینجا لازم دونستم اینم بگم.

همین کار تمرین دوستانه رو میتونید به صورت دو به دو یا سه نفری هم انجام بدید. همینطور که می دونید همه ما در زندگی روزمرمون برای حل مسائل زندگی از دیگران کمک می گیریم ، دقیقا ریاضی هم همینطور هست . شما تویه همین گروه ریاضی که تشکیل میدید بعضی از زمانی متوجه این خواهید شد که کاملا به اون موضوعی که داشتید با دوستاتون مطالعه میکردین و سوال میپرسیدین ، تسلط فوق العاده ای پیدا کردین و اینکار مطمئنا منجر به درک دائمی همون مبحث براتون خواهد شد و درک کردن در ریاضی یه نکته کلیدی و مهم هست.

 

۵- به دیگران درس بدهید و سوال بپرسید

راه حلی که برای حل مسئله ریاضی در فصلی معین یاد گرفته اید رو برای دیگران درس بدین و توضیح بدین که چگونه حل می کنید اگر نکته ی جدیدی را یافتید حتما آن را در دفتر خودتان ثبت کنید. این روش فوق العاده بعد از چندین بار تکرار خواهید دید که تاثیر وحشتناکی رو مغزتان می گذارد . کاملا مغزتان آماده هر گونه توضیح برای هر مسئله ای هست.

 

ویلیام گلاسر را به عنوان منتقد روش متعارف روان درمانی می‌شناسند. اون چیزی که گفته رو براتون می گم

۱۰ درصد از اونچه داریم می‌خونیم

۲۰ درصد از اونچه داریم می‌شنویم

۳۰ درصد از اونچه داریم می‌بینیم

۵۰ درصد از اونچه داریم می‌بینیم و می‌شنویم

۷۰ درصد از اونچه در مورد آن با دیگران بحث می‌کنیم

۸۰ درصد از اونچه که به طور شخصی تجربش می‌کنیم

و ۹۰ درصد از اونچه به دیگران یادش می‌دیم در ذهن‌مان همیشه باقی خواهد ‌ماند.

 

۶- با دوستانی که در راهکار چهارم انتخاب کردید تماس بگیرید.

دانش آموزان بسیاری وقتی که در حل یک مسئله گیر میکنن ، خسته و کلافه میشن. از ادامه خوندن و تمرینشون دست میکشن و بی حوصلگی و … به سراغشون میاد. اگر لازم باشد که حتما هم هست با دوستاتون تماس بگیرید اگر نشد با معلمتان! اگر معلمتان جوابتان را نمی دهد از معلم خصوصی ریاضی استفاده کنید. می دونم که واقعا با توجه به هزینه بیشتر دانش آموزا در دوره تحصیلیشون گرفتن معلم خصوصی برای یک درس واقعا سخته و درکتون می کنم به خاطر همین من ارزان ترین راهکار رو بهتون معرفی کردم یعنی همون راهکار چهارمی که تویه این مقاله بهتون گفتم ، بهتره که از اون استفاده بکنید ، ۱۰۰ درصد براتون تاثیر میزاره . نتیجشو خودتون هم می بینید. اینو بگم بهتون که اگه برای حل مسائلی که گیر کردین از دیگران نپرسید ، در مباحث بعدی درجا میزنید و مطمئنا ریاضیات هر روز براتون خسته کننده تر و کسل کننده به نظر میرسه.

 

نویسنده مقاله : حامد کرباسی

 

 

 

 

[تعداد: 14    میانگین: 3.7/5]
پرسش و پاسخ تکمیلی سوال شما توسط مشاوران ریاضی شناس حداکثر تا ۱۲ ساعت پاسخ داده میشود

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *