روند انتخاب رشته برای ورود به دانشگاه و پاسخگویی به ۶ سوال

سلام. حالتون چطوره؟ خوبین؟ 🙂  امروز با یکی دیگه از مقالات انتخاب رشته کنکور سراسری در خدمتتون خواهیم بود.

این مقاله با عنوان روند انتخاب رشته برای ورود به دانشگاه و پاسخگویی به ۶ سوالی که باید کنکوری های موفق جواب بدن براتون نوشته شده لطفا با دقت هر چه تمام این مقاله را بخوانید تا در نهایت بدانید که چه رشته ای شایسته ی شما خواهد بود.

سوالاتی مانند: کدوم رشته رو انتخاب کنم؟ یا چه رشته ای برای من با توجه به شرایط الانم بهتره که انتخاب بشه؟ یا سوالات دیگه ای که میتونه به ذهنتون خطور کرده باشه و بی جواب بمونه ، تصمیم بر این شد که این مقاله براتون نوشته بشه برای اینکه کلا با روند انتخاب رشته برای ورود به دانشگاه آشنا بشین لطفا با نهایت دقت و تمرکز این مقاله رو بخونین ، چرا که شما با انتخاب رشته تعیین می کنید که واقعا به چی علاقه مندین؟ و میخواین توو چه شاخه ای فعالیت داشته باشین. البته هستن آدمایی که یه رشته ی دیگه ای رو خوندن ولی توو یه بیزنس دیگه ای دارن فعالیت می کنن. با انتخاب رشته شما دارین آیندتونو انتخاب می کنین من برای شما ۶ سوال مهم در زمینه ی انتخاب رشته طرح کردم که با پاسخگویی به این سوالات ، شما به موفقیت بزرگی خواهید رسید. اما قبل اون میخوام یه اشتباه بزرگ رو براتون تصحیحش کنم.

انتخاب رشته برای دانشگاه

انتخاب رشته کنکور سراسری

انتخاب رشته موفق با تصحیح اشتباهی که بزرگ تلقی می شود.

خیلی از دانش آموزان فکر می کنن که رتبه ی کنکور یا کارنامه یا نمرات لازمه انتخاب رشته ی خوب هست. یعنی قبل اینکه به آیندشون یا اهدافشون فکر کنن ، با نظر فامیلاشون یا مردم جامعشون هم جهت میشن! واقعا یه کار خنده داریه این عمل 🙂 چه دلیلی داره که شما دقیقا با اهداف اونا پیش برین؟ موضوع اصلی برای اینکه شما یه انتخاب رشته ی خوبی داشته باشین اینه که خودتونو و اهدافتونو خوب بشناسین. مهم ترین قسمت انتخاب رشته کنکور سراسری خود شما هستین نه افراد دیگه ای که هیچ نقشی تو زندگیتون ندارن! بهتون قول میدم که اگه به این ۶ سوالی که توو این مقاله براتون مطرح کردم خوب پاسخ بدین مطمئنا یه انتخاب رشته ی خوبی رو تجربه خواهید کرد 🙂

سوالا رو من براساس انتخاب رشته کنکور سراسری و برای خودشناسیتون تنظیم کردم. هرقدر که شما به این سوالات پاسخ کامل و واضحی رو بدین خودتونو بهتر خواهید شناخت و حتما اهدافتون روشن تر خواهد شد و در نتیجه یه انتخاب رشته توپ و عالی خواهید داشت.

ازتون می خوام وقتی دارین سوالاتو میخونین خوب فکر کنین همچنین با والدین خودتون هم مشورت کنین چرا که والدین شما ازتون شناخت بیشتری رو دارن و شما رو بهتر می شناسن.

انتخاب رشته کنکور سراسری

سوال یک: می دانید میخواهید چه رشته ای را برای دانشگاه انتخاب کنید؟

آیا شما هم جزو افرادی هستین که فقط یه رشته رو مد نظر دارین؟ آیا دو رشته انتخاب کردین؟ آیا علایق مختلفی رو دارین؟ آیا این علایق مختلف براتون تفاوتی نداره؟ آیا توو شک و شبه هستین که کدوم رشته رو به رشته ی دیگه ای ترجیح بدین؟

اگه میخواین بیش از یه رشته رو انتخاب کنین پس باید به فکر شهر و دانشگاه هم باشید. اینکه میخواین توو شهر خودتون ادامه تحصیل بدین؟ یا نه میخواین شهر های دیگه رو هم مد نظر قرار بدین؟

توصیه خود من اینه که تا جایی که ممکنه توو شهر خودتون و در کنار خونواده های نازنینتون بمونید به خصوص اینکه در تهران یا شهرستان های دیگه ای هستین!

حالا میتونید به جز شهر و رشتتون به دانشگاه هم فکر بکنین. بدونید که کدوم دانشگاه ها رو ترجیح میدین که در اونجا ادامه تحصیل بدین. اولویت هاتونو برای تعیین دانشگاه مشخص کنید اگه میخواین در مورد اولویت دانشگاه ها هم اطلاعاتی داشته باشین میتونید به متوسط نمره و نمره ی آخرین افرادی که در اون دانشگاه در اون رشته ای که میخواین ، توجه کنین و اطلاعاتی رو بدست بیارین. با یه سرچ ساده توو گوگل می تونید به این اطلاعات دست یابید.

همه ی اینارو داشته باشین و بهشون فکر کنین و پاسخ واضح و کاملی رو بدین تا این که بریم سراغ سوال بعدیمون!

 

سوال دو: هیچ ، با خودتون در مورد انتخاب رشته فکر کردین که میخواین شغل آیندتون چی باشه؟

تا حالا به این موضوع فکر کردین که بعدا میخواین در زمینه شغلی پدر و مادر و یا حتی فامیلای خودتون کار کنین؟ اگه اینطوره پس این رشته هایی که انتخاب میکنین تا چه حدی با شغل این سری از افراد هماهنگی داره؟

نکته ی قابل توجهی که اینجا هست اینه که بعضی از دانش آموزان زمانی که دارن انتخاب رشته کنکور سراسری خودشونو انجام میدن اصلا به زمینه های شغلی پدر و مادرشان توجهی نمی کنند (البته گفتیم بعضیا نه همه! قرار هم نیست همه ی داوطلبان مشاغلی که الان پدر و مادرشون دارن رو ادامه بدن 🙂 ) در هر حال ! امکان بسیار خوبی که در اینجا برای شما مهیاست اینه که از موقیعت های شغلی والدین و اطرافیانتون استفاده کنین. حتما وقتی که دارین به خودتون میگین کدوم رشته رو انتخاب کنم؟ به آینده شغلی خودتون فکر کنید 🙂

 

سوال سه: آیا نظر شخص شما با خانوادتون هماهنگی داره؟

بالاخره تصمیم نهایی در انتخاب رشته کنکور سراسری رو خود شما خودتون می گیرین اما من میخوام اینجا دو دلیل بیارم که والدین شما بهترین مشاوره برای انتخاب رشته هستن! اما اون دو دلیل چیا هستن؟

دلیل ۱: والدین شما ، شما رو بیشتر از همه دوست دارن.

دلیل ۲: والدین شما بیش از همه از خصوصیات و روحیات شما آگاهند.

می تونید علاوه بر اینکه از والدینتون کمک می گیرین با دوستاتون هم صحبتی بکنین و بهشون بگین کدوم رشته رو انتخاب کنم؟ نظر کلی شونو بشنوید و به خاطر بسپارین می دونم شاید سلیقه ی اونا با شما متفاوته! اما هم صحبت شدن با دوستان موجب این میشه که تمرکز و فکر بیشتری رو داشته باشین .

مشاور اصلی شما در زمینه ی تحصیل به مدت یه سال همراه و هم گام با شما بوده و پس از خونوادتون تنها کسی که شما رو بهتر می شناسه و با شما بیشتر آشناست بنابرین با مشاورتون مشورت های تخصصی خودتون انجام بدین.

 

سوال چهار: میخواین توو شهر خودتون برای ادامه تحصیل بمونین یا یه شهر دیگه؟

آیا به غیر شهر خودتون می تونید به شهرهای هم جوار یا نزدیک برین؟ آیا توو شهرهایی که فامیل و بستگانتون اونجا هستن میخواین انتخاب رشته کنید؟ آیا با این موضوع کنار اومدین که می خواین توو یه شهر دیگه ادامه تحصیل بدین؟ هیچ نظر خونوادتونو درباره اینکه میخواین برین به یه شهر دیگه ، می دونین؟ آیا میخواین توو کلانشهرها ادامه تحصیل بدین یا نه ؟

توصیه ی شخصی من اینه که تا حد ممکن اگه میتونید توو شهر خودتون بمونید و ادامه تحصیل بدین به خصوص اینکه اگه شهرتون یه شهر دانشگاهی باشه! شهر خودتونو به شهرهای دیگه ترجیح بدین. همین الان بسیاری از داوطلبان می خوان توو شهر خودشون بمونن و درس بخونن حتی موردی داشتیم که تو رشته ی پزشکی شهر خودشو ترجیح داده به دانشگاه تهران!

در مورد تحصیل توو شهرای دیگه حتما با پدر و مادر خودتون مشورت داشته باشین 🙂 بشینید باهاشون صحبت کنید و همینطوری سرسری با خودتون تصمیم نگیرین که توو شهر دیگه ای ادامه تحصیل بدین. بشینید با خودتون امتیازات موندن در کنار خونوادتونو و رفتن به شهر دیگه رو با خودتون دو دو تا بکنید و خوب بررسی کنید حتی شده با دانشجویانی که تجربه ی خوبی از این قضیه دارن صحبت کنید و با چشمانی باز تصمیم بگیرید.

 

سوال پنج: آخرش میخواین کدوم رشته رو انتخاب کنید؟

فکر می کنم سخت ترین سوالی باشه که از شما پرسیده میشه! هیچ می دونید که آخرین رشته هایی رو که انتخاب می کنین رو میتونید به یک سال پشت کنکور موندن ترجیح بدین؟ اون رشته ها چیا هستن؟ اگه خدای نکرده توو رشته ای که میخواین قبول نشین بازم حاضرید که یه سال پشت کنکور بمونید تا به هدفتون برسید؟ یا اینکه نه میخواین انتظارات خودتونو پایین بیارین و همین امسال برین دانشگاه؟

اگه میخواین به این سوال پاسخ بدین ، پاسخ کاملا جنبه ی شخصی داشته و پاسخ هر کدوم از دانش آموزان با همدیگه فرق داره.

اگه در صورت قبولی توو رشته ی دلخواهتون می خواین یه سال دیگه هم ادامه بدین ، در این صورت حتما با پدر و مادر خودتون مشورت داشته باشین چرا که این پدر و مادر شما هستند که روحیات شما رو به خوبی می شناسن و می دونن که آیا میتونید برای یه سال پشت کنکور بمونید یا نه ؟

تعیین اینکه بالاخره می خواین کدوم رشته رو آخرین سطح انتظار خودتون بدونید ، سخت ترین سوال انتخاب رشته کنکور سراسری هست! چرا که اکثر دانش آموزان کمال گرا هستند و می خوان به ایده آل ها و آرمان های خودشون برسن. وقتی که دارین کف قابل قبول خودتونو برای انتخاب رشته کنکور سراسری تعیین می کنید یعنی شما مشخص می کنین که تا چه حدی حاضرین توقعات خودتونو پایین بیارین. حتما توصیه می کنم که با خونوادتون و  همچنین مشاورتون مشورت های لازم رو داشته باشید تا یه تصمیم سنجیده تری رو برای خودتون بگیرین.

 

سوال شش: کدوم رشته ها رو می خواین بشناسین؟ و کدوم رشته ها رو خوب نمی شناسین؟

آیا شما هم می خواین در مورد رشته ی انتخابیتون اطلاعات کسب کنید؟ چرا که برای انتخاب رشته شما باید رشته ها رو خوب بشناسید. برای اطلاعات بیشتر می تونید با دوستانی که دانشجو هستند و یا مشاورتون و یا آشنایان خودتون برین و یا می تونید از یه مرجع بزرگتر و معتبرتری مثل گوگل استفاده کنید.

با جستجو کردن در گوگل شما می توانید به اطلاعات بسیار خوبی در زمینه انتخاب رشته ی خودتون رسیده باشید و بهترین تصمیم ممکن رو برای خودتون بگیرین که با این کار شما تا یک سال دیگه هم اونو قبول داشته باشین.

ممکنه که بخواین ریسک کنین یا اینکه تصمیم بگیرین باید امسال توو هر رشته ای که قبول شدین به دانشگاه برین و تو مراحل بعدی تحصیلیتون یعنی فوق لیسانس و دکترا به رشته ی ایده آلتون نزدیکتر بشین! یا اینکه نه یه حالت میانه ای رو داشته باشین یعنی نه زیاد اهل ریسک کردن باشید و نه زیاد امسال به هر رشته ای که میخواین قانع بشین! در هر صورت شما منحصر به فرد هستین و تصمیم با خود شماست.

خب خسته شدین از خوندن این مقاله؟ 🙂 نباید هم خسته بشین چرا که با خوندن این مقاله لااقل اطلاعات انتخاب رشته ای خودتونو بالاتر بردین و الان دیگه خودتون در مورد انتخاب رشته یه پا استاد شدین.

اگه در رابطه با انتخاب رشته سوالی براتون مطرحه میتونید توو قسمت کامنت این مقاله برامون بنویسین تا در اولین فرصت ممکن تا جایی که میتونیم بهتون کمک کنیم 🙂

به امید موفقیت شما در بهترین دانشگاه های کشور

یاعلی ، خدانگهدار

حامد کرباسی  

 

[تعداد: 2    میانگین: 5/5]
پرسش و پاسخ تکمیلی سوال شما توسط مشاوران ریاضی شناس حداکثر تا ۱۲ ساعت پاسخ داده میشود

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *