چگونه برای کنکور درس بخوانیم و رتبه برتر شویم؟

سلام بچه ها امیدروارم که حالتون خوب و تنتون سالم و سلامت باشین. در این مقاله می خوایم این موضوع را مورد بررسی قرار بدیم که چگونه برای کنکور درس بخوانیم تا بتونیم یک رتبه ی عالی رو در کارنامه ی خودمون به ثبت برسونیم؟

بارها و بارها با تمامی دانش آموزانی که با من در زمینه ی آمادگی برای کنکور مشاوره داشته اند از من سوال می شد که چگونه برای کنکور درس بخوانیم تا موفق شویم؟ در واقع منظور این عزیزان همون رتبه خوبی آوردن توو کنکور و خلاصه قبولی توو یه دانشگاه تاپ در کشور عزیزمون ایران هست. اما من می خوام در این مقاله به شما آموزش بدم که چطور برای کنکور درس بخونید تا بهترین نتیجه ممکن رو در کنکور گرفته باشین.

 چگونه باید برای کنکور درس بخوانیم ؟

چگونه برای کنکور درس بخوانیم ؟

بیشتر داوطلبان کنکور سعی می کنن که طبق برنامه ریزی خودشون درساشونو بخونن اما مشکلی که اینجا وجود داره اینه که شیوه ی مطالعاتی صحیح برای کنکور رو بلد نیستن! این موضوع سبب شده که داوطلبان با اینکه وقت برای مطالعه میزارن و انرژی قوی صرف اینکار می کنن ، نتیجه ی خوبی رو کسب نکنن و فقط با اینکار زمان مطالعه ی خودشونو دارن به هدر میدن به همین علت من اومدم و الان مقاله ای میخوام براتون بنویسم که شما با مراحل مختلف مطالعه در سطح عالی و ثمر بخش و همچنین نکات ریز و اصولی که باید آشنا بشین ، آشناتون کنم تا بتونید با مدیریت زمان و صرف وقت کمتر در این زمینه موفق تر باشید و همیشه بدرخشید.

 

مراحل مطالعه برای کنکور

 

یک مطالعه ی خوب زمانی اتفاق میفته که شما همه ی مراحلی که براتون در پایین این متن براتون تشریحش می کنم رو به خوبی رعایت کرده و انجامشون بدین با اینکار شما نتیجه شگفت انگیزی در کنکور خواهید گرفت. اما این مراحل رو من تک به تک براتون شرح می دم تا شما با این مراحل آشنایی بیشتری رو داشته باشین 🙂

 

۱- پیش خوانی

 پیش خوانی برای کنکور

پیش خوانی برای کنکور

اولین مرحله ی یک داوطلب کنکور پیش خوانی هست. مرحله ی پیش خوانی به شما کمک میکنه که یک تصویر کلی از مطالب فصلی که میخواین بخونیدش رو به دست بیارین. به همین منظور شما اول از همه یک مرور کلی به فصلی که میخواین مورد مطالعه قرارش بدین ، داشته باشین تا به موضوعاتی که میخواین در حین مطالعه ی اصلی بهشون بپردازین آشنا بشید. بعد از اون هم فهرست مطالب فصل رو بخونید و بعد از اون هم عناوین اصلی و فرعی فصل مورد نظرتونو مورد مطالعه قرار بدین (همچنین نمودار های مربوط به هر فصل و تصاویر رو از نظرتون بگذرونید) توو این مرحله ممکنه شما سوالاتی در حین پیش خوانی کردن به ذهنتون خطور کنه که بعد از اینکه فصل رو به طور کامل خوندین می تونید به همه ی این سوالات مطرح شده توو ذهنتون جواب کامل بدین 🙂

 

۲- سوال پرسیدن

پرسش و پاسخ کنکوری

سوال پرسیدن

هر بخش از هر فصل کتاب مورد نظرتونو یکی یکی در نظر بگیرین و هر سه مرحله ی سوال کردن و خواندن و به خود پس دادن رو در هر فصل از کتابتون اعمال کنین. وقتی که دارین مطلبی رو در هر بخشی از یک فصل می خونین موضوعات مهم آن بخش رو به یک یا چند سوال در بیارین تا بعدا به هر کدوم از این سوالات پاسخ بدین. از خودتون این سوال رو داشته باشین که نویسنده در این بخش از کتاب چه مطلب مهمی رو میخواد به خواننده منتقل کنه؟

طرح سوال به این گونه به شما کمک بزرگی در شیوه مطالعاتی صحیح کنکور خواهد کرد تا شما بتونید با تمرکز بیشتری به مطالعه کردنتون ادامه بدین و کمتر پیش بیاد که چیزی رو از قلم انداخته باشین.

 

۳- خواندن

درس خواندن برای کنکور

چگونه برای کنکور باید درس بخوانیم ؟

در مرحله ی خواندن که به منظور آگاهی از معنا و مفهوم هست ، شما باید با دقت تمام مطالب رو بخونید و ضمن اینکه دارین مطالعتونو انجام میدین به سوالاتی که در مرحله ی قبلی طرح کرده بودین ، جواب بدین. درباره مطالبی که میخونید صبر داشته باشید و همیشه تلاش کنین که بین اون سری از مطالبی که می خونین و اطلاعات قبلیتون ، یک ارتباطی رو برقرار کنید (منظور از اطلاعات قبلی همون بخش هایی از فصل مربوطه هست که به نحوی به بخشی که در حال خوندنش هستین ربط داره) میتونید زیر عبارت هایی که تشخیص میدین اهمیت زیادی دارن خط بکشید اما این خط کشیدن اندازش نباید بیشتر از ۱۵ تا ۲۰ درصد از متن باشه.

توصیه می کنم که:

تا زمانی که همه ی مطالب یک بخش رو کامل نخوندین یا با تمام مفاهیم اصلی آشنا نشدین و اهمیت اون قسمت مورد نظر رو ارزیابی نکرده این ، یادداشت برداری نکنید.

 

۴- به خود پس دادن

به خود پس دادن

یادآوری مطالب برای کنکور

بعد از اینکه هر بخشی رو خوندین سعی کنین که اون سری از مفاهیم اصلی که خوندین رو به خاطر بیارین و اطلاعات اصلی که داره به مغزتون سیگنال میده رو از حفظ با خودتون بگویید(به این میگن به خود پس دادن). مفاهیم رو به زبان خودتون و برای خودتون بازگو کنید اما این اطلاعات رو ترجیحا” با صدای بلند و تنها در صورتی که تنها نیستین و دور برتون صدا هست آهسته بگین و زیر لبتون تکرار کنید. مطالبی رو که میخونید با متن اصلی کتاب درسیتون تطبیق بدین این مورد رو به این علت رووش تاکید دارم که مطمئن بشید که مطالب رو به خوبی و کامل یاد گرفتین و درست حفظ کردین 🙂

 

۵- خلاصه برداری

خلاصه برداری کنکوری ها

خلاصه نویسی برای کنکور

خلاصه برداری نقش اساسی در یادگیری هر داوطلب کنکوری داره. رتبه های برتر کنکور همیشه از این روش برای برداشتن نکات مهم و زنده شدن تمام مطالبی که میتونه تو ذهنتون کم رنگتر بشن ، استفاده می کنن . همه ی مطالب مهم و اصلی رو به صورت خلاصه وار بعد از خوندن بخش های مهم در دفتری مخصوص ، خلاصه برداری کنید تا بعدا بتونید از این خلاصه نویسی ها استفاده بکنید. به یاد داشته باشین که نباید خلاصه نویسی های شما حجم زیادی رو در بر بگیره و همچنین نباید مطالب مهم توو دفتر خلاصه نویسیتون جاشون خالی باشه. بلکه این خلاصه نویسی باید جامع و کامل باشه چرا که در مرحله بعدی یعنی نزدیکای خرداد ماه شما برای مرور مطالب از این دفتر استفاده خواهید کرد. شما نمی توانید همواره برای زنده شدن مطالب توو ذهنتون بیاین و از اول کتابو بخونید! وقتی برای این کار وجود نداره دیگه! پس یک خاصیت مهم خلاصه نویسی این است که شما رو از خوندن دوباره کتاب درسیتون بی نیاز می کنه 🙂  پس از اینکه شما بخشی از فصل کتابتونو به این صورت مطالعه نمودین لطفا به بخش بعدی بپردازید و دوباره مراحل سوال کردن و خواندن و به خود پس دادن و خلاصه نویسی رو تکرار کنید.

 

۶-مرور

بهترین روش مرور مطالب

مرور مطالب برای کنکور

یکی از مهم ترین مراحل یادگیری و آمادگی برای کنکور مرور کردن می باشد. اگه مطلبی که قبلا مطالعه کردین رو مرورش نکنین ، به جرات میتونم بگم که مطلب بعد از سپری شدن چند روزی از ذهن شما فراموش خواهد شد پس شما باید مرورهای پی در پی رو در برنامه های هفتگی که برای خودتون تنظیم می کنید داشته باشین. برای اینکار همونطور که در مقالات قبلی هم به عرضتون رساندم میتونید در پایان مطالعه ی خودتون (یعنی زمانی که مبحث مورد مطالعه تمام شد) زمانی رو هم برای مرور در نظر بگیرین. همچنین شما می تونید پایان هفته ساعاتی رو هم برای مرور درس هایی که در اون هفته خوندین اختصاص داده باشین و در نهایت به همه شما داوطلبان توصیه ای که می تونم داشته باشم اینه که زمانی رو پس از عید نوروز به مرور نهایی تک تک درساتون اختصاص بدین.

 

۷-آزمون

تست زنی کنکوری

آزمون و تست زنی برای کنکور

پس از اینکه همه ی موارد بالا رو مو به مو انجام دادین حالا وقت آزمون رسیده و شما باید شروع به تست زنی کنید. تست زنی به شما کمک خواهد کرد تا اینو در نظر داشته باشید که تا چه حدی مطالب رو یاد گرفتین و چه اشکالاتی دارید. شما میتونید تست زنی رو در چندین مرحله انجامش بدین. به طور مثال میتونید در پایان هر هفته ساعاتی رو به تست زنی تمرینی دروس مختلف اختصاص بدین. البته تا یادم نرفته اینو هم بگم که وقتی که یک فصل از کتابتونو به طور کامل خوندین شروع به تست زنی از اون فصل بکنید (این کار باعث خواهد شد شما تسلط فوق العاده ای رو فصلی که خوندین داشته باشین) این کاری که گفتم رو طوری برنامه ریزی کنید که تا عید نوروز همه ی این مراحل طی شده و کتاب های درسی خودتونو خونده باشین. پس از انجام تست زنی و دیدن اشکالاتتون میتونید همون روز یا بعد از ساعاتی به سراغ مرور مطالبی برین که اون سری از تست ها رو غلط زدین یا به اصطلاح دقیق تر به جواب درست نرسیدین. به این ترتیب خودتون احساس خواهید کرد که مطالب دوباره براتون مرور شدن و شما هم سطح یادگیریتون رو تا حد قابل توجهی بالا بردین

به امید موفقیت شما عزیزان کنکوری

خسته نباشید این مقاله هم به پایان رسید و امیدوارم لذت کافی هم بعد از خوندن این مقاله داشته باشین. هر گونه سوالی اگه براتون پیش اومد میتونید زیر این مقاله برامون کامنت کنید. مشاوران ما در اسرع وقت به شما جواب کامل خواهند داد.

یاعلی ، خدانگهدار

حامد کرباسی

[تعداد: 3    میانگین: 5/5]
پرسش و پاسخ تکمیلی سوال شما توسط مشاوران ریاضی شناس حداکثر تا ۱۲ ساعت پاسخ داده میشود

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *