۵ راز افزایش سرعت یادگیری مطالب درسی و کنکوری فاش شد

سلام.در این بخش میخواهم ۵ رازی را که برای افزایش سرعت یادگیری مطالب درسی و کنکوری و فعالیت ذهنی دانش آموزان محصل و دانشجویان وجود دارد را فاش کنم تا شما با دیدی متفاوت تر از قبل سراغ مطالعه درس هاتون برید.

همونطور که می دونید وقتی که شما بتونید سریع مطالب رو یاد بگیرید ، این خودش یک فرجه ای هست خیلی ارزشمند و فوق العاده. من هم در این مقاله میخوام در مورد همین موضوع یعنی افزایش سرعت یادگیری مطالب کنکوری یا به عبارتی دیگر هضم مطالب درسی به صورت سریع و آسان ، صحبت کنم .

شما شاید در مدرسه مشاهده کرده باشین که بعضی از افراد هستن مفاهیم جدید رو خیلی خوب یاد میگیرن ، این مورد خودش مزیت خیلی با ارزشی و ویژه ای هست در مقابل افرادی که همیشه با خودشون کلنجار میرن و چیزی رو یاد نمیگیرن و سر آخر هم یک نمره پایین تویه امتحان میگیرن و ضمنا اینگونه افراد در زمینه مطالعه به در بسته هم میخورن!

افرادی که مفاهیم جدید رو یاد میگیرن همیشه در زمان خیلی کوتاهی میتونن مطالب رو پردازش کنن و از اون مهارت هایی که جدیدا یاد گرفته اند بهره لازم و کافی رو ببرن. حالا که صحبت از افراد خاص شد این سوال برامون پیش میاد که:

آیا افزایش سرعت یادگیری و فعالیت ذهنی مخصوص یک سری افراد خاص هست؟

آیا این ویژگی موهبتی هست که فقط به افراد باهوش و زرنگ داده می شود؟

آیا فقط دانش آموزان زرنگ کلاس این مهارت های ویژه رو می دونن؟

میخوام در یک کلمه جواب رو بدم : «خیر!»

 

بچه ها اصلا نگران نباشید من به موقعش میخوام مقاله رو شروع کنم فقط میخوام یک مقدمه ای بهتون بگم که خیلی خوب اون ضعف هایی که دارین رو بشناسین. چون شما  سایت ریاضی شناس رو انتخاب کردین برای اینکه میخواید در زمینه افزایش سرعت یادگیری برای انواع درس هایی که در طول سال تحصیلی تون دارید ، چیزی رو یاد بگیرید و بهتون قول می دهم اگه بتونید این ۵ رازی رو که بهتون می گم رو اجراییش کنید مطمئن باشید جزو نابغه های کلاستون میشید. چرا که همه ی این چیزایی که میگم تجربه ی سال ها آموزش من در کلاس های خصوصی و عمومی بوده است.

خب اگه آماده باشید و کمربند هاتونو بسته باشید بزنیم بریم سراغ موضوع اصلیمون

آماده اید؟

پس محکم بشینید!

دانش آموزان عزیز به جرات میخوام بهتون بگم که شما هم ۱۰۰ درصد میتونید سرعت یادگیریتونو افزایش بدین و ۱۰۰ درصد هم این توانایی و قابلیت رو دارین که مدام کارهایی که میگم رو انجام بدین تا به اون هدفتون که افزایش سرعت یادگیری مطالب درسیتون هست برسید در این قسمت ۵ رازی رو که شما میتونه به اوج نبوغ تویه یادگیری سریع مطالب برسونه ، فاش می کنم و در اینجا کافی هست که با چند بار تمرین و ممارست روی تک تک این رازها به اونا تسلط خیلی خوبی داشته باشین. مطمئنم که از نتیجه شگفت زده خواهید شد و دانش و توانایی تان هم به مراتب بهبود خواهد یافت.

فوت و فن‌های افزایش سرعت یادگیری

۵ راز افزایش سرعت یادگیری و فعالیت ذهنی مطالب درسی و کنکوری

۱-به جای تعیین ساعت مطالعه ، تمرکزتان را بر تعداد دفعات تکرار مطالب بگذارید.

تکرار مطالب

تمرکز بر تعداد دفعات تکرار مطالب

خیلی از دانش آموزان من وقتی باهام مشاوره داشتن میگفتن که آقای کرباسی ما ساعت واقعی مطالعه ی روزانمون بین ۵ تا ۸ ساعت هست! ولی اون نتیجه ای که میخوایم بگیریم ، نمیشه! (چرا؟) ببینید عزیزان ، شما نباید خودتونو با ساعاتی که در حال مشغول درس خوندن هستین گول بزنید به هیچ وجه این کار درست نیست و من رد می کنم. شما باید ببینید که از این تعداد ساعاتی که مطالعه داشتن چقدر از این زمان رو صرف مطالعه ی مفید کردین؟  آیا تمرکز حواس هنگام مطالعه دروس کنکور رو تویه این ۶ ساعت مطالعه رعایت کردین یا نه؟!  آیا شما وقتی که داشتین مطالعه انجام میدادین وسطای مطالعتون داشتین تلگرامتونو چک می کردین یا حواستان شش دونگ به درسی که میخوندین بود؟ اینجا من میتونم ده ها سوال بپرسم ، حالا بگذریم نکته ی مهم اینجا این بوده که زمان ما صرف هر چیزی شده الا یادگیری مطالب هر درسی که داشتیم میخوندیم!

در اینجا میخوام بگم:

که باید این کار های اضافی رو بزارید کنار. گوشی رو موقع مطالعه ی درستون بزارید کنار. تلویزیون رو خاموش کنید . با خانواده تون هماهنگ شید که من دو ساعت مطالعه دارم لطفا اگه میشه منو برای کاری صدا نزنید. کلا میخوام بگم که هر چیزی که بخواد حواستونو پرت کنه رو بزارید کنار.

ارزشمندترین چیزی که شما در یک مطالعه ی ۲ ساعته مفید میتوانید داشته باشید تکرار مطالب همراه با قدرت تمرکز هست.

بازم تاکید می کنم:

یکی از اهرام هایی که به شیوه قدرتمند به ما کمک می کنه که خیلی عالی عملکرد سرعت یادگیری رو ببریم بالا ، تکرار و تمرکز هست.

تکرار کردن مطالب باعث می شود که اون چیزایی که دارین میخونین مدام با مغزتان در حال مخابره باشن و این باعث ماندگاری بیشتر مطالب در ذهن شما میشه. دوستان! تکرار کردن مطالب مهم تر از مدت زمانی که به مطالعه اختصاص می دهید!

پس یه نتیجه گیری از این راز اول افزایش سرعت یادگیری مطالب درسی و کنکوری بکنم:

از تایم گرفتن دست بکشید و هیچ وقت نگویید می خواهم n  ساعت درس بخونم.

تمام کانون توجه تان به تکرار کردن مطالب باشه. یعنی به جای اینکه بگویید من ۵ ساعت برای خوندنم دارم وقت میزارم بگین که من تمام نوشته هام رو سه بار ، خط به خط و کلمه به کلمه تکرار کردم و کاملا متوجه اصل قضییه شدم.

این کار باعث می شود که توهم تان نسبت به اون ۶ ساعت مطالعه ای که دارید و در عوض انتظارشو دارید که مثلا نتیجه ی کار عالی خواهد بود ، از بین بره!

این چیزی که بهتون گفتم خودش یه نتیجه ی دیگه ای هم داره اونم اینه که وقتی دارین ۶ ساعت مطالعه انجام میدین تویه خودتون هم این باور رو می سازید که مثلا این همه خوندم و باید نتیجه ی خیلی خوبی بده ، این میتونه واقعا براتون خطرناک تر هم واقع بشه ، چرا که میرین و سرکلاس اون نتیجه ای که میخواین رو نمیگیرید و ناامیدی سراغتون میاد و در ضمن خیلی هم وقت از دست دادین!

بچه ها من جای شما باشم این مطلبی که همین الان بهتون گفتم رو ۳ بار برای خودم میخونم بعد میرم سراغ راز دوم از افزایش سرعت یادگیری مطالب درسی و کنکوری.

 

۲- مطالبی که می خواهند خوانده شوند را به بخش های کوچکتر تقسیم کنید.

تقسیم بندی مطالب درسی و کنکوری

تقسیم بندی مطالب به بخش های کوچکتر

در کلاس های مشاوره خصوصی آموزشگاه های شهر تهران و شهرستان ها این روش همیشه به دانش آموزان گفته می شود ، همیشه اون حجم از مطالبی رو که میخوایم یاد بگیریم رو بخش های کوچکتر تفکیک کنیم تا بهتر بتونیم به اصل موضوع پی ببریم. این نوع از تقسیم بندی مطالب به بخش های کوچکتر باعث می شود تا در مغز ما یک سری اطلاعات کوچک در کنار هم قرار بگیرن و کل مطلب رو شکل بدن.

با این کار دیگه با حجم عظیمی از مطالب رو به رو نیستیم و هیچ وقت هم نا امیدی به ما دست نخواهد داد ، همچنین هیچ وقت هم از تلاش دست نمی کشیم. حالا خودتون که تمرین می کنید اون موقع می فهمید که چه قدر کارتان آسونتر شده و وقتی اون تیکه های کوچیکتر مطالب رو که خوندین ، این شوق و انگیزه بهتون دست میده که برین دنبال بخش بعد و موضع رو کاملتر درکش کنین.

بزارید یه چیزی از آقای دانیل کویل Daniel Coyle هم گفته بشه: ایشون نویسنده و متخصص استعداد در اثر پرفروش خود «رمز استعداد» می‌نویسه که : «اینکه چگونه کلمات را به نوشته تبدیل کنیم مهارت می‌خواهد. کلمات به تنهایی بی‌فایده هستند، اما اگر بتوانیم آنها را کنار هم بگذاریم و از آنها قطعات بزرگ‌تری مثل جمله و پارگراف بسازیم، آن‌وقت از ترکیب جملات و پاراگراف‌ها به یک نوشته زیبا و نغز خواهیم رسید.»

پس در راز دوم از رازهای افزایش سرعت یادگیری مطالب درسی و کنکوری آموختیم که برای یاد گرفتن هر موضوع جدیدی باید تفکیک مطالب (تقسیم بندی کردن به بخش های کوچکتر) رو انجامش بدیم و در نتیجه یادگیری آسانتر ، سریع تر و روان تر خواهد بود.

خب امیدوارم تا الان که خسته نشده باشین و همه چی رو خوب فهمیده باشینو آماده باشین بریم سراغ راز سوم از سری رازهای یادگیری مطالب درسی!

 

۳-به طور مجزا هر بخشی رو کاملا یاد بگیرید ، سپس آن بخش ها را به هم مرتبط سازید.

یادگیری مطالب کنکوری

مرتبط سازی بخش ها در یادگیری مطالب درسی و کنکوری

در راز دوم کامل بهتون توضیح دادم که حجم انبوهی از مطالب رو به بخش های کوچیکتر تقسیمش کنید و سپس هر قسمت رو به طور کامل طبق راز اول افزایش سرعت یادگیری مطالب درسی و کنکوری یعنی ” تکرار مطالب و تمرکز ” پیش برید. همه ی اون بخش های کوچیک رو انقدر باید تمرین و تکرار کنید که کاملا تسلط کافی به اون موضع رو پیدا کنین. بازم تاکید می کنم که روی مطالب کاملا متمرکز شوید و تکرار کنید تا ملکه ی ذهنتون بشن وقتی که کاملا یاد گرفتید حالا وقت اون رسیده که این پازل توسط خود شما تکمیل بشه و کل مطلب رو یاد بگیرید

یکی دیگر از مزیت های تقسیم بندی به بخش های کوچک این است که وقتی هر قسمتی رو جداگونه خوب یاد گرفتین می تونید راحتتر مطالب رو به همدیگه پیوست کنید و در کل به مفهوم کلی مطلبی که میخونین ، برسید. مطمئن باشید هیچ مطلبی برای شما سخت نخواهد بود و درک مطالب ، تجزیه و تحلیل آن بسیار آسان می شود. مطالب آسانتر در ذهن شما جا میگیرن و در آینده اگه خواستین که مطالب رو بازم بخونید ، بهره وری زمانی خوبی از این قسمتی که خواندید به دست میارین. چون در ذهنتان دوباره بازیابی میشن و شما کافی هست که یک مرور اجمالی بر روی آنچه که خوندین داشته باشین. و این یعنی یادگیری به معنای واقعی کلمه!

 

اگه آماده هستین بریم سراغ راز چهارم:

۴-روند یادگیری خودتان را به یک بازی نشاط آور تبدیل کنید.

یادگیری و گیمفیکشن

تبدیل روند یادگیری به بازی نشاط آور

همه ی ما از بچگی تا آخر عمرمون بازی کردن رو دوس داریم و البته همونطور هم که می دونید بازی کردن برای مغز انسان یک فرآیند جذابی به شمار می آید.هنگامی که می خواهیم یک مطلبی رو بیاموزیم تبدیل به یک بازی ای میشه و زمان متوقف میشه و ما غرق در یادگیری مطالب می شویم و به راحتی اون چیزی که که میخواستیم یاد بگیریم رو می آموزیم. من در راز دوم بهتون گفتم که حجم زیادی از مطالب رو به بخش های کوچکتر تبدیلش کنید و سپس تکرار و تمرکز روی مطالب رو انجام بدین. حالا که این کارو کردین و موفق هم شدین . طرح بازی رو پیاده سازی کنید یعنی چی ؟ یعنی اینکه بیاید یه بازی رو طراحی کنید قوانینی برای خودتون وضع کنید و وقتی هم که هر قسمتی رو تمومش کردین به خودتون جایزه بدین. مغز انسان به طور طبیعی جایزه گرفتن رو دوس داره و این کار سبب پیشرفت شما نیز خواهد شد. خواهش می کنم از خیر این قسمت نگذرین.

لازم نیست برای یادگیری هر قسمتی به خودتان یک جایزه ی هنگفتی بدین ، میتونید با خودتون قرارداد ببندین که به عنوان مثال شما قسمت دینامیک در فیزیک رو میخونید و سپس از خودتون یک تست میگیرید و تویه اون تست ۱۰۰درصد سوالات رو پاسخ میدین. وقت اون رسیده که برای خود یک جایزه ای تعیین کنید این جایزه می تونه حتی ارزون ترین چیزی که شما نیاز دارین باشه . وقتی اون جایزه رو هم برای خودتون گرفتین ، تویه ذهنتون این هدیه همیشه ماندگار و لذت بخش خواهد بود 🙂

در کتاب ” قدرت عادت ” به نوشته ی چارلز داهیگ نوشته شده که: «پاداش ها پایه و اساس شکل گیری عادات هستند.» وقتی ذهن شما تلاش می کند و پاداشش رو میگیره به تلاش کردن مداوم عادت می کنه. و این دقیقا رازی هست که بسیاری از دانش آموزان تیزهوش همین الان در کل دنیا دارن واسه خودشون انجام میدن.

اینو هم به یاد داشته باشید که هر وقت یه رفتاری تبدیل به عادت بشه انجام دادن اون عادت بسیار آسون میشه و همچنین سریع تر هم انجام خواهد شد و این یکی از رموز موفقیت در افزایش سرعت یادگیری مطالب درسی و کنکوری هست. شما با این ترفند میتونید یک کار خسته کننده و خشک رو تبدیل به یک بازی نظاط آور بکنید و از یادگیری لذت ببرید.

 

و اما آخرین راز افزایش سرعت یادگیری مطالب درسی و کنکوری به نظرتون چی میتونه باشه؟

 

۵- زمان مطالعه تان را کمتر کنید و تمرکز روی مطالب را بیشتر

تمرکز

تمرکز بیشتر رو مطالب درسی و کنکوری

تحقیقات نشان داده که استراحت کردن میتونه بر افزایش عملکرد یک فرد درس خوان تاثیر مفیدی داشته باشه. نوشیدنی هایی مثل قهوه که بسیار در بین دانش آموزان رایج شده که حداقل یکبار برای شب قبل امتحان استفاده کنن ، این ها از جمله کار های غلط و اشتباهی هست که روش موثری برای یادگیری به شمار نمی روند. این کار کم اثر گذارترین روش بالا بردن بازده یادگیریست.

میخوام یه چیزی رو رک و پوست کنده بهتون بگم:

اگر میخواهید که یه چیزی رو به سرعت یاد بگیرید باید زمانی این کار رو انجام بدین که تازه نفس هستین!

یکبار امتحان کنید. صبح زود بلند شدید مثلا ساعت ۶/۵ صبح. و صبحانه خوردین شد ساعت ۷/۱۵. الان بردارین و کتاب ادبیات رو بخونید و شعری که معلم سر کلاس براتون تدریس کرده رو بیارین و طبق اون راز هایی که بهتون تویه این مقاله گفتم ، معنیش رو یاد بگیرید. این کار رو حتما انجام بدین از نتیجه ی اون شگفت زده خواهید شد. بچه ها شاید در میون این کار ذهنتون خسته بشه ، بهش استراحت بدین تا باز مغزتان آمادگی دوباره رو داشته باشه و نیروی تازه به دست بیاره در غیر اینصورت هر چقدر هم که بخوانید نتیجه بر عکس خواهد شد و چیزی یاد نمی گیرین. پس به یاد داشته باشید که هیچ کسی با ذهن خسته چیزی رو یاد نمیگیره

یادتون باشه که اگه ارده قوی داشته باشیم و خودمونو مثل یک ورزشکاری که تمرینات کوتاهی رو انجام میده ولی شدیدا داره خودشو آموزش میده ، باشیم قطعا به نتایجی فوق العاده خواهیم رسیده که شگفت زده می شویم شما همین الان دقیقا مانند یک ورزشکار دارین عمل میکنین در بازه های زمانی کمتری دارین درستونو می خونین و اونقدر دارین تکرار و تمرین می کنید تا مطلب اصلی رو یاد بگیرین و در کنار این کار ها از تمرکز استفاده می کنید و در نهایت در امتحان مربوط به اون درس بشین ۲۰ . و به چشم خودتون می بینید که چقدر سریع مطالب رو یاد می گیرین.

مطمئن با این راز ها شما خواهید دید که چقدر مطالب رو سریع تر و عمیق تر یاد می گیرید

من خلاصه ی این رازها رو در قالب یک عکس براتون به نمایش می گذارم . حتما اینارو تویه ذهنتون حک کنید.

5 راز افزایش سرعت یادگیری مطالب درسی

5 راز افزایش سرعت یادگیری مطالب درسی و کنکوری

بچه ها می دونم که از خوندن این مقاله خسته شدین. برید استراحت بکنید و الان من می دونم کسایی هستن که دوباره برگشتن و از اول دارن بازم این مقاله رو میخونن تا جزء دانش آموزان زرنگ و تیزهوش کلاسشون باشن

به امید دیداری دوباره با شما دوستان ، یاعلی ، خدانگهدار

حامد کرباسی

 

 

[تعداد: 6    میانگین: 4.3/5]
پرسش و پاسخ تکمیلی سوال شما توسط مشاوران ریاضی شناس حداکثر تا ۱۲ ساعت پاسخ داده میشود

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *