افزایش تراز در آزمون های آزمایشی کنکور با ۷ راهکار کاملا واقعی

در این مقاله ۷ راهکار کاملا واقعی برای افزایش تراز در آزمون های آزمایشی کنکور برای شما مطرح میشود.اما همانطور که میدانید افزایش جهشی تراز در آزمون های آزمایشی کنکور یکی از دغدغه های دانش آموزان زرنگ کنکوری هست. اما سوالی که من میخوام ازتون بپرسم اینه که: آیا برای افزایش تراز در آزمون های آزمایشی کنکور به اندازه ی کافی ب روی هر درسی وقت کافی گذاشتین و عمیقا خوندین؟

چگونه تراز در آزمون را افزایش دهیم؟

سلام بچه ها. امیدوارم که مثل همیشه سالم و سرحال و پر از انرژی مثبت باشید. موضوعی که امروز براتون انتخاب کردم که صحبت کنم موضوع بسیار مهمیه! یعنی افزایش تراز در آزمون های آزمایشی کنکور.

ازتون می خوام این مقاله رو خوب بخونید چرا که مطمئنا تغییراتی در روند مطالعه و تراز آزمون آزمایشی خودتون خواهید دید.

 

چگونه تراز و درصد خود را افزایش دهیم؟

به نظرتان چرا همیشه در آزمون های آزمایشی کنکور نیم سال اول ترازمان کم هست؟ با اینکه زیاد هم درس می خوانم پس چرا هیچ پیشرفتی در درصدهام و ترازم نمی بینم؟ و چرا رتبه ام در آزمون های آزمایشی رو به بهبود نیست؟ چگونه تراز و درصد خود را افزایش دهیم؟

آیا واقعا راهکاری برای افزایش تراز در آزمون های آزمایشی کنکور وجود دارد؟ چگونه می توانیم هدف گذاری کنیم و تراز خود را افزایش دهیم؟ حداقل افزایش تراز لازم در هر آزمون چقدر است؟

تجربه ثابت کرده است ، یکی از اصولی که در برنامه ریزی افزایش تراز در آزمون های آزمایشی کنکور میتواند کمک بزرگی به داوطلب کنکور بکند ، داشتن انگیزه ای فوق العاده قوی و خستگی ناپذیر است. هر موقع که شما ساعات مطالعه بیشتر و مفیدی رو داشته باشین به تبع می توانید از انگیزه ی خیلی خوب برای جلسه آزمون و همچنین در پاسخگویی به تست ها نهایت بهره وری لازم رو برای خودتون کسب کنید 🙂

اگه در آزمون آزمایشی کنکور نتونستید نتیجه ی خوبی رو بگیرید و ترازتون کم بود هیچ وقت سختی تست ها رو برای خودتون بهانه نکنید و دنبال مقصری هم نباشین ، اینجا بهتره به جای اینکه بیاین و خودتونو ناراحت کنین به دنیال رفع ایرادات خودتون باشین تا بتونید در آزمون بعدی ترازتون رو جبران کنید.

افزایش تراز آزمون آزمایشی

اولین راهکار افزایش تراز در آزمون های آزمایشی کنکور

ساعات مطالعه ی خودتان را افزایش دهید.

سوالی که در این قسمت به ذهن من خطور کرد تا از شما دانش آموزان کنکوری بپرسم اینه:  آیا ساعات مطالعه ای که در هفته های قبل از آزمون آزمایشی با ترازی که از خودتون انتظار داشتین ، مطابقت داره یا نه؟ یه چیزی بهتون بگم که آویزه ی گوشتون بکنید: هیچ وقت از خودتون انتظار کسب تراز ۷ هزار رو نداشته باشین چرا که شما فقط در ۲ یا ۳ هفته ی قبل از آزمون آزمایشی فقط ۲۰ ساعت مطالعه داشته اید. همواره اینو به خاطر داشته باشید که کسب تراز بالا در آزمون آزمایشی کنکور نیازمند مطالعه متناسب با اون ترازی که از خودتون انتظارشو دارین ، می باشد.

پس بالا بودن ساعات مطالعه ی صحیح و مفید در یک درس خاص برابر با کسب تراز بالا در آن درس است.

بالا بودن ساعات مطالعه ی صحیح و مفید = کسب حداکثر تراز در آن درس

دومین راهکار افزایش تراز در آزمون های آزمایشی کنکور

کنترل خستگی در جلسه آزمون آزمایشی

گاها” متوجه خستگی خودتان بعد از یک پرسه ی زمانی می شوید که حتی این خستگی میتونه برای یک داوطلب خیلی قویا” غلبه بکنه. نشستن طولانی مدت در یک صندلی موجب خستگی در سر جلسه ی آزمون آزمایشی کنکور خواهد شد. اما

توصیه می کنم که :

همیشه روی صندلی بدون حرکت باشید و سعی کنید حرکات کششی گردن ، کمر ، دست و پا را انجام بدین تا خون در بدنتان گردش داشته باشد و مغزتان هم استراحتی برای خودش اختصاص بده.

 

تکنیک افزایش تمرکز در آزمون آزمایشی کنکور در سخت ترین شرایط ممکن

شما باید به سر و صداهای خیلی کم که در سر جلسه اتفاق میفته حتما عادت کرده باشین و خودتون رو با این شرایط وفق بدین در مقاله ی “راهکار های موثر برای تقویت قدرت تمرکز” براتون در این مورد به اندازه ی کافی صحبت کردم. شما در سر جلسه ی آزمون آزمایشی کنکور یا حتی خود کنکور باید به قدم زدن مراقبین محترم و پچ پچ کردن بعضی از داوطلبان (که ۹۹ درصد به تقلب منجر میشه 🙂 ) و هر محرک دیگه ای که میتونه حواس شما رو پرت کنه ، عادت کنید. خودتون رو با این شرایط به وجود آمده در سرجلسه ی کنکور وفق بدین تا آزمون موفقی رو پشت سر بگذارید.

 

سومین راهکار افزایش تراز در آزمون های آزمایشی کنکور

روش مطالعاتی خودتان را تغییر دهید

شما باید راه و روش خواندن درس های مختلف رو بلد باشین و براشون برنامه ریزی کنین. به عنوان مثال برای درس ریاضی در رشته ی ریاضی فیزیک که سوالاتش با ضریب ۴ در کنکور براتون طراحی شدن و از طرفی هم بیشترین سوالات رو شامل میشه باید شما برای این درس یک برنامه خاص در نظر بگیرید و همیشه این درس رو مورد مطالعه قرار دهید.

توصیه می کنم که:

برای درس هایی مثل ریاضی در رشته ی ریاضی فیزیک و برای درس زیست شناسی در رشته ی علوم تجربی و برای درس عربی در رشته ی علوم انسانی و برای درس زبان در رشته ی زبان حتما برنامه ریزی جداگانه ای رو اختصاص بدین و روزانه برای این درس ها ساعت ها وقت بگذارید.

چهارمین راهکار افزایش تراز در آزمون های آزمایشی کنکور

یک برنامه ریزی دقیق مطالعاتی برای خودتان طراحی کنید

اگه شما هم جزو افرادی هستین که با برنامه ی مطالعاتی خودتان در چند آزمون اخیر هیچ پیشرفت نکردین و هیچ افزایش ترازی هم نداشتین توصیه می کنم که برنامه ی مطالعاتی خودتان را تغییر دهید و اینو هم به خاطر داشته باشین که آزمون کنکور جای آزمون و خطا نیست و شما باید یک برنامه ریزی منسجم و دقیقی برای مطالعه ی دروس کنکوریتان داشته باشید. همیشه هم باید تنوع مطالعاتی به همراه تعادل بین دروس تخصصی و عمومی برقرار کنید این مورد یه نکته مهمی بود که باید به عرضتون می رسوندم.

در برنامه ریزی که برای خودتون در زمینه درس های کنکوری تدوین می کنید باید انعطاف وجود داشته باشه! یعنی چی که انعطاف وجود داشته باشه؟ یعنی اینکه برنامه ی شما طوری طراحی شده باشه تا در صورتی که از برنامه ی خودتون عقب موندین ، بتونید به برنامه ای که خودتون طراحی کردین ، برسین. برنامه ی شما باید به این گونه طراحی شده باشه که تعداد تست هایی که میخواهید بزنید ، مشخص شده باشد ، تست های آزمونی از تست های آموزشی تمایز داشته باشن و از همه مهمتر برنامه مرور خلاصه نویسی های شما در درون برنامتون جا داده شده باشه و … پس با برنامه ریزی درست و منسجم و دقیق در مسیر آزمون کنکورتون گام بردارین.

پنجمین راهکار افزایش تراز در آزمون های آزمایشی کنکور

تحلیل آزمون آزمایشی کنکور واجبتر از نان شب تان باشد

میتونم از مهم ترین اقداماتی که بعد از آزمون آزمایشی براتون بگم اینه که سوالات آزمون آزمایشی کنکور را تحلیل کنید. اگه شما به بررسی و تحلیل آزمون آزمایشی کنکور نپردازین و سوالات درست و غلط رو تحلیل نکنین مطمئن باشید در آزمون بعدی شما دچار همین اشتباهات خواهید شد و باز هم همین اشتباهات تکرار میشن و شما هم مطمئنا روحیه ی خودتونو از دست خواهید داد.

توصیه می کنم که :

برای تحلیل آزمون آزمایشی کنکور خودتان حتما یک دفتری تهیه کنید و این دفتر رو کلا به تحلیل سوالات اختصاص بدین و برای این تحلیل هم در برنامه ریزی خودتون زمانی رو اختصاص بدین. مهم اینه که تحلیل آزمون آزمایشی کنکور رو همون روز انجام بدین و به روز دیگه ای موکول نکنید و هی فردا فردا نکنین. اینو بدونین که برای هدفتون دارین میجنگین. اینجا میتونم بهتون مقاله انگیزشی “میخوای کوسه باشی یا ماهی ” رو که نوشته مارجی اسمیت هست رو معرفی کنم. حتما این مقاله رو از دستش ندین و بخونینش.

ششمین راهکار افزایش تراز در آزمون های آزمایشی کنکور

یک دفتر برنامه ریزی (مانند قلم چی) برای خودتان تهیه کنید.

در صورتی که آزمون آزمایشی رو مورد بررسی قرار بدین شما نقاط ضعف و نقاط قوت خودتون رو پیدا خواهید کرد. برای اینکه به اطلاعات خیلی خوبی برسین توصیه می کنم که دفتر برنامه ریزی رو خیلی دقیق پر کنید. نگران هم نباشید که ازتون وقت زیادی بگیره! چون سرجمع شما فقط در طول روز ۱۰ دقیقه به این دفتر اختصاص خواهید داد. بزارین یه موضوعی بهتون بگم: یه دانش آموزی که میاد برای درسی مثل عربی مثلا ۲ ساعت وقت میزاره خوب به تبع این داوطلب به هیچ وجه نمیتونه درصد بالای ۵۰ رو توو آزمون آزمایشی در کارنامش به ثبت برسونه. ولی با نگاه کردن به دفتر برنامه ریزیش میتونه این ارزیابی رو از خودش داشته باشه که مثلا به این علت من نتونستم به درصد بالا توو این درس برسم. این همون نقطه قوت دفتر برنامه ریزی هست. پس دفتر برنامه ریزی میتونه شما رو در تقویت دروسی که به نقاط ضعفتان تبدیل شده است ، همراهی کند 🙂

اگه شما یکم بیشتر برای دروسی که نقطه ی قوت شما هستش وقت بزارین مطمئنا می تونید به تسلط ۱۰۰ درصدی توو اون درس برسید و به نوعی هم میشه گفت که این دروس برای شما میشه سکوی پرتاب!

اما برای دروسی که نمودار سینوسی هستش یعنی اینکه بعضی وقتا به درصدای خوب توو این دروس میرسین بعضی وقتا به درصدای پایین! ، راه حلی که براتون پیشنهاد می کنم اینه که شما می تونید با افزایش ساعات مطالعه تون و همچنین افزایش تست زنی اون سری از دروس رو به نقطه ی قوت خودتون تبدیلشون کنید.

هفتمین راهکار افزایش تراز در آزمون های آزمایشی کنکور

شناسایی دروس کنکوری و بررسی دقیق این تقسیم بندی

نقاط قوت پایدار:

نقاط قوت پایدار شامل دروسی هستش که شما بالاترین درصد و نمره رو در امتحانات مدرسه و آزمون های آزمایشی کنکور به خود اختصاص دادین. این دروس جزو بهترین دروس شما محسوب میشن. با ارزیابی و بررسی دفتر برنامه ریزی تان متوجه این قضییه خواهید شد که شما بیشترین ساعات مطالعه رو به این دروس اختصاص دادین. شما می تونید با اختصاص دادن وقت مناسب به این دروس بالاترین درصد ممکن رو کسب کنید

 

دروس نوسانی (سینوسی):

دروس نوسانی یا سینوسی شامل درس هایی هستند که شما در آزمون آزمایشی کنکور با درصد های بالا و پایین رو به رو هستین این مسئله نشون میده که شما چه مقدار از زمان رو به این دروس اختصاص دادین. بهترین روش ممکن و توصیه من برای این سری از دروس این هستش که شما در طول هفته زمان ثابتی برای این دروس در نظر بگیرید و هر هفته هم تعداد ساعات مطالعتون رو در این دروس بالا ببرین.

 

دروسی که هر ۴ گزینه سفیدند:

اون سری از درس هایی که براتون توو آزمون آزمایشی کنکور ازشون سوال طرح میشه و شما محبت می کنید و کلا به این درس ها جواب نمیدین 🙂 🙂 🙂 به این دلیله که شما توو این سری از دروس ضعیف هستین و یا نتونستین نمره مورد نظرتونو در مدرسه برای خودتون بگیرین و یا اصلا نمی تونید برای این درس ها تست بزنین و ترس دارین که مبادا من به اون نتیجه ای که می خوام ، نرسم! برای این درس ها هر شب یه زمان کوتاه مدت مثلا ۳۰ دقیقه یا ۴۵ دقیقه وقت بزارین تا رابطه ی بهتری با این درسا برقرار کرده باشین.

 

چگونه تراز و درصد خود را افزایش دهیم؟

پایین آوردن اشتباهات در آزمون های آزمایشی

بسیاری از دانش آموزان برای افزایش تراز در آزمون های آزمایشی کنکور ساعات مطالعه شان را بالا می برند و در جلسه ی آزمونشان هم بدون وقفه ، تست ها رو جواب می دن و در نهایت ارزش این چندین ساعت مطالعه ای رو هم که داشتن در عرض چندین ثانیه از بین می برن و بعد از اتمام آزمون با گرفتن کارنامه شان با پاسخ های صحیحی که به سوالات داده اند مواجه می شوند.

اگه بخوام ساده ترین روش برای افزایش تراز در آزمون های آزمایشی کنکور رو براتون بگم اینو میگم که بین سوالات صحیح و غلط فاصله ها رو افزایش دهید و برای کاهش اشتباهات هم می تونید در طول هفته روی اون مبحث وقت کافی در دفتر برنامه ریزی تان ثبت کنید تا اشتباهات رو تا حداکثر ممکن پایین بیارین.

برای کم کردن اشتباهاتتون در جلسه آزمون حتما باید بتونید که از کنار سوالاتی که بلد نیستین بگذرین و بهترین روشی هم که اینجا می تونم بهتون معرفی کنم تکنیک ضربدر و منهاست. اجرای این روش در آزمون های آزمایشی به تنهایی به شما کمکی نخواهد کرد شما باید در حین حل تست های آموزشی و سطح بندی شده ای که برای خودتون توو خونه انجام میدین این تکنیک رو پیاده سازی کنین تا این تکنیک ملکه ی ذهنتان شود و در سر جلسه آزمون آزمایشی و در نهایت آزمون کنکور مورد استفاده قرار بدین.

خب عزیزان به آخر مقالمون رسیدیم امیدوارم که این مقاله هم مفید براتون واقع شده باشه. ازتون می خوام که همیشه با دقت لازم مطالعه کنید و وقت هایی که برای کنکور دارین درس می خونین رو از دستشون ندین 🙂

اگه هم در رابطه با افزایش تراز در آزمون آزمایشی کنکور سوالی براتون مطرح شده حتما در زیر همین پشت برامون کامنت بزارین تا در اولین فرصت ممکن جوابگوی سوال شما باشیم

به امید موفقیت های بزرگ برای شما نوجوانان عزیز در بهترین دانشگاه های کشور

یا حق ، خدانگهدار

حامد کرباسی

 

[تعداد: 4    میانگین: 2.3/5]
پرسش و پاسخ تکمیلی سوال شما توسط مشاوران ریاضی شناس حداکثر تا ۱۲ ساعت پاسخ داده میشود

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *