تقویت حافظه برای موفقیت در امتحانات و کنکور با ۴ روش شگفت انگیز

در این مقاله میخواهم درباره تقویت حافظه برای موفقیت در امتحانات و کنکور سراسری با ۴ روش شگفت انگیز صحبت کنم. همانطور که می دانید بعضی از آدما هیچ چیزی رو فراموش نمی کنن کافیه که بهشون گفته بشه «فلان روز یادته که چیکار کردی؟ » تا همینو بهشون گفتی بدون اینکه کوچکترین اشتباهی داشته باشن همه چیو به یاد میارن و بازگو میکنن . حافظه ی این سری از آدما به شدت مثل یک ساعت دقیق کار می کنه! شما از همین الان باید تکنیک های تقویت حافظه و هوش برای کنکور و امتحانات بلد باشین تا بتونید از این به بعد از مطالعه ی خودتون بهره وری لازم رو کسب کنین. و برای اینکه موفقیت در امتحانات و کنکور نصیبتان شود من این مقاله ی تخصصی رو براتون می نویسم تا چند قدم از رقیبای خودتون جلوتر حرکت کنین.

اما واقعا چطور؟

 

تقویت حافظه ی قدرتمند و با کیفیت وابسته به سلامت و سرزندگی مغز هست. حالا اینجا فرقی نمی کنه که شما محصل باشین  یا نابغه و یا محقق و … راهکار های مهم تقویت حافظه برای موفقیت در امتحانات و کنکور به شما کمک می کند تا مغزتان را به کار بگیرید و از مغزتان بهره وری لازم رو داشته باشین

موفقیت در امتحانات و کنکور

تقویت حافظه برای موفقیت در امتحانات و کنکور

فارغ از سن و سالتون میخوام تقویت حافظه برای موفقیت در امتحانات و کنکور رو بهتون بگم. به نظر می رسه که در سنین بالا مغز کشش اینو نداشته باشه که یک سری اطلاعات رو به خاطر بسپاره اما واقیعت از زبان محققان و دانشمندان چیز دیگه ای هست که گفته میشه:

مغز انسان ظرفیتی باور نکردنی برای تطابق و تغییر دارد و این ویژگی اصلا ربطی به سن و سال ندارد. اسم این توانایی ” ویژگی نور وپلاستی ” مغز می گویند.

 

در مبحث راه های تقویت حافظه برای موفقیت در امتحانات و کنکور ویژگی نور وپلاستی یعنی تغییر پذیر بودن مغز بسیار مفید واقع می شود. به کمک این ویژگی می تونید توانایی شناختیتونو توسعه بدین و با این کار در هر سن و سالی حافظه رشد پیدا می کنه و تقویت میشه . من اینجا می خوام ۵ تا از راه های تقویت حافظه برای امتحانات و کنکور رو براتون بیان کنم 🙂

 

 

۱-تمرینات ورزشی برای مغز

ورزش کردن مغز

تمرینات ورزشی برای مغز ویژه امتحانات و کنکور

در اینجا میخوام تمرینات ورزشی برای مغز ویژه امتحانات و کنکور رو براتون مطرح کنم! وقتی که پا به عرصه ی میان سالی میذارین مغزتون همونطور که می دونید میلیون ها مسیر عصبی داره که به کمک اونا یه سری اطلاعات رو پردازش می کنه و بازخوانی کرده و با کمترین میزان زحمت و تلاش به دستش میاره و در اختیار شما قرار میده. اما اگه تنها به این مسیر ها عادت کنین ، مغزتون از توسعه و پیشرفت باز می مونه . بعضی وقتا باید داخل همون مغزتون یه سری تغییراتی ایجاد کنید تا از این تکرار پرهیز بشه.

 

همونطور که میدونید حافظه انسان مثل ماهیچه نیاز به تقویت داره و همه چیز اینجا به خودتون بستگی داره که از مغزتون استفاده کنید و در نتیجه تقویت بشه یا نه! بیاید با تنبلی کردن ، اون حافظه ای که میخواستین تقویتش کنید رو از دستش بدین. هر چقدر که مغزتون ورزیده تر و پابرجا باشه بهتر میتونه اطلاعات رو پردازشش کنه. بهترین تمرینات تقویت حافظه مشابه هم نیستند و اون سری از داوطلبان کنکور می تونن بهترین تقویت برای حافظه بشن که عادت هاشونو در هم بشکنن و اونجاست که شما مغزتونو به چالش می کشونید 🙂

 

 

میخوام ۴ تمرین مهم برای تقویت حافظه بهتون معرفی کنم:

موفقیت در امتحانات و کنکور

4 تمرین مهم برای تقویت حافظه ی کنکوری ها

یادگیری مسائل جدید: اینجا مهم نیست که شما قبلا چه چیز های سختی رو آموختین در هر حال شما قبلا از اونا دانش کافی رو کسب کردین و تموم شده رفته ! الان باید به دنبال چیزای جدیدی باشین همواره باید در حال یادگیری و کسب مهارت های جدید باشید.

 

انجام دادن فعالیت هایی که برای شما چالش برانگیز هست: همواره در تلاش باشین که ذهنتون رو به چالش بکشونید مثلا میتونم براتون اینجا یه مثالی بگم: فرض کنید که یه قطعه ی جدیدی از موسیقی اومده که واقعا نواختن ، تویه این قطعه سخته این مثال میتونه مغز شما رو به چالش بکشونه اما مثلا بیاید یه قطعه ای که قبلا با اون نواخته اید رو انجامش بدین ، هر قدر هم که دشوار باشه فعالیتی جدید برای مغزتون به حساب نمیاد.

مهارت های گام به گام: اینجا باید سعی کنید مهارت هایی رو دنبال کنید که دارای لول های متفاوتی هستن وقتی مرحله ای که میخونید براتون آسون شد به مرحله ی پیشرفته تر برید!

 

به خودتان در عوض خوب خوندن پاداش بدین: همونطور که در مقاله ” ۵ راز افزایش سرعت یادگیری مطالب درسی و کنکوری ” گفتم شما باید اول روی تکرار مطالب کار کنین و در کنارش از قدرت تمرکز هم استفاده کنید. وقتی یه مطلبی رو خوندین و یاد گرفتینش برای خودتون یک پاداشی در نظر بگیرید در این حالت علاقه ی شما به ادامه ی خوندن مطلب بیشتر میشه. پس سعی کنید در عین حال که دارین خودتونو به چالش می کشونین از نتیجه ای که بدست میارین راضی باشید و همچنین براتون لذت بخش باشه.

 

یه توصیه دارم براتون :

سعی کنین تویه زندگیتون به کارهایی اهمیت بدین که همیشه علاقه و دوسشون دارین به عنوان مثال میتونم بهتون یادگیری زبان انگلیسی یا یادگیری یک زبان برنامه نویسی تحت اپلیکیشن یا وب و یا … هر کدوم از این کارا میتونه به نحوی به تقویت حافظتون کمک کنه (چرا؟) به این دلیل که این کارها مغز شما رو داره به چالش میکشونه!

 

 

۲-ورزش کردن

بهترین ورزش برای کنکوری ها

ورزش کردن برای امتحانات و کنکور

اینجا میخوام بهترین ورزش برای کنکوریها که باعث میشه شما در روند مطالعاتیتون اون بهره لازم رو برده باشین رو مطرحش کنم! تمرینات ذهنی برای مغزتون خیلی خوبه و شما سعی کنین با توجه به روش اول حتما این رفتار رو تبدیل به عادتش کنید اما در کنار این کار  شما نباید از تمرینات بدنی یا جسمی خودتون غافل بشین. ورزش کردن بر سالم بودن مغز شما تاثیر خیلی خوبی رو داره وقتی که شما ورزش می کنید اکسیژن از راه تنفس وارد بدنتان شده و روی مغزتان تاثیر می گذارد و این کار باعث جلوگیری از هرگونه بیماری های قلبی و عروقی و حتی از دست دادن حافظه میشه.

 

ورزش کردن همچنین میتونه باعث افزایش مواد شیمیایی مغزیتون بشه و هورمون های استرس زا رو تا حد قابل توجهی پایین بیاره!

 

 

۳-خواب کافی داشته باشید

حداقل خواب برای کنکوری ها

خواب کافی برای کنکوری ها

تویه این مورد من سعی دارم حساسیت بیشتری رو از خودم بهتون نشون بدم اینکه میزان خوابی که شما رو زنده نگه میداره خیلی فرق داره با میزان خوابی که باعث بشه شما از خودتون بهترین عملکرد رو نشون بدید. حداقل خواب برای کنکوری‌ها روزانه ما بین ۷ الی ۸ ساعت هستش. بچه ها توجه کنید که اینجا اگه برنامه ی خوابیتون این ور اون ور بشه میتونه رو اخلاق ، حوصله ، توانایی حلی یک مسئله و… اثر گذار باشه.

 

خواب کافی در میزان یادگیری و تقویت حافظه نقش بسیار مهم و اساسی رو داره من ۲ نکته ی مهم در این رابطه بهتون میگم سعی کنید این کارارو حتما انجامش بدین این کارها نقش بسزایی رو تویه تقویت حافظتون خواهد داشت:

 

الف)برنامه منظمی برای خوابتون داشته باشید: سعی کنین هر شب در تویه ساعات مشخصی به رخت خوابتون برید و همچنین تویه ساعات معینی هم از خواب بیدار بشین حتی در تعطیلات نگین که مثلا میخوام بیشتر بخوابم. طبق همین برنامه ای که برای خودتون تعیین کردین پیش برین.

 

ب)دوری از موبایل و تلویزیون و لپ تاپ: سعی کنید ۱ ساعت قبل از خوابتون موبایل و لپ تاپ و … رو بزارید کنار و تعطیلش کنید نوری که از این وسایل هوشمند به چشمتون ساطع میشه شما رو به بیدار موندن تشویق میکنه و این باعث جلوگیری اون هورمونی که باید برای خواب شما ترشح شده باشه ، میشه!

 

 

۴-کنترل استرس

راهکار برای کاهش استرس کنکور

کنترل استرس قبل از کنکور

استرس به جرات میتونم بگم که جزو دشمنان سرسخت مغزتون هست . استرس های مزمن میتونه به مروز زمان به سلول های مغزیتون تاثیر بزاره و باعث از دست رفتن حافظتون بشه. کنترل استرس قبل از کنکور در روند یادگیری مطالعه ی مفید دروس اهمیت بسیار بالایی رو داره. لذا من اینجا براتون چند تا کار میگم که اینا رو حتما انجام بدین تا استرس خودتونو مدیریت کنید:

 

۱-هنر نه گفتن رو داشته باشین و همیشه واقع بین باشید.

۲-در طول روز یک سری کارهایی انجام میدهید ، سعی کنید بین این کارها استراحت کافی رو داشته باشین

۳-به جای اینکه درون خودتان بجنگید ، اونارو ابرازشون کنید

۴-به جای اینکه چند تا کار رو باهم انجامشون بدین ، فقط یک کاری که واجبتره رو انجامش بدین

۵-گام های عملی تقویت حافظه برای موفقیت در امتحانات و کنکور سراسری

 

الف) کانون توجه خودتان را فعال کنید: اگه چیزی رو که می خونید واقعا یاد نمی گیرین و واقعا به خاطر سپردنش براتون سخته ، اینجا لازمه که از قدرت تمرکز و توجه استفاده کنید. اگر در تمرکز و توجه هم مشکل داشتید میتونید از رمزگذاری یا تصویر سازی برای یادگیریتان استفاده کنید. این روش ها برای ورود اطلاعات به مغز تنها ۹ ثانیه زمان می بره . اگه هم خیلی به حواس پرتی حساس هستین میتونید از مکانی استفاده کنید که محیطی آرومی رو داره.

 

ب) پلی میان اطلاعات قدیم و جدید خود بزنید: در بین دونسته های قبلی یا قدیمی و جدید خودتون ارتباطی رو پیدا کنید! این کار ممکنه به شما کمک کنه تا با استفاده از دونسته های قبلیتون مطالب جدید رو خیلی سریع یاد بگیرید!

 

ج) آموخته های جدید خودتان را بارها تکرار کنید: وقتی معلمتون همین امروز براتون چیزی رو تدریس میکنه اونو بارها و بارها تکرار کنید تا ملکه ی ذهنتون بشه. تکرار و تمرکز روی مطالب باعث ماندگاری اطلاعات جدید تویه مغزتون میشه 🙂

 

خب دیگه بیشتر از این عرضی ندارم امیدوارم که این مقاله هم براتون مفید واقع شده باشه

بچه ها اگه سوالی در رابطه با این مقاله به ذهنتون خطور کرده همین الان کامنتش کن و برام بنویس تا کمتر از نیم ساعت جواب کامنتتو تا جایی که میتونم ، کامل میدم 🙂

به امید روزی که مثل خورشید بدرخشید. یا علی

خدانگهدار

 

حامد کرباسی

 

 

[تعداد: 7    میانگین: 3/5]
پرسش و پاسخ تکمیلی سوال شما توسط مشاوران ریاضی شناس حداکثر تا ۱۲ ساعت پاسخ داده میشود

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *