چگونه در تابستان سال کنکور برنامه ریزی کنیم؟

سلام. کرباسی هستم مشاور ارشد آکادمی ریاضی شناس.بدون اتلاف وقت بریم سر اصل مطلب یعنی برنامه ریزی برای تابستان سال کنکور. اول از همه بهتون تبریک می گم که بالاخره تصمیم قطعی برای خوندن درساتون در تابستان سال کنکور رو گرفتین و میخواین یه شروع جدی برای کنکور سال بعد داشته باشین. اینکه چگونه در تابستان درس بخوانیم؟ کوتاه ترین جوابی که برای این سوال دارم اینه که تابستان سال کنکور بهترین فرصت برای جلو افتادن از تمامی رقبایتان هست. اما شما باید در تابستان چه برنامه ای برای خودتان داشته باشید؟ همین سوال موضوع مقاله امروز ما هستش که با دقت تمام بخونیدش و با برنامه جلو برین.

اگه آماده باشید شروع کنیم 🙂

اهمیت مطالعه در تابستان سال کنکور

 

مطالعه در تابستان سال کنکور برای داوطلبان کنکور از اهمیت ویژه ای برخوردار هست و باید از وقت های طلایی تابستان نهایت استفاده و بهره لازم رو برده باشین. اول از همه باید بهتون تبریک بگم چون شما تصمیم گرفتین که از همین ابتدای تابستان خوندن درساتونو شروع کنین با اینکار باعث خواهید شد که اولا نقاط ضعف خودتونو پوشش بدین و ثانیا اینکه تصمیم گرفتین که از رقبای خودتون در این مسابقه ی بزرگ کنکور از تابستان سال کنکور نهایت راندمان رو برای خودن بگیری.

اهمیت مطالعه در تابستان سال کنکور

اهمیت مطالعه در تابستان سال کنکور

باید در همین ابتدای کارتون به این موضوع دقت لازمو داشته باشین که شما بدون برنامه ریزی اصولی و استاندارد نمی تونید به اون هدفی که میخواین رسیده باشین. در مقاله برنامه ریزی درسی و کنکوری در منزل بهتون توضیح دادم که چطور میتونید یه برنامه ریزی استاندارد و اصولی و حرفه ای برای خودتون طراحی کنید. خودش هم چجوری؟ به سبک رتبه برتر ها 🙂  البته یه اصل مهمی که تویه برنامه ریزی و رتبه برتر بودن مطرحه اینکه که شما یه هدف داشته باشین و ضمنا باید بدونید مطالعه در تابستان سال کنکور رو به کدوم درسا باید بیشتر اختصاص بدین و کدوم درسا نسبت به بقیه اولویت دارن.

نگران نباشید من اینجا هستم تا همینا رو بهتون آموزش بدم تا بتونید از این ۳ ماه (تیر مرداد شهریور) تابستان سال کنکورتون نهایت استفاده لازم رو برده باشین و نهایتا یه نتیجه ی خیلی خوبی برای خودتون رقم بزنید. این کار بسیار آسونه و همواره رتبه برتر بودن در انتظار شما هستش پس باید آماده جنگیدن باشی نه بازی گوشی و … 🙂

همونطور که می دونین در کنکور سراسری از پایه های دهم ، یازدهم و دوازدهم براتون سوال طرح میشه و همچنین شما برای مطالعه در تابستان سال کنکور اگه از مشاوران تحصیلی تاپ ایران هم پرس و جو کنین متوجه میشین که باید تابستان سال کنکور رو به مطالعه درسای دهم و یازدهم اختصاص بدین البته در کنار مطالعه دروس دهم و یازدهم باید نیم نگاهی هم به سال داوزدهم داشته باشین.

 

کدام یک در تابستان؟ درس های دهم یا یازدهم؟

 

سال کنکور تابستان

برنامه ریزی برای تابستان سال کنکور

 

اولویت اول:

اینکه شما کدوم یک از پایه های دهم یا یازدهم رو انتخاب کنین بستگی به خودتون داره با توجه به اینکه بعضی از داوطلبان کنکور ساعات مطالعه ی خوبی رو دارن تصمیم میگیرن که هر دو تا پایه ی دهم و یازدهم رو مبحث بندی شده مطالعه کنن البته با توجه به اینکه شما فقط ۹۰ روز وقت دارین و به احتمال قوی نتونین تمامی مباحث دهم و یازدهم رو بخونید ، می تونید بعضی از مباحثی که از اهمیت کمی برخوردارن رو حذفشون کنید و بقیه ی مباحث رو خیلی خوب و دقیق مطالعه کنید (البته حذف کردن از نظر من کار خوبی نیست و شما سعی کنید چنان برنامه ریزی بکنید که بتونید به همه ی مباحث برسید . حداقل میتونید روزی یک ساعت به برنامه ریزی ساعتیتون اضافه کنید تا همین مباحثی که میخواین حذفشون کنید رو بخونید)

 

اولویت دوم:

بعضی از داوطلبانی که میخوان در تابستان مطالعه کنن ترجیح میدن که با تمرکز بیشتر رو یکی از پایه های دهم یا یازدهم مطالعه ی خودشونو برای تابستان شروع کنن .اگه سردرگم هستین که کدوم یک از پایه های دهم یا یازدهم رو انتخابش کنین . توصیه من دهم هست. دلیل اینکه هم من دهم رو انتخاب کردم اینه که شما به تازگی دروس یازدهم رو برای امتحانات نهایی خوندین بنابرین دروس یازدهم توو ذهنتون تازگی دارن و با مباحث آشنایی دارین اما شما درس های مربوط به سال دهم رو دو سال پیش مطالعه کردین و طبیعتا اونطور که باید و شاید هست دیگه درسای پایه دهم توو ذهنتون کم رنگ شدن. به همین خاطر شما باید از این ۳ ماه نهایت استفاده رو بکنین تا بتونید به یک آمادگی کامل از دروس پایه رسیده باشین.

 

 

چطور درس های سال دوازدهم را بخوانیم؟

 

همونطوری که در اول مقاله اشاره کردم شما طبق برنامه ریزی که در منزل برای خودتون دارین باید زمانی رومشخص کنین که توو این زمان ها نیم نگاهی به دروس سال دوازدهم داشته باشین! سعی کنین اینکارو بزارین برای شهریور ماه! و بعضی از مباحث رو پیشخوانی کنین تا وقتی که مدرسه ها شروع شد شما یه دید کلی از عناوین درس ها و توضیحاتش توو ذهنتون داشته باشین و کارتون به طبع راحتر خواهد شد.

 

درس هایی که همیشه برای مطالعه واجبند ، کدامند؟

 

بعضی از دروس رو شما باید هیچ وقت از برنامه مطالعاتی خودتون حذفشون نکنین و همیشه جزو برنامه مطالعاتی شما باشه از جمله ی این درس ها میتونم به درس ریاضی و فیزیک برای دانش آموزان رشته ریاضی فیزیک و درس زیست شناسی برای دانش آموزان رشته علوم تجربی اشاره کنم. از اونجایی که شما هم اطلاع دارین هم ضریب و هم حجم و هم اهمیت این درس ها به قدری زیاد هستش که هر داوطلبی رو مجاب به این می کنه که هر روز این درسا رو به خوبی و دقیق مطالعه بکنه. تستای زیادی رو برای این مباحث در نظر بگیرین و همواره تویه دوره های زمانی متناوب براشون تست بزنید 🙂

بهترین فرصت برای مطالعه کنکور

تابستان سال کنکوری ها

 

مطالعه در تابستان سال کنکور برای درس های ضعیف

 

احتمال به یقین شما توو بعضی از درساتون احساس میکنین که ضعیف هستین و همیشه وقتی با این درسا مواجه میشین ترس میاد سراغتون. این موضوع در حالیه که شما باید برای کسب یک نتیجه ی خارق العاده در کنکور سراسری باید برای تمامی درساتون ارزش قائل بشین و همشونو به صورت دقیق بخونید و براشون تست بزنید. برای رسیدن به یک درصد عالی تلاش کنین اگه احساس می کنین برای تقویت یک درس ضعیف باید کلاس برین حتما برین و خودتونو تقویت کنین خوش بختانه ایام تابستان به شما این فرصت رو داده که بتونید خودتونو به خوبی برای پایه های دهم و یازدهم آماده سازی کنین تا یه بار برای همیشه اون نقاط ضعف خودتونو تبدیل به نقاط قوت کنین. اگه نمی تونین کلاس بیرون برین میتونید هر شب ۱ ساعت برای مطالعه ی این مباحث در نظر بگیرین. مثلا اگه درس شیمی از نظر شما سخت و دشوار هست میتونید ۴۵ دقیقه الی ۱ ساعت این درس رو مطالعه کنید. تایم های کم مطالعاتی به شما این کمک رو می کنه که نسبت به این درس ها علاقه پیدا کنید و در مدت زمان مشخصی به نتیجه ی خیلی خوبی دست یابید 🙂

 

خب به انتهای مقالمون رسیدیم امیدوارم که تابستان خودتونو از دست نداده باشین و همواره در حال پیشرفت باشین. اگه سوالی تو ذهنتون در مورد این مقاله هست می تونید برامون در قسمت نظرات همین مقاله کامنت کنین.

به امید روزی که بدرخشید ، خسته نباشید ، یا حق

حامد کرباسی

[تعداد: 33    میانگین: 3.2/5]
پرسش و پاسخ تکمیلی سوال شما توسط مشاوران ریاضی شناس حداکثر تا ۱۲ ساعت پاسخ داده میشود

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۴ دیدگاه

 • M.Ramzani

  مرسی از مقالتون و همین طور عرض خسته نباشید.اما مقاله تون زیادی جامع بود و شامل مطالبی میشد که ۸۰ درصد ما داوطلبا از اون مطلع هستیم .اینکه دروسی که توشون مشکل داریم رو مطالعه کنیم یا مبحثی رو حذف نکنیم برای همه واضح و مبرهنه.از استاد گرامی خواهش میکنم روش دقیق و گام به گام مطالعه و برنامه ریزی رو در اختیار ما قرار بدن. با تشکر

  • سلام
   از اینکه وقت گرانبهاتونو صرف مطالعه مقاله کردین متشکریم
   حتما نظر شما رو به گوش استاد می رسونیم و مقاله ای در رابطه با روش دقیق و گام به گام مطالعه و برنامه ریزی در تابستان و همچنین در طول دوران تحصیل را تهیه و تدوین خواهیم نمود

 • کنکوری

  سلام.من دانش اموز رشته تجربی هستم و این تابستون اخرین تابستون قبل کنکورمه.(کنکوری۹۹)من دانشاموز خوبی در دوران مدرسه بودم و از ابان تا بهمن ماه با ساعت مطالعه هفته ای۴۸تا۶۰ساعت درس می خوندم ولی از اسفندماه تا اوایل خرداد ساعات مطالعه ام خیلی افت کرد و بی انگیزه شدم.من از تابستون پارسال هم استفاده نکردم ولی در کل بازهم نمرات بالایی هم د ر ازمون و هم در مدرسه کسب میکنم.میخواستم بدونم اگه الان ساعت مطالعه امو بتونم از۱۲ساعت بالاتر بکشم امیدی برای قبولی در دانشگاه تهران یا ایران دارم؟لطفا جواب بدین واقعا مهمه برام.

  • سلام خدمت شما دانش آموز گرامی ندا خانوم
   ورود شما به جمع ریاضی شناسان رو خیلی خیلی تبریک می گیم و خیلی خوشحالیم که پایبند مطالعه با ساعات بالا و مفید برای خودتون هستین. نکته ای که حائز اهمیته اینه که شما روند مطالعه صعودی رو نسبت به کنکور گرفتین و این جای خوشحالی داره. اما چیزی که مهمه اینه که شما از همین الان برای مطالعه دروس کنکوری خودتون یک برنامه ریزی ۳ ماهه در نظر بگیرین و تویه این برنامه ریزی ۳ ماهه شما برای دروس حفظی مثل ادبیات ، دین و زندگی ، عربی و زبان یک مطالعه عمیق و منحصر به فرد داشته باشین (همراه با تست زنی از کتاب های میکروبندی گاج) و در کنار مطالعه عمیق دروس عمومی تون برای دروس تخصصی هم وقت کافی اختصاص بدین! برای دروس تخصصی شما بستگی به سلیقه ی خودتون ، می تونین فصل به فصل پیش برین و همراه با اون فصل ها تست هم کار کنید . بعد از این ۳ ماه حتما در آزمون های آزمایشی گاج یا قلم چی و یا سنجش (که به دلیل سخت گیری قلم چی رو ترجیح میدیم به همشون) شرکت کنین. مطمئنا شما سال بعد در یکی از صندلی های دانشگاه تهران نشسته و در حال گوش دادن به تدریس استادتون هستین 🙂
   با آرزوی موفقیت